Zor Müşterilerle Başa Çıkma Kursu

Alım gücündeki artış ve dünyada internetin gelişmeye başlamasıyla birlikte insanlar alışverişe olan ilgilerini arttırmışlardır. Bu değişim ürünlerin ya da hizmetlerin de çeşit ve tür olarak artmasıyla garip bir hal almaya başlamıştır. Örneğin bir cep telefonu üreticisi mümkün olan en fazla pazara girerek bütün müşterilere göre tasarlanmış ürünler üretmeye çalışmaktadır. Haliyle seçeneklerin artması son tüketicinin kafasını fazlası ile karıştırmaktadır.

Seçeneklerin çoğalması karar verme mekanizmasını allak bullak olan tüketicinin mutsuzluğuna sebebiyet vermektedir. x firmasının 4 gün şarj vaat ettiği LCD ekranlı modeli ile y firmasının XDR ekranlı telefonunda aynı şarj süresinin olamayacağını bilmeyen son kullanıcı y firmasını tercih ettiğinde beklentileri karşılanmadığı için mutsuz olmakta ve bu mutsuzluğunu da firmadan bir şekilde çıkartma yoluna gitmektedir.

Ayrıca  satış sonrası durumda da paralel olarak gelişen müşteri hizmetleri servisleriyle beraber zor müşteri kavramı ortaya çıkmıştır. Zor müşteri aslında bilincini yitirmiş müşteri gurubudur. Yukarıdaki örnekten gidecek olursak en düşük cep telefonu modelinden en büyük başarıyı beklemektedir. Ne ile neyi almayı hedeflediğini kaçırmış bu müşteriler haklarını bildiğini ve size karşı kendini profesyonel şekilde savunduğunu düşünür.

 

Zor Müşterilerle Başa Çıkma Kursları

Zor müşterilerle başa çıkmak çok önemlidir. Çünkü sizi zorlayacak müşterilerin şikayetleriyle ilgilendiğinizde şirketinizin itibarı artacaktır. Günümüzde marka güveni ise doğruda tercih sebebidir. Sizlerden memnun olmayan müşteriler bir daha size gelmez ve bu konuda tepkilerini çok kolay ortaya koyabilirler. Bu yüzden zor müşterilerle başa çıkma eğitimi sonunda markanızın itibarını korumayı sağlayacak yetenekleri kazana bileceksiniz.

Günümüzde müşteri kaybettiğinizde rakipleriniz önünüze hemen geçebilirler. Çünkü müşterinin çoğunlukla alternatifi hazırdır. Bu yüzden zor olarak kabul edilen müşterilere ikna edici tekniklerle yaklaşarak sizlerden aldıkları ürün ve hizmet karşısında tatmin edici sonuçlar vermeniz gerekir. Böylece insanların size dönme ihtimalini arttırabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim danışmanlarımızın size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Zor müşterilerle başa çıkma eğitimi uzaktan eğitim ile gerçekleşecektir.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Farklı iletişim tekniklerini öğrenerek zor müşteri olarak görülen müşteri kitlesi karşısında yapmanız gereken teknikleri öğreneceksiniz. Ayrıca çalışma hayatınızda ortaya çıkabilecek olası sorunları önceden sezerek gerekli önlemleri hemen alabileceksiniz. Ayrıca farklı durumlara karşı hazırlıklı olarak markanızın olası kayıplarını önleyebilecek siniz.

Olumsuz durumlar büyük çoğunlukla yıkıcı duyguları beraberinde getirecektir. Zor müşteriler karşısında yaşanan yıkıcı duyguların etkisini azaltabilecek ve grup moralini yüksek tutacak etkinlikleri kolayca yerine getire bileceksiniz. Müşteri hizmetlerinde profesyonel ve marka olmak çok önemlidir. Bu yüzden kurumsal müşteri hizmetleri çalışma yöntemlerini kavrayacaksınız.

Günümüzde müşteri odaklı yaklaşım sergileyen firmalar rakiplerine karşı bir adım önde olurlar. Müşteri odaklı yaklaşımda şikayet yönetimini öğrenerek gelen olumsuz durumlarla başa çıkmayı öğreneceksiniz. Ayrıca müşteri şikayetlerini karşılayarak yönetme konusunda yetkinlik kazanacaksınız. Ayrıca öfke ve stres kontrolü ile müşterilerinize güler yüzlü bir iletişim sağlaya bileceksiniz.

Müşteri sadakati ve olumlu bağlılığı önemlidir. Eğitim sonunda en zor müşterilerde bile sadakati arttırarak marka ve kurum imajınıza olumlu katkıda bulunabileceksiniz.

Zor Müşterilerle Başa Çıkma Belgesi

Müşterilere karşı yaşanan olumsuz durumların kaynağını belirlemek ve bu durumu önlemek önemlidir. Bir kriz anında müşterilere farklı anlayışla yaklaşmalı, zor durumlar karşısında kendinizi kontrol altında tutabilmeli, hem müşteri hem de sizin için kazan kazan felsefesiyle ilişkilerinizi sonlandırmalısınız.

Zor müşterilerle başa çıkma eğitimi belgesi ile iç ve dış müşterilerin bildirdikleri sorunları kontrol altına alabilecek ve bu süreçte ortaya çıkabilecek yıkıcı duyguların etkilerini ortadan kaldırabileceksiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Zor Müşterilerle Başa Çıkma Sertifikası

Zor müşterilerle başa çıkma eğitimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Zor müşterilerle başa çıkabilmek kurumunuza büyük değer katacaktır. Ayrıca bu müşterilerle başa çıkabilme konusunda yetkinlik sertifikası olan kişiler insan kaynakları, müşteri hizmetleri alanlarında tercih edilme sebebidir. Sizler de zor müşterilerle başa çıkma eğitim sertifikası sayesinde firmanızın müşterinde olumlu bağlılık gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.

 


Zor müşterilerle başa çıkma eğitimine insanlarla muhatap olan herkes katılmalıdır. Bir firmada müşterilerle muhatap olan her görevli bu kursu başarıyla tamamlamalıdır. Çağrı merkezi, müşteri hizmetleri, satış servisleri, insan kaynakları ekiplerinin sahip olması gereken bir sertifikadır.

Zor müşterilerle başa çıkma eğitimi belgesi aldığınızda çalışabileceğiniz birçok alan vardır;

 • İnsan kaynakları şirketlerinde
 • Firmaların insan kaynakları departmanlarında
 • Müşteri hizmetleri birimlerinde
 • Müşteri temsilcisi kadrolarında
 • Devlet kurumlarının vatandaş temsilcisi hatlarında
 • Hastanelerde
 • Alışveriş merkezlerinde
 • Büyük firmaların yönetim kadrolarında ve daha birçok yerde görev alabilirsiniz.

Zor müşterilerle başa çıkma eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Zor müşterilerle başa çıkma eğitimi kursuna katılabilecek kişiler;

 • Müşteri temsilcileri
 • Satış temsilcileri
 • İkna ekipleri
 • Müşteri ilişkileri uzmanları
 • Şikayet yönetimi çalışanları
 • Çağrı merkezi görevlileri
 • İç ve dış müşteri iletişiminde bulunan kişiler
 • Satış danışmanları
 • Yöneticiler
 • İnsan kaynakları görevlileri
 • Zor müşterilerle iletişim halinde bulunan tüm herkes katılabilir.

Zor müşterilerle başa çıkma eğitimi 32 saatte tamamlanmaktadır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan