Zihin Haritaları – Hafıza Sarayı Eğitmenliği Kursu

Zihin çok karmaşık bir yapıya sahip,  insan beynini doğru olarak kullanırsa beklemediği işleri yapabilir. Zihin haritaları beyinde bilgi akışını ortaya çıkararak bilginin etkili şekilde aktarılmasında kullanılan bir yöntemdir. Yani beyinde çeşitli zihin haritalama teknikleri sayesinde belli semboller, kelimeler, renkler ve görüntüler kullanarak bilgiyi kaydedebilirsiniz. Böylece beyin düzenli şekilde çalışan bir sistemde dönüşebilir.

Zihin çalıştıkça gelişen bir organ gibidir, yeter ki geliştirmek için nasıl çalıştırmanız gerektiğini öğrenin. Günümüzde hafızamıza olan bağlılığımız fazlasıyla unutulmuş durumda. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, internet bunlar zihinsel aktivitelerimiz için olumsuz etmenler. Aklımızda tutmamız gereken şeylerin sayısı azaldıkça beynimiz de körelmekte. Bu kursumuzda zihin egzersizleri (satranç  vb zeka oyunları vs.) ile ve hafıza teknikleri yöntemleri ile nasıl bilişsel performansınızı artırabileceğinizi göreceksiniz.

Zihin Haritaları – Hafıza Sarayı Eğitmenliği Kursları

Beynin doğal işleyişine göre kümelenen bilgiler her zaman hatırlanır ve istediğiniz zaman geri getirme konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız.  Hafıza sarayı da bilgileri kodlamak ve hafızayı geliştirmek için kullanılan çok özel bir yöntemdir. Bu yöntemde zihinde hayalinizde yarattığınız bir yere tüm bilgileri kayıt edip, dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Hiyerarşik olarak kaydettiğiniz bilgilerde özel bölümler açarak birçok bilgiyi birbiriyle bağlantılı önem sırasına göre kodlayabilirsiniz.

Günümüzde bilginin işlenmesi, depolanması ve geri çağırılması süreçlerinde şemaların doğru oluşturulması ve bilginin anlamlı bir şekilde zihinde yer etmesinde zihin haritaları ve hafıza sarayı gibi birçok popüler yöntem kullanılmaktadır.  Öyle ki hafıza sarayı Antik Roma’dan bu yana hafıza güçlendirmek için kullanılan etkili bir sistemdir.  8 kez Dünya Hafıza Şampiyonu olan Dominic O’Brien bu teknikle 2808 tane iskambil kartının sırasını sayabilmiştir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Zihin haritaları ve hafıza sarayı eğitmenliği uzaktan eğitim şeklinde gerçekleşmektedir. Bu eğitim sonrasında hafıza teknikleri konusunda uzman hale gelebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Zihin haritaları ve hafıza sarayı eğitmenliği eğitimi sonrasında öğrenilen bilgilerin daha hızlı hatırlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde beyninizin her iki yanını da kullanmayı öğrenebilirsiniz. Böylece bilgileri zihninizden daha organize biçimde getirerek bilgiyi hatırlatacak bazı etkinlikleri kodlayabilirsiniz.

Hafıza gücünü geliştirme konusunda da yardımcı olacak bir eğitimdir. Bu çalışmalar beynin çok farklı noktalarıyla inanılmaz ilişkiler kurulmasını sağlar. Bu sayede bilgiyi çok kolay bir biçimde öğrenebilir ve işleyebilirsiniz. Sizler için bilginin hatırlanması aşamalarında zihin haritası ve hafıza sarayı yöntemleri etkili bir geliştirme yöntemi olacaktır.

Yaratıcı düşünme günümüzde insanlara kazandırılması istenen özelliklerden biridir. Zihin haritaları ve hafıza sarayı teknikleri bilginin yaratıcı şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Farklı bağlantılarınız sayesinde işleve takılmadan bilgiyi daha etkin şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca resimler, şekiller ve renkler arasında bağlantı kurarak hayal gücünüzü de geliştirebilirsiniz.

Özellikle öğrencilik dönemlerinde öğrenilen bilginin tekrar edilmesi aşaması çok sancılıdır. Bu yüzden eğitim etkinliklerinde bu yöntemler öğrenilen bilginin hatırlanması ve ezberlenmesi konusunda çok faydalıdır.  Büyük bir bilgi yığınını hafızanızdan çok kısa bir sürede tekrar edebilir ve böylece istediğiniz an hatırlayabilirsiniz.

Çocuklar çoğu zaman hatırlayamadığı bilgiler sebebiyle konsantre olamamaktadır. Zihin haritaları ve hafıza sarayı bilgiyi öğrenirken dikkat seviyenizi arttırır. Bu etkinlikler sırasında bol soru sorulduğu ve etkin olunduğu için bilgi öğrenme etkinliklerinde dikkat en üst seviyededir.

Zihin Haritaları – Hafıza Sarayı Eğitmenliği Belgesi

Hafıza gelişimi bireylerin hayat planlama konusundaki bakış açılarını değiştireceği için sizi başarıya taşıyacak etmenlerdir. Günlük kararlarınızı verirken çoğu zaman zihniniz sizin yerinize gördüğünüz, duyduğunuz yaşadığınız şeylerden bir derleme yaparak ön yargıları oluşturur. Bu ön yargıların  sonucunda bağımsız gibi görünse de hafızamızın müdahalesi ile kararlarımız değişmektedir. Karar verme mekanizmamızı bu kadar değiştirebilen bir yapının en doğru kararı vermesi için tabi ki daha fazla veriye ulaşıp işlemesi gerekmektedir.

İstatistik biliminde kesin sonuçlar için olasılığın sonsuz olması şartı bulunmaktadır. Yani en doğru sonuçlar için mümkün olan en fazla verinin işlenmesi gerekmektedir. Daha fazla veri için de iyi bir hafızanızın olması gerekir. İnsanların bu ihtiyacının karşılanması için nitelikli öğretmen ihtiyacının karşılanması için bu ihtiyacınız bulunmakta.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Zihin Haritaları – Hafıza Sarayı Eğitmenliği Sertifikası

Zihin haritaları ve hafıza sarayı eğitmenliği sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Hafızanın geliştirilmesi mümkündür. Bunun için öncelikle insan zihninin karmaşık yapısı hakkında bilgi sahibi olmanız ve bilgiyi anlamlandıracak yöntemler konusunda uzmanlaşmanız gerekir. Bu yüzden zihin haritaları ve hafıza sarayı eğitmenliğine katılmalısınız. Çünkü bu sertifika sizlere bilgiyi anlamlandırmak ve zihninizde işleyebilmek için yapılması gereken işlemleri öğretme yetkisi verecektir. Böylece öğrencilerinizi, aile bireylerinizi, ofis çalışanlarını, yöneticileri ve bilgiyi anlamlı bir şekilde zihninde tutmak isteyen kişileri eğitebilirsiniz.
Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Zihin haritaları ve hafıza sarayı her meslek grubunda insana hitap eden bir eğitmenlik kursudur. Ancak eğitim alemindeki paydaşların kesinlikle bu kursu alarak hem kendini hem de öğrencileri geliştirmesi gerekir. Buna ek olarak gün içinde yoğun bir bilgi akışı yöneten ve bilgiyi planlı bir biçimde unutmadan saklaması gereken yöneticiler de mutlaka bu eğitimi almalıdır.


Zihin haritaları ve hafıza sarayı eğitmenleri birçok yerde görev alabilirler;

 • Her türlü düzeyde okulda
 • Halk Eğitim Merkezlerinde kurslarda
 • Etüt merkezleri ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki çocuk kulüpleri
 • Öğrenci koçluğu ve eğitim koçluğu kurumlarında
 • UNİCEF tarafından düzenlenen projelerde
 • Belediyelerin düzenlediği kurslarda
 • Çocuk Esirgeme Kurumu eğitimlerinde
 • Firmaların eğitim çalışmalarında
 • Psikoloji merkezlerinde görev alabilirsiniz.
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet kurumlarında

Zihin haritaları ve hafıza sarayı eğitmenliği eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi

Profesyonel yönetici koçluğu kursuna katılmak için bu konuda gönüllü olmanız yeterlidir. Bu kursa;

 • Her branşta görev yapan öğretmenler
 • Psikolojik danışmanlar
 • Eğitim koçları
 • Firmalarda yönetici olarak görev yapan kişiler
 • Bireysel olarak kendini geliştirmek isteyen herkes
 • Psikoloji ve Sosyoloji gibi bölümlerden mezun olan psikolog ile sosyologlar ve bu bölümlerde öğrenci olanlar
 • Eğitim danışmanı olarak görev yapanlar
 • Bilgiyi anlamlandırmak isteyen öğrenci ve kişiler katılabilir.

Zihin haritaları ve hafıza sarayı eğitmenlik kursumuz 48 saat olarak planlanmıştır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 0 Oy Üzerinden Ortalama 0 puan