Zor Müşterilerle Başa Çıkma Kursu – Sertifikalı Eğitim

Alım gücündeki artış ve dünyada internetin gelişmeye başlamasıyla birlikte insanlar alışverişe olan ilgilerini arttırmışlardır. Bu değişim ürünlerin ya da hizmetlerin de çeşit ve tür olarak artmasıyla garip bir hal almaya başlamıştır. Örneğin bir cep telefonu üreticisi mümkün olan en fazla pazara girerek bütün müşterilere göre tasarlanmış ürünler üretmeye çalışmaktadır. Haliyle seçeneklerin artması son tüketicinin kafasını fazlası ile karıştırmaktadır.

Seçeneklerin çoğalması karar verme mekanizmasını allak bullak olan tüketicinin mutsuzluğuna sebebiyet vermektedir. x firmasının 4 gün şarj vaat ettiği LCD ekranlı modeli ile y firmasının XDR ekranlı telefonunda aynı şarj süresinin olamayacağını bilmeyen son kullanıcı y firmasını tercih ettiğinde beklentileri karşılanmadığı için mutsuz olmakta ve bu mutsuzluğunu da firmadan bir şekilde çıkartma yoluna gitmektedir.

Ayrıca satış sonrası durumda da paralel olarak gelişen müşteri hizmetleri servisleriyle beraber zor müşteri kavramı ortaya çıkmıştır. Zor müşteri aslında bilincini yitirmiş müşteri gurubudur. Yukarıdaki örnekten gidecek olursak en düşük cep telefonu modelinden en büyük başarıyı beklemektedir. Ne ile neyi almayı hedeflediğini kaçırmış bu müşteriler haklarını bildiğini ve size karşı kendini profesyonel şekilde savunduğunu düşünür.

Kayıt İçin Kalan Süre

Zor Müşterilerle Başa Çıkma (zor musteriler ile basa cikma kapak) Kursu

Zor Müşterilerle Başa Çıkma Kursları

Zor müşterilerle başa çıkmak çok önemlidir. Çünkü sizi zorlayacak müşterilerin şikayetleriyle ilgilendiğinizde şirketinizin itibarı artacaktır. Günümüzde marka güveni ise doğruda tercih sebebidir. Sizlerden memnun olmayan müşteriler bir daha size gelmez ve bu konuda tepkilerini çok kolay ortaya koyabilirler. Bu yüzden zor müşterilerle başa çıkma eğitimi sonunda markanızın itibarını korumayı sağlayacak yetenekleri kazanabileceksiniz.

Günümüzde müşteri kaybettiğinizde rakipleriniz önünüze hemen geçebilirler. Çünkü müşterinin çoğunlukla alternatifi hazırdır. Bu yüzden zor olarak kabul edilen müşterilere ikna edici tekniklerle yaklaşarak sizlerden aldıkları ürün ve hizmet karşısında tatmin edici sonuçlar vermeniz gerekir. Böylece insanların size dönme ihtimalini arttırabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Zor Müşterilerle Başa Çıkma Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Zor Müşterilerle Başa Çıkma Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Zor Müşterilerle Başa Çıkma (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Zor Müşterilerle Başa Çıkma Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Zor Müşterilerle Başa Çıkma Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Zor bir müşteriyle karşılaştığında, senin ilk tepkin ne olur?

 
 
 
 

2. 2)  Zor müşterilerin en sık kullandığı strateji nedir?

 
 
 
 

3. 3)  Zor müşterilerle çalışırken, hangi davranışı sergilemek en iyisidir?

 
 
 
 

4. 4)  Zor müşterilerle çalışırken, hangi yaklaşım en etkili olanıdır?

 
 
 
 

5. 5)  Bir müşteri sana bağırarak konuştuğunda, sen ne yaparsın?

 
 
 
 

6. 6)  Zor bir müşteriyle çalışırken, hangi davranışı sergilemek en doğrudur?

 
 
 
 

7. 7)  Zor bir müşteriyle çalışırken, hangi davranışı sergilemek en yanlıştır?

 
 
 
 

8. 8)  Bir müşteri taleplerini kabul etmediğinde, sen ne yaparsın?

 
 
 
 

9. 9)  Zor bir müşteriyle çalışırken, senin yapman gereken ilk şey nedir?

 
 
 
 

10. 10)  Bir müşteri sana küfür ederse, sen ne yaparsın?

 
 
 
 

11. 11)  Bir müşteri sana saldırgan bir şekilde davrandığında, sen ne yaparsın?

 
 
 
 

12. 12)  Zor müşterilerle çalışırken, hangi beceriye sahip olmak önemlidir?

 
 
 
 

13. 13)  Zor bir müşteriyle çalışırken, hangi yaklaşım en etkili olanıdır?

 
 
 
 

14. 14)  Zor bir müşteriyle çalışırken, hangi yaklaşım en yanlıştır?

 
 
 
 

15. 15)  Bir müşteri sana tehditler savurursa, sen ne yaparsın?

 
 
 
 

16. 16)  Zor bir müşteriyle karşılaştığında, sen hangi tutumu benimsemelisin?

 
 
 
 

17. 17)  Zor bir müşteriyle çalışırken, senin amacın nedir?

 
 
 
 

18. 18)  Zor bir müşteriyle çalışırken, hangi beceriye sahip olmak önemlidir?

 
 
 
 

19. 19)  Zor bir müşteriyle çalışırken, hangi yaklaşım en doğrusudur?

 
 
 
 

20. 20)  Zor bir müşteriyle çalışırken, hangi tutum en yanlıştır?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.