Yönetici Asistanlığı Eğitimi

Kurumsallaşmanın hızlanması ve profesyonelleşmesi; firmaların birimlere ayrılması, her personelin uzmanı olduğu alanda çalışması gibi sonuçları beraberinde getirmiştir. Günümüzde yöneticilik geçmişten farklı olarak her personelin tek tek denetimini yapmak değil, denetleyenleri denetlemek üzerine misyon değiştirmiştir. Gerek iletişimin hızlanması gerek talebin ve pazarın artmasıyla “Yöneticiler” bu süratli sürece başarılı olan bir yardımcı ile ancak ayak uydurabilirler. Yönetici Asistanlığı her ne kadar “Asistanlık” olarak adlandırılsa da herkesçe malumdur ki asıl yönetici onlardır. Nitekim bu durum hakkında söylenmiş olan “Her zaman ikinci adamlar birinci adamları yönetir.” Sözü açık bir kanıttır. Günümüzde pek çok meşhur yöneticinin geçmişinde deneyimlediği yönetici asistanlığı, yöneticiliğe geçiş sürecinde prosesin işlemesi, personelin ihtiyacının-motivasyonunun göz önüne alınarak teşvik edilmesi, verimli çalışma ortamı ve daha pek çok sayabileceğimiz kriterlerin en düzgün işleyişinin yapıldığı meslek grubudur.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Yönetici Asistanlığı Eğitimi Kursları

Orta ve büyük ölçekli kurumlar yönetici personel ihtiyacını karşılamak ve yöneticilerini  daha yetkin hale getirmek için bu eğitimlere başvurabilirler.  Çünkü bir firmanın yönetici kadrosunda profesyonel olarak çalışan, donanıma sahip ve iletişim becerilerine hakim personeller barındırmak oldukça güçtür. Bu tarz personeller barındıran firmalar her zaman bir adım öne çıkarlar. Ayrıca yönetici asistanlığı konusunda yetkin hale gelen kişiler büyük firmalar da kendilerine çalışma ortamı bulabilirler.

Yönetici asistanı olarak uzmanlaşan kişiler sözlü ve yazılı iletişim becerilerine hakim olduğu ve bir firmanın tüm yönetim süreçlerini yönetebildiği için çalışma paydaşlarınızdan en yüksek verimi alan kişilerdir. Sizler de firmanızın gelişmesini istiyorsanız yönetici asistanlığı alanında personellerinizi yetiştirebilirsiniz. Ayrıca yönetici asistanlığı eğitimi kendini geliştirmek isteyen yöneticiler ve yönetici adayları için de katılmaları faydalı bir programdır. Yönetici asistanları yöneticilerle personeller arasında koordineyi sağlayarak üst düzey yöneticilerin yönetim becerilerine yetkinlik kazandırma konusunda profesyonel yaklaşımlar sergiler.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Yönetici asistanlığı eğitim programımız uzaktan eğitim modülümüz üzerinden gerçekleştirilecektir. Giriş bilgileri size tarafımızca verilecektir. Derslere online katılabilir ve isteğe bağlı olarak sonradan da tekrar edebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Yönetici asistanlığı eğitimi sizlere bir firmanın tüm yönetim kademelerini idare etme ve personelleri koordineli bir şekilde görev tanımı içinde verimli bir şekilde çalıştırma konusunda yetkinlik kazandıracaktır.

Çalışanların yetkinliğinin arttırılması ve verimli çalışabilmeleri için donanımlı hale geleceksiniz. Bir firmanın ya da sorumlu olduğunuz bölümün tüm personellerini koordineli şekilde çalıştıracak beceriyi kazanacaksınız. Ayrıca bir iş bölümü sırasında işlerin akışını belirleyebilecek, işlerin yürümesini sağlayacak, bir talimata gerek duymadan sorumluluklarınızı yerine getirebileceksiniz. Buna ek olarak diğer bölüm çalışanları ve yöneticileriyle iletişim kurarak işlerin verimliliğini ve kalitesini en üst düzeye çıkarabileceksiniz.

Bir firmada verimi düşüren sorunlardan biri de herkesin görev tanımının belli olmamasıdır. Tüm personelleri kendi görev tanımları içinde yöneterek örgütsel bir bütünlük sağlayacak ve firmanızın misyonu ve vizyonuna uygun etkili bir çalışma ortamı oluşturabileceksiniz. Bununla birlikte gerekli olması durumunda yöneticilerin özel işlerini de yerine getireceksiniz. Yönetici asistanı yönetim işi yapan kişilerin tüm çalışmalarında ona destek olan, onu yönlendiren kişidir.

Destek olduğunuz yöneticilerin ya da bölümlerin tüm personellerini ayrıntılı şekilde tanıyacak, firma hedeflerini özümseyecek  ve sizlerden beklenen konularda karar verebilecek ve stres altında problemleri en doğru şekilde çözebileceksiniz. İletişim becerileri konusunda da yetkin hale gelerek personellerle üst düzey yönetim kadrosu arasında köprü olabileceksiniz.

Bir yönetici asistanı aynı zamanda ofis yönetimi, kişisel imaj oluşturma, beden dili, yazışma kuralları gibi alanlarda da yetkin olmalıdır. Eğitim sonunda tüm bu kazanımlara sahip olacaksınız. Protokol ve nezaket kurallarını iş dünyası bağlamında özümseyerek ilişki yönetimi ve zaman yönetimi konusunda yetkin hale geleceksiniz.

Sekreterlik tanımı dışında bilgisayar becerisi, organizasyon becerisi ve telefonda profesyonel iletişim gibi konularda da asistanlığı yaptığınız yöneticilere destek olabileceksiniz.

Yönetici Asistanlığı Belgesi

Ülkemizde firmaların başarısız olmalarının en önemli sebeplerinden biri yönetici kadrosunun doğru yaklaşımlara sahip olmamasıdır. Bir projenin yönetim işleri ne kadar doğru yaklaşımlarla olursa o firmada görev yapan diğer personeller o kadar etkili çalışmalar ortaya koyabilirler. Bu yüzden orta ve büyük ölçekli firmalar için yönetici sıfatında görev yapacak personellerin seçimi çok önemlidir. Her yöneticiye profesyonel bir yönetici asistanı atandığında tüm süreç daha sağlıklı işleyebilir.

Türkiye’de halkla ilişkiler departmanlarında görev yapan personeller konusunda büyük bir sıkıntı vardır. Bu alanda birçok firma kendi bünyesinde yetkin personel bulma konusunda sorun yaşamaktadır. Bu yüzden yönetim konusunda profesyonel halkla ilişkiler firmalarından destek alınmaktadır. Yönetici asistanlığı belgesi sayesinde hem halkla ilişkiler departmanlarında hem de bağımsız halkla ilişkiler şirketlerinde görev yapabilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Yönetici Asistanlığı Sertifikası

Yönetici asistanlığı sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Yönetici asistanlığı sekreterlik olarak görülmemelidir. Bir yönetici asistanı yanında görev yaptığı kişinin tüm yönetim süreçlerinden özel hayatına kadar her konuda ona destek olur. Yönetici asistanı sertifikası aldığınızda birçok kurumda yöneticilerin bir nevi çalışma koçu olarak onlara profesyonel destek sağlayabilirsiniz. Yönetim kadrosuna ne kadar profesyonel destek verirseniz o oranda yönetim kadrosunun da çalışabilmesini sağlayabiliriz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Yönetici asistanlığı kursu sekreterlik yerine daha donanımlı ve profesyonel bir görev almak isteyen kişilerin mutlaka başvurması gereken bir kurstur. Büyük firmalarda ya da daha orta ölçekli şirketlerde yöneticilere destek olmak ve onlara bütünsel destek vermek isteyenler kursa katılabilir.


Yönetici asistanı olarak görev yapacak personeller farklı alanlarda görev yapabilirler. Yönetici asistanı olarak görev yapabileceğiniz alanları şöyle sıralayalım;

 • Orta ve büyük ölçekli firmalarda her yönetim kademesinde görev alabilirsiniz.
 • Halkla ilişkiler departmanlarında ve halkla ilişkiler şirketlerinde çalışabilirsiniz.
 • Kamu kurumlarında ve özel kuruluşlarda yönetici kadrolarında asistan olarak görev alabilirsiniz.
 • Bakanlıklarda, valilik ve kaymakamlıklarda ve belediyelerde çalışabilirsiniz.
 • Ticaret ve sanayi odası kurumlarında çeşitli yönetim kadrolarında yönetici asistanlığı yapabilirsiniz.
 • Kısacası yönetim mekanizmasının olduğu her yerde kendinize iş bulabilirsiniz.

Yönetici asistanlığı sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi

Yönetici asistanlığı kursuna katılabilecek kişiler;

 • Yönetici asistanı olarak görev yapmak isteyenler
 • Bu alanda kariyer yapmayı düşünenler
 • Yönetici asistanlığı konusunda bilgi sahibi olmak isteyen herkes katılabilir.

Yönetici asistanlığı kursu 80 saat olarak planlanmaktadır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir. Kursu başarıyla tamamlanan kişiler yönetici asistanı unvanını alacaklardır.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan