Yaratıcı Drama Eğitmenliği Kursu

Yaratıcı drama terimi bir grup etkinliği olarak karşımıza çıkar. Bir topluluktaki tüm üyelerin deneyimlerinden ortaya çıkarak bir durum ya da olayı doğaçlama ya da rol oynama gibi tekniklerle canlandırmadır. Bu canlandırma işlemleri bir eğitmen eşliğinde yapılır. Yani bu çalışmalar her ne kadar doğaçlama olarak ortaya çıksa da bir eğitmen eşliğinde profesyonelce yönetilmesi gerekir.  Yaratıcı drama etkinlikleri birçok bilimsel alanda ve iş alanında, tedavi sırasında ve grup terapilerinde kullanılan etkili bir araçtır.

Dramanın yaygın kullanım alanlarına göre alt dalları;

 • Özel eğitim alanında birey gelişimini desteklemek için (Özel Eğitimde Drama)
 • Bireylerin çok yönlü gelişiminde (Yaratıcı Drama)
 • Ruhsal sorunların iyileştirilmesinde (Psikodrama)
 • Okul Öncesi Eğitimde (Oyun ve Drama)
 • Toplumsal olayların araştırılmasında (Sosyodrama)

Yaratıcı Drama Eğitmenliği Kursları

Yaratıcı drama grup halinde yapılan bir canlandırma etkinliğidir. Birey merkezli olarak yürütülür ve tüm grup grup üyeleri bu işe etkin olarak katılır.  Katılımcılar yaratıcı drama eğitmenlik kursu sonrasında bir drama egzersizini planlayabilir, sürece dahil olabilir, uygulayabilir ve değerlendirecek kapasiteye ve teknik bilgiye kavuşabilir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Yaratıcı drama eğitmenliği eğitimlerimiz uzaktan eğitim metoduyla gerçekleştirilmektedir. Tüm derslerimize etkin olarak katılabilir, sonrasında videoları izleyebilir ve tekrar ederek anlamadığınız detayları irdeleyebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Yaratıcı drama eğitmenliği eğitiminden sonra en önemli kazanımlardan biri yaratıcılık ve estetik zevkiniz gelişir. Ayrıca eleştirel düşünme becerisi de kazanabilirsiniz. Canlandırma ve yönetme işlemleri sırasında irdeleyebilir hale geldiğiniz için kendinizi ifade etme beceriniz de gelişir.

Yaratıcı drama bireylerin yöneticilik ve sosyal gelişimlerini de destekler. Özellikle küçük yaşlardan itibaren yaratıcı drama etkinliklerine katıla çocuklar birlikte çalışabilme ve bir ürün ortaya koyma konusunda yeterlilik kazanırlar. Ayrıca iletişim becerileri de gelişir. Kendinizi ifade edebilir ve her ortamda kendinizi etkin şekilde anlatabilirsiniz.

İnsanların en sorun yaşadığı beceri alanlarından biri de kendini tanımadır. Drama etkinlikleri kendinizi tanıyarak güçlü ve zayıf yönlerinizi ortaya çıkarmanızı sağlar. Bu sayede eğitmenlik eğitimi sonrasında problem çözme beceriniz de gelişecektir.

Yaratıcı drama insanlarda hayal gücünü geliştirir ve sizleri bambaşka bir dünyanın içine atar. Ayrıca sanat zevkiniz de yaratıcı drama ile birlikte büyük bir gelişme göstermeye başlar. Bununla birlikte olayları değerlendirme yeteneğiniz de gelişir ve yeni bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

İnsanların diğer insanlar ve doğal süreçler hakkındaki gözlem yeteneği de bu süreçte gelişecektir. Ayrıca grup planlaması, grup halinde karar verme ve birlikte yeni çözümler üretme konusunda da pratik kazanırsınız. Ayrıca empati yeteneği kazanarak insanları daha iyi anlayabilir ve gündelik hayatınızda daha sağlıklı ilişkiler kurmaya başlayabilirsiniz.

Yaratıcı Drama Eğitmenliği Belgesi

Yaratıcı drama eğitmenliği belgesini alarak sizler de insanlara grup etkinlikleri yaptırabilir ve kendi becerilerinizi geliştirerek kendinizi tanıyabilirsiniz. Özellikle çocukları tanıma ve çocukları anlama konusunda yetkinliğinizi arttırabilirsiniz. Eğitimciler ve ebeveynler bu eğitmenlik belgesiyle sorumluluklarının farkına varabilir.

Yaratıcı drama her yerde yapılabilecek bir etkinliktir. Aile arasında, iş yerinizde, arkadaş grubunuzla, okulunuzda, sınıf arkadaşlarınızla ya da komşularınızla yaratıcı drama etkinlikleri düzenleyerek grup içi kaynaşmayı ve birbirinizi anlamayı sağlayabilirsiniz. Yaratıcı drama eğitmeni olarak birçok yerde görev alabilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Yaratıcı Drama Eğitmenliği Sertifikası

Yaratıcı drama eğitmenliği sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Yaratıcı drama eğitmenliği sertifikası alarak çocukların ve yetişkinlerin sosyal becerilerini, empati yeteneklerini, bir gruba ait olma duygularını, hayal güçlerini ve psikomotor becerilerini geliştirecek donanıma sahip olabilirsiniz.  Eğitim sürecimiz sonrasında sizler de yaratıcı drama olan her yerde kendinize bir kurs açabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Türkçe ve Edebiyat öğretmenleri diplomaları sayesinde yaratıcı drama eğitmenliği yapabilen kişilerdir. Transkriptlerinde Tiyatro dersi olan tüm Türkçe ve Edebiyat öğretmenleri bu belge olmadan da çalışmalarını yürütebilir. Ancak bu dersi almamış olanlar mutlaka katılmalıdır. Ayrıca kendini geliştirmek isteyen Türkçe ve Edebiyat öğretmenleri de mutlaka katılmalıdır. Yaratıcı drama eğitmenliği kursuna çocuklarla vakit geçiren ve grupla eğitim yapmaktan hoşlanan tüm eğitimciler ve kişiler de katılabilir.


Yaratıcı drama eğitmenleri kendilerine birçok yerde çalışma fırsatı bulabilirler;

 • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren tüm çocuk kulüplerinde
 • Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki kreşler ve etüt merkezlerinde
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı projelerinde
 • Devlet okulları ve özel okullarda
 • Halk Eğitim Merkezlerinde kurs eğitmenliğinde
 • Çocuk Esirgeme Kurumlarında
 • Özel Eğitim Kurumlarında
 • Engellilere hizmet veren işletmelerde
 • Tiyatro kulüplerinde ve tiyatro hizmeti veren kurslarda,
 • Yaratıcı drama yöntemiyle tedavi sürecini yürüten psikoloji merkezlerinde
 • Belediye, Kaymakamlık ve Valilik projelerinde
 • Uluslararası proje ve etkinliklerde görev alabilirsiniz.

Yaratıcı drama eğitmenliği sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi

Size çok şey katacak ve kendinizi çok yönlü olarak tanımanıza sağlayacak yaratıcı drama eğitmenliği kursuna katılabilecek kişi listesi;

 • Türkçe ve Edebiyat öğretmenleri
 • Devlet okullarında ve özel okullarda görev yapan diğer branş öğretmenleri
 • Çocuk psikiyatrları
 • Psikolojik danışmanlar
 • Sosyal hizmetlerde görev yapan eğitmenler
 • Özel eğitim öğretmenleri
 • Sosyoloji uzmanları
 • Aile danışmanları
 • Çocuklarla vakit geçiren ebeveynler
 • Kendini tanımak ve geliştirmek isteyen herkes
 • Çocuk gelişimi mezunlarıyla birlikte bu alanda eğitim gören öğrenciler katılabilirler.

Yaratıcı darama eğitmenliği eğitimi 120 saat sürmektedir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir. Eğitim süreci sonunda yapılan değerlendirme çalışmasını başarıyla geçen adaylar sertifikayı almaya hak kazanabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 0 Oy Üzerinden Ortalama 0 puan