Telefonda Etkili İletişim Eğitimi Kursu

Telefon günümüzdeki etkili iletişim araçlarından biridir. İnsanlar özellikle akıllı telefonların da gelişmeye başlamasıyla birlikte buradaki iletişim süreçlerini her geçen gün geliştirmektedir. Bu yüzden sosyal ilişkiler de hızlı bir şekilde buraya kaymaktadır. Yapılan araştırmalara göre gün içinde insanlar en az ortalama 40 dakika telefonla konuşmaktadır. Bilincimiz karşı tarafın beden diline göre ifadelerini yorumlamaktadır ama telefonda bu şansımız bulunmadığı için işler biraz karışıklaşıyor. Peki özellikle resmi görüşmelerde dikkat edilmesi gereken kuralları biliyor muyuz?

Bu ihtiyacının karşılanması amacıyla bu kurs programı oluşturulmuştur.

Telefonda Etkili İletişim Eğitimi Kursları

Günümüzde iş hayatında da yoğun bir şekilde müşterilerinizle telefon üzerinden iletişim kurarsınız. Bu iletişim süreci olumsuz ya da kötü şekilde ilerlediğinde firmanız bu durumdan yara alacaktır. Ancak telefonda etkili iletişim becerisine sahip bireyler hem iş hayatında hem de günlük hayattaki sorunları bu şekilde ortadan kaldırabilir. Telefonda ne kadar profesyonel şekilde iletişim kurarsanız markanızın imajını da o derece olumlu hale getirebilirsiniz. Sizler de telefonda doğru iletişim teknikleriyle kendinizi en iyi şekilde ifade etmeyi öğrenebilirsiniz.

Gün içinde neredeyse herkes en az bir kere telefon üzerinden iletişim kurar. Burada konuştuğunuz kişi ilk kez iletişim kurduğunuz ya da sürekli konuştuğunuz biri olabilir. Telefondaki iletişim süreci yüz yüze kurulan iletişimden çok farklıdır. Ses tonu ve yaklaşım biçiminiz doğrudan karşıdaki kişinin size olan tavrını belirler. Bu yüzden telefonda etkili iletişim tekniklerini bilerek süreçleri iyi şekilde yürütmelisiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Telefonda etkili iletişim becerileri kazanmak için uzaktan eğitim sistemimize bağlanabilirsiniz. Uzaktan eğitim modülümüze verdiğimiz kullanıcı adı ve parola ile istediğiniz zaman bağlanabilir ve eğitimimize katılabilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Telefonda verimli bir iletişim kurmanız için dikkat etmeniz gereken belli noktalar vardır. İnsanlar bir telefon görüşmesinde ilk üç cümlenizle birlikte sizin hakkınızda bir yargıya varırlar. Bu yüzden bir telefon görüşmesinin püf noktalarını öğrenerek insanlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Telefonda konuşurken belli durumlarda müşterinizi bekletebilirsiniz. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Doğru iletişim becerileriyle ve telefona cevap verme davranışınızla insanları etkileyebilirsiniz. Ayrıca telefonda etkili iletişim kurabilmek için empati becerinizin de olması gerekir. Ses tonunun da kullanımı çok önemlidir. Sizler karşıdaki kişiye doğru ses tonuyla yaklaşmazsanız sorun yaşarsınız.  Ses tonunun gücünü telefonda etkili iletişim eğitimi sonrasında anlayabilirsiniz.

Eğitimde telefonda sesinizi etkili şekilde kullanmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca karşı tarafa anlatacağınız mesaj kısa ve öz biçimde verilmelidir. Vermek istediğiniz mesaj belli bir plan dahilinde düzenli olarak verilirse kolayca anlaşılabilir. Bu süreçte etkili dinlemeli ve karşıdaki kişiyi iyi analiz etmelisiniz. Karşı tarafı doğru anlayabilmek için eğitim sonunda doğru soruları sormayı öğrenebilirsiniz.

Telefonda etkili konuşabilmek için öncelikle şikayetleri ve sorunları ele almalı ve direkt yapıcı çözümlerle yaklaşmalısınız. Bunun da yolu telefonda temel kuralları bilerek buna göre hareket etmekle olur. Görüşme sırasında stres yaşayabilirsiniz. Bu süreci doğru yürütemezseniz stres size bazı sorunlar getirir. Stresle baş etmeyi eğitim sonunda öğrenebilirsiniz. Ayrıca karşı tarafın da stresini yönetebilir ve sinirli bir müşteriyi doğru şekilde kolayca sakinleştirebilirsiniz.

Telefonda Etkili İletişim Belgesi

Telefonda kendinizi doğru ifade edebilmek ve görüşmelerden olumlu sonuçlar alabilmek için etkili konuşma becerilerini bilmelisiniz. Bunun için de öncelikle telefonda etkili iletişim eğitimini başarıyla tamamlayarak belgeyi almanız gerekmektedir.  Telefonlarınızda etkili bir iletişim kurduğunuzda karşınızdaki kişiye istediğinizi yaptırabilir ve stresli bir görüşmeyi kolayca yürütebilirsiniz.

Bir telefonu nasıl açacağınızı ve kapayacağınızı bu eğitim sonunda öğrenebileceksiniz. Bununla birlikte telefonda etkili iletişimin dinamiklerin, öğrenebilirsiniz. Sözcükleri doğru şekilde kullanarak telefonda görüştüğünüz kişiyi olumlu yönde etkileyebilirsiniz.  Telefonda algı yönetimi dinamiklerini kavrayarak firmanızın imajını olumluya çevirebileceksiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Telefonda Etkili İletişim Sertifikası

Telefonda etkili iletişim eğitimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Telefonda iletişim yöntemleri  yüz yüze iletişimde farklıdır. Etkili ifade etme becerisine sahip olmalı ve sesinizi doğru kullanmalısınız.  Ayrıca farklı iletişim stillerini dikkate alarak sesinizi uyarlamanız ve ikna edici bir ses tonuna sahip olmanız gerekir. Ayrıca telefonda etkili iletişim eğitimi sertifikasını aldığınızda kullanmamanız gereken ifadeleri de öğrenebilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Telefonda etkili iletişim eğitimi kursuna müşteri temsilcileri kesinlikle katılmalıdır. Çünkü telefonda etkili iletişim kuramayan müşteri temsilcileri markasına değer katamaz. Bu departmanda görev yapan yöneticiler de gerektiğinde etkili iletişim becerilerini kazanmak için eğitime katılmalıdır.


Telefonda etkili iletişim eğitimini bitirerek belgeyi aldığınızda birçok yerde çalışma fırsatı elde edebilirsiniz;

 • Devlet kurumlarında acil durum hatları ve vatandaş temsilcisi olarak görev alabileceğiniz servislerde çalışabilirsiniz.
 • Bir markanın teknik servisinde telefonlara bakabilirsiniz.
 • Birçok kurumda müşteri temsilcisi olarak müşteri destek departmanlarında görev alabilirsiniz.
 • Ofislerin sekreterlik bölümlerinde görev alabilirsiniz.
 • Halkla ilişkiler servislerinde çalışabilirsiniz.
 • Çağrı merkezlerinde görev alabilirsiniz.
 • Pazarlama firmalarında görev alabilirsiniz.
 • Telefon operatörlerinde çalışabilirsiniz.
 • Telefonda etkili konuşma ile ilgili eğitimler ve seminerler verebilirsiniz.


Telefonda etkili iletişim eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Telefonda etkili iletişim eğitimimiz 72 saat sürmektedir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir. Eğitim sonunda değerlendirme sürecini geçen adaylar eğitmen unvanı kazanacaktır.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 1 puan