Zeka Oyunları Eğitmenliği Kursu

Zeka oyunları (satranç, mangala, dama vs.) son dönemlerde ülkemizde ulusal ve bölgesel birçok etkinliğe konu olmaktadır. Devlet okulları ve özel okullarda zeka oyunlarına yönelik birçok proje ve etkinlik düzenlenmektedir.  Bu faaliyetleri düzenleyebilmek için öncelikli olarak bu kalifiyeye uygun olduğunuzu tescillemek adına “Zeka oyunları eğitmenliği sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir.”

Bu nedenle sektördeki nitelikli eğitmen ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Zeka Oyunları Eğitmenliği Kursları

Avrupa ülkeleri ve Amerika’da derslerin önemli bir bölümü oyunlar üzerinden işlenmektedir. Özellikle birey standartlarının hayli yüksek olduğu Kuzey Avrupa ülkelerinde öğrenim çağındaki çocuklara klasik öğrenimden ziyade zeka oyunları aracılığı ile eğitim verildiği bugün bilinen bir gerçektir. Matematik, geometri, mantık gibi beynin soyut düşündüğü alanları bireyler bu tip oyunlar aracılığıyla daha kolay anlamaktadır.
Ülkemizde bu kursun tatbik edilmesi uzaktan eğitim metoduyla yapılmaktadır. Son yıllarda eğitim ve öğretimin öneminin kavranmasının bir sonucu olarak özel bir alan olan bu eğiticilik türüne yoğun talep olacağı hiç kuşkusuzdur.
Çünkü akıl ve zeka oyunları eğitimi sayesinde Matematik, Mantık, Geometri, Fizik kuralları, drama, yaratıcılık ve hayal gücü gibi birçok yeteneğinizi geliştirecek bir yapıdadır.

Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığının yaklaşımı doğrultusunda zeka oyunları etkinlik sınıfları oluşturulmakta ve bu alanda hizmet verecek olan nitelikli eğitmen ihtiyacı da artmaktadır. 

Nitelikli öğretmen ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Eğitim programımız uzaktan eğitim şeklinde verilmektedir. Uzaktan eğitimin sistemimiz üzerinden internete bağlı bir cihaz ile; istediğiniz zaman, istediğiniz yerden, istediğiniz kadar izleme ve tekrar etme şansınız bulunmaktadır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Günümüz çocuklarını en büyük sorunlardan biri her şeyi hazır buldukları için akıl yürütme becerilerinin gelişmemesidir. Zeka oyunları  akıl yürütme becerisine olumlu etkide bulunacaktır. Eğitim sonunda akıl ve zeka oyunlarının verdiği beceriyle mantığınızı daha etkili kullanabilirsiniz.

Görsel uzamsal zekayı somut olarak geliştiren en etkili araçlardan biri zeka oyunlarıdır. Bununla birlikte bir strateji geliştirebilir ve yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Çocuklar eğitim sonunda hayatta tek başlarına planlama yapabilirler ve zor durumlar karşısında soğukkanlı biçimde strateji geliştirebilir hale gelebilirler.

Günümüz eğitim anlayışının temellerinden biri olan ve yapılandırmacı eğitim sisteminin ana çıkış noktalarından olan problem çözme becerisi de bu etkinlikler sonrasında geliştirecektir.  Ayrıca dikkatinizi belli bir süre istediğiniz yere yoğunlaştırma konusunda da yetkin hale gelebilirsiniz.

Her yaşta kısa süreli hafızayı etkin kullanmak güç olabilir. Akıl ve zeka oyunlarını teorik ve uygulamalı olarak öğrendiğinizde ve birçok antrenman yaptığınızda kısa süreli hafızanızı da geliştirebilirsiniz. Süreç sonunda zeka oyunlarının tarihini de öğreneceksiniz. Ayrıca zeka oyunlarının eğitim üzerindeki rolünü ve olumlu etkisini de görebileceksiniz.  Ayrıca bir zeka oyunları eğitimi planı hazırlayarak kendi oyuncularınızı yetiştirebileceksiniz.

Zeka Oyunları Eğitmenliği Belgesi

Zeka oyunları birçok kurumda kurs olarak açabileceğiniz bir etkinliktir. Bu etkinliği ister birebir özel ders isterseniz de grup etkinlikleri halinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu eğitimin önemli bir yanı da grupla çalışma becerisini geliştirmesidir. Zeka oyunları kursunda bireysel ihtiyaçlara göre öğrencilerinizi kendiniz yönlendirebilir hale gelebilirsiniz.
Zeka oyunları eğitmenliği de sürekli geliştirme bekleyen bir alandır. Sizler de bu eğitmenliğe başladığınız zaman kendinizi sürekli güncellemeli ve her zaman antrenman yaparak yeteneklerinizi sıcak tutmalısınız.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Zeka Oyunları Eğitmenliği Sertifikası

Zeka oyunları eğitmenliği sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Zeka oyunları öğreticiliği ulusal ve uluslararası birçok turnuvaya öğrenci yetiştirmenize yardımcı olacak bir belgedir. Bu sertifika sayesinde istediğiniz yerde zeka oyunları öğreticisi olarak görev alabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Zeka oyunları öğreticisi ek gelir elde etmek isteyen öğretmenlerin mutlaka alması gereken bir belgedir. Çünkü bu belgeye sahip olduğunuzda okullarınızda, halk eğitim bünyelerinde egzersiz açabilirsiniz. Bu sayede ek gelir de elde edebilir ve boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz.


Zeka oyunları eğitmenliği çalışma alanı çok geniş bir meslektir. Bu sertifika ile çalışabileceğiniz yerler;

 • Her kademede Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerinde Okullar Hayat Bulsun Projesi içinde egzersiz düzenleyebilirsiniz.
 • Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak eğitimler düzenleyebilirsiniz.
 • Ortaokullarda Akıl ve Zeka Oyunları ya da Satranç seçmeli derslerine girebilirsiniz.
 • Akıl ve zeka oyunları kulüpleri kurabilirsiniz.
 • Satranç kulüpleri, özel kurum ve kuruluşlarda eğitimler düzenleyebilirsiniz.
 • Kreş, anaokulu, zeka kulübü, özel okul ve çocuk kulüplerinde akıl ve zeka oyunları eğiticisi olarak çalışabilirsiniz.
 • Zeka oyunları merkezi işletebilirsiniz.
 • Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde akıl ve zeka oyunları kursu açabilirsiniz.

Zeka oyunları öğretmenliği eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Zeka oyunları öğretmenliği kursuna katılabilecek birçok kişi vardır;

 • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okulları ve özel okullardaki tüm öğretmenler
 • Tüm okul öncesi öğretmenleri
 • Psikolojik danışmanlar
 • Yeni mezun öğretmenler
 • Son sınıf öğretmen adayları
 • Çocuklarını geliştirmek isteyen tüm ebeveynler
 • Akıl ve zeka oyunları kursu açmak isteyenler
 • Akıl ve zeka kulübü kurmak isteyen öğretmenler
 • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde zeka oyunları ve satranç egzersizi açmak isteyenler
 • Halk Eğitim Merkezlerinde kurs vermek isteyen kişiler bu eğitimi alabilirler.

Eğitimimiz 62 saatte sona erecektir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 4 Oy Üzerinden Ortalama 4.3 puan