Telefonda Etkili İletişim Eğitimi Kursu – Sertifikalı Eğitim

Telefon günümüzdeki etkili iletişim araçlarından biridir. İnsanlar özellikle akıllı telefonların da gelişmeye başlamasıyla birlikte buradaki iletişim süreçlerini her geçen gün geliştirmektedir. Bu yüzden sosyal ilişkiler de hızlı bir şekilde buraya kaymaktadır. Yapılan araştırmalara göre gün içinde insanlar en az ortalama 40 dakika telefonla konuşmaktadır. Bilincimiz karşı tarafın beden diline göre ifadelerini yorumlamaktadır ama telefonda bu şansımız bulunmadığı için işler biraz karmaşıklaşıyor. Peki özellikle resmi görüşmelerde dikkat edilmesi gereken kuralları biliyor muyuz?

Bu ihtiyacının karşılanması amacıyla bu kurs programı oluşturulmuştur.

Kayıt İçin Kalan Süre

Telefonda Etkili İletişim (telefonda etkili iletisim kapak) Kursu

Telefonda Etkili İletişim Eğitimi Kursları

Günümüzde iş hayatında da yoğun bir şekilde müşterilerinizle telefon üzerinden iletişim kurarsınız. Bu iletişim süreci olumsuz ya da kötü şekilde ilerlediğinde firmanız bu durumdan yara alacaktır. Ancak telefonda etkili iletişim becerisine sahip bireyler hem iş hayatında hem de günlük hayattaki sorunları bu şekilde ortadan kaldırabilir. Telefonda ne kadar profesyonel şekilde iletişim kurarsanız markanızın imajını da o derece olumlu hale getirebilirsiniz. Sizler de telefonda doğru iletişim teknikleriyle kendinizi en iyi şekilde ifade etmeyi öğrenebilirsiniz.

Gün içinde neredeyse herkes en az bir kere telefon üzerinden iletişim kurar. Burada konuştuğunuz kişi ilk kez iletişim kurduğunuz ya da sürekli konuştuğunuz biri olabilir. Telefondaki iletişim süreci yüz yüze kurulan iletişimden çok farklıdır. Ses tonu ve yaklaşım biçiminiz doğrudan karşıdaki kişinin size olan tavrını belirler. Bu yüzden telefonda etkili iletişim tekniklerini bilerek süreçleri iyi şekilde yürütmelisiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Telefonda Etkili İletişim Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Telefonda Etkili İletişim Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Telefonda Etkili İletişim (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Telefonda Etkili İletişim Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Telefonda Etkili İletişim Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Etkili telefon görüşmesi için hangisi en önemli faktördür?

 
 
 
 

2. 2)  Telefon görüşmesinde hangi davranış en etkili iletişimi sağlar?

 
 
 
 

3. 3)  Telefon görüşmesinde ses tonu ve vurgu hangi amaçla kullanılır?

 
 
 
 

4. 4)  Telefonla iletişimde kullanılan en önemli araç hangisidir?

 
 
 
 

5. 5)  Telefon görüşmesinde ne sıklıkla tekrarlamak gerekir?

 
 
 
 

6. 6)  Telefonla iletişimde hangi durumda özür dilemek gereklidir?

 
 
 
 

7. 7)  Telefonla görüşme yaparken en önemli şey nedir?

 
 
 
 

8. 8)  Telefonla görüşme yaparken ne kadar sıklıkla teşekkür etmek gerekir?

 
 
 
 

9. 9)  Telefon görüşmesinde başka bir telefon çaldığında ne yapmak gerekir?

 
 
 
 

10. 10)  Telefon görüşmesinde ne kadar sürede karşı tarafın konuşmasına müdahale etmek gerekir?

 
 
 
 

11. 11)  Telefon görüşmesinde ne sıklıkla özetleme yapmak gerekir?

 
 
 
 

12. 12)  Telefon görüşmesinde karşı tarafın söylediklerini doğru anlamak için ne yapmak gerekir?

 
 
 
 

13. 13)  Telefon görüşmesinde hangi davranış en etkili iletişimi engeller?

 
 
 
 

14. 14)  Telefon görüşmesinde hangi kelime ve ifadeler kullanılmamalıdır?

 
 
 
 

15. 15)  Telefon görüşmesinde hangi davranış en etkili iletişimi sağlar?

 
 
 
 

16. 16)  Telefon görüşmesinde hangi kelime ve ifadeler kullanılmalıdır?

 
 
 
 

17. 17)  Telefonla iletişimde ne tür bir ton kullanmak gerekir?

 
 
 
 

18. 18)  Telefonla iletişimde hangi durumlarda geri arama yapmak gerekir?

 
 
 
 

19. 19)  Telefonla iletişimde hangi durumlarda not almak gerekir?

 
 
 
 

20. 20)  Telefonla iletişimde hangi durumlarda özür dilemek gerekir?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.