Yoga – Fitness Koçluğu Kursu

Yoga; Hint kökenli bedenin ve ruhun disiplinize edilmesini amaçlayan bir meditasyon yöntemidir. Hem kilo vermek isteyen hem de fit bir vücuda kavuşmak isteyenler için önerilen bir egzersizdir.  Ayrıca mental olarak kendini iyi hissetmek isteyen kişilere de önerilmektedir. Bu egzersiz daha çok spor salonlarında bir eğitmen eşliğinde yapılır. Tek başınıza yapmanız biraz zor olacaktır.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Yoga – Fitness Koçluğu Kursları

Yoga ve fitness koçluğu sertifikası aldığınızda bireylerin daha başarılı olması adına yapması gerekenleri planlayabilir ve öğrencilerinizin zayıf yönlerini görerek başarılı olmaları için gerekli desteği olabilirsiniz. Ayrıca sporcuların egzersizler sırasında bulunduğu girdaptan çıkmasına yardımcı olursunuz.  Fitness salonlarında insanlara hem bireysel hem de grup halinde eğitmenlik yapabilirsiniz.

Son yıllarda spor salonlarına gitme oranlarında büyük bir artış görülmüştür. Artık büyük küçük her şehirde fitness salonları açılmaktadır. Bu yüzden de yoga ve fitness koçlarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu alandaki kariyer hedeflerinizi sizin için açtığımız sertifika eğimiyle gerçekleştirebilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Yoga ve fitness koçluğu eğitimi için uzaktan eğitim sistemimize bağlanmanız yeterlidir. Verdiğimiz giriş bilgilerini kullanarak online derslerimize bağlanmanız yeterli olacaktır. İsterseniz dersleri sonradan tekrar etme şansınız da bulunur.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Fitness egzersizlerini en önemli yanlarından biri insan fizyolojisini ve anatomisini bilmektir. Eğitim sonunda insanların vücut yapısını derinlemesine öğreneceksiniz. Bu sayede hangi noktanın nasıl bir yapıya sahip olduğunu, hangi noktayı nasıl geliştirebileceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca antrenman bilgisi konusunda etkin hale geleceksiniz. Bireysel olarak bir sporcuya antrenman programı yapabilecek ve belli bir antrenman sürecini yönetebileceksiniz. Yani öğrencinizin sizin koordinasyonunuzda antrenman yapabilmesi mümkün olacak.

Fitness salonlarında spor öncesi sağlık taraması da önemlidir. Bazı vücutlar daha hassasken bazıları da daha büyük şartlara dayanabilir. Her bünyenin fitness açısından yeterliliği farklıdır. Eğitim sonunda tüm bireylerin sağlık taramasını ve fitness değerlendirmelerini yapabileceksiniz. Böylece kişilerin hangi aşamadan başlaması gerektiği konusunda fikir sahibi olabileceksiniz.

Fitness sürecinde beslenme işin içine girmezse antrenmanın bir etkisi olmaz. Bu yüzden sporcu beslenmesi konusunda da uzmanlaşacaksınız. Öğrencilerinize spor öncesi, spor sırası ve spor sonrasında beslenme listesi yapabilecek ve gelişimlerinin uygun beslenme şartlarıyla sağlanmasına da yardımcı olabileceksiniz. Ayrıca sporda kas ve iskelet sistemi yaralanmaları olabilir. Kas, kemik, eklem ve omurga yaralanmalarında nasıl hareket etmeniz gerektiğini bileceksiniz.

Fitness eğitmeni aynı zamanda bir profesyonel trainerdır. Bir bireyle kişisel olarak fitness ve yoga eğitimleri düzenleyebileceksiniz. Eğitim sonrasında yoga felsefesine hakim olacaksınız. Ayrıca konsantrasyon ve meditasyon teknikleri konusunda da bilgi sahibi olacaksınız. Duruş düzeltme teknikleri ve sakatlık ya da hastalık durumlarında yoga eğitimi konusunda bilgi alacaksınız. Ayrıca grup ya da bireysel yoga etkinlikleri düzenleyebileceksiniz.  Yoga felsefesine uygun egzersiz programları düzenleyebileceksiniz. Yani hem yoga hem de fitness konusunda eğitim vermeye yetkin hale geleceksiniz.

Yoga – Fitness Koçluğu Belgesi

Yoga ve fitness uygulamaları spor salonlarında ve birçok merkezde yaygındır. Ülkemizde düzenlenen koçluk kursları genelde sadece yoga ya da sadece fitness koçu unvanı almanızı sağlar. Ancak sizin için özel olarak geliştirilen eğitim programımız hem yoga hem de fitness eğitimi verebilecek bir antrenör olmanızı sağlamaktadır.

Eğitim sonrasında aldığınız yoga-fitness koçluğu belgesi sayesinde iki alanda da eğitim verebilme konusunda yetkin bir uzman olacaksınız. Hem bireysel hem de grup derslerinde görev alabilecek bir koç olmanız için sertifikaya hemen başvurabilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Yoga – Fitness Koçluğu Sertifikası

Yoga-fitness koçluğu eğitimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Yoga- fitness koçluğu sertifikasını aldıktan sonra birçok kurumda kısa süre içinde görev yapabilecek yetkinliğe gelebilirsiniz. Yani bir spor salonunda kolayca görev alabilir hem yoga hem de fitness egzersizlerini yürütebilirsiniz.  Bu sertifika ülkemizde tek bir kurs sonunda alabilmenizin çok zor olduğu bir programdır.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Yoga-fitness eğitmenliği kursu özellikle spor salonları ve fitness salonlarında görev almak isteyen her uzmanın katılması gerekir. Çünkü bu eğitim sonunda bir spor merkezinde görev alabilirsiniz. Hem özel ders verebilir hem de grup etkinliklerini yönetebilirsiniz. Fizik tedavi uzmanları da hastalarının spor etkinliklerinde yardımcı olabilmeleri adına eğitime başvurabilirler.


Yoga- fitness koçluğu belgesi aldığınızda birçok kurum ve kuruluşta görev alabilirsiniz;

 • Diyet merkezi olarak görev yapan kurumlarda,
 • Koçluk merkezlerinde
 • Kamuya, belediyeler ait ya da özel olarak hizmet veren spor salonlarında
 • Fitness merkezlerinde
 • Özel okullarda
 • Bireysel antrenman stüdyolarında
 • Otellerde
 • Spa hizmeti veren kurumlarda
 • Yoga eğitimi merkezlerinde
 • Pilates salonlarında
 • Sağlıklı beslenme faaliyeti gösteren merkezlerde
 • Bireysel egzersiz merkezlerinde
 • Kurumlara ait spor salonlarında görev yapabilirsiniz.
 • Kendi iş yerinizi açabilecek yetkinliği de kazanabilirsiniz.

Yoga-fitness koçluğu sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Yoga-fitness eğitmenliği kursuna katılarak bu sertifikayı alabilecek kişiler;

 • Beden eğitimi öğretmenleri
 • Personel trainerlar
 • Kişisel spor antrenörleri
 • Yoga eğitimi vermek isteyenler
 • Fizik tedavi uzmanları
 • Spor koçları
 • Antrenörler
 • Kişisel spor eğitmenleri
 • Spor ve yoga egzersizlerini kendi başına yapabilmeyi hedefleyenler
 • Bu alanda kariyer yapmak isteyen herkes katılabilir.

Yoga-fitness koçluğu kursumuz 200 saat sürecek bir programdır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan