Spor Koçluğu Kursu

Spor insan sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden her geçen gün gündelik hayatta bilinçli spor yapan insanların sayısı artmaktadır. Ülkemizde de spor salonlarının ve danışmanlık hizmetlerinin gelişmeye başlamasıyla birlikte spor koçluğu çok önemli bir yer edinmeye başlamıştır. Spor mutlaka bir uzman eşliğinde yapılmalıdır. Çünkü amaçsız ve yöntemsiz bir spor etkinliği size yorgunluktan başka bir şey getirmeyecektir.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Spor Koçluğu Kursları

İster spor salonlarında olsun isterseniz de normal hayatınızda olsun mutlaka bir spor koçundan destek almalısınız. Çünkü spor her bünyede kişisel olarak belirlenmesi gereken bir programdır. Herkesin kendi amaçları ve vücut yapısına göre spor etkinliği yapma durumu vardır. Bu yüzden sizler de spor etkinliklerinde spor yapan kişilere destek olmak adına spor koçluğu kursuna katılabilirsiniz. Spor koçluğu eğitimini başarıyla tamamlayan bireyler spor programı oluşturma konusunda ve bir spor etkinliğini planlayabilme konusunda çok başarılı olurlar.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Spor koçluğu kursu için kullanılan yöntem uzaktan eğitimdir. Uzaktan eğitim sistemimize ise size vereceğimiz giriş bilgileriyle bağlanabilirsiniz. Sistemimizde tüm dersleri daha sonra da izleyebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Spor koçları genel olarak spor salonlarında görev yaparlar. Bu yüzden çalıştığınız salona üye olan kişileri karşılayarak onların gerekli spor aktivitelerini yapmalarında onlara destek olabilirsiniz. Bir spor etkinliğinin başarıya ulaşabilmesi için öncelikle kişinin fiziksel yapısı ve sağlık durumuna uygun bir program hazırlanmalıdır. Spor koçu danışmanı olduğu kişiye özel spor programını profesyonel bir şekilde hazırlayabilir.

Spor yaparken doğru hareketler de önemlidir. Her hareketin bir amacı vardır. Spor koçu olduğunuzda danışmanlık yaptığınız kişilerin isteklerine uygun şekilde ihtiyaçları olan hareketleri öğretebilir ve spor salonunda kullanmaları gereken aletleri  ve kullanım amaçlarını kolayca onlara öğretebilirsiniz. Ayrıca profesyonel olarak vücudu yakından tanıdığınız için insanların hangi vücut tiplerine sahip olmak istediğini kolayca anlayarak onlara gerekli desteği sağlayabilirsiniz.

Sporun önemli bir amacı da kilo vermektedir. Bu süreçte kilo vermek isteyen kişilere özel bir program, beslenme programı ve etkinlik takvimi hazırlanmalıdır. Bu süreçte kişiye özel şekilde onu yormayacak, sağlığını olumsuz etkilemeyecek ve onu sürekli yüksek moralle etkinliklere bağlayacak bir program hazırlayabilirsiniz.  Ayrıca kas yapmak isteyen kişilerin kas gelişimine uygun bir spor programına sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü vücut geliştirme süreci uzmanlık gerektirir.

Spor etkinlikleri sırasında beklenmeyen sakatlıklar olabilir. Spor koçu olarak sakatlık olmaması adına danışmanlığını yaptığınız kişilere destek olabilir ve sakatlanmamaları için gerekli tüm incelikleri gösterebilirsiniz. Ayrıca insanlara bireysel koçluk yapabilecek yetkinliğe de ulaşabilirsiniz.

Spor Koçluğu Belgesi

Spor koçları spor alanlarında görev alan ve insanların doğru şekilde spor yapmasına destek olan bireylerdir. Spor merkezlerine sağlıklı bir yaşam sürmek için gelen kişilere destek olurlar. Spor salonunda yapmaları gereken tüm hareketleri göstererek program hazırlama konusunda da destek olmaktadırlar.

Ülkemizde spor etkinliklerinin yapılacağı spor salonlarının artması üzerine spor koçlarına olan ilgi de artmıştır. Yani spor koçu ihtiyacı yüksektir. Spor koçu olabilmek için de spor koçluğu belgesi almanız yeterli olacaktır. Böylece spor yapanların daha iyi ortamlarda spor yapmalarına yardımcı olabilir, eksik ya da yanlış bildikleri detayları onlara anlatabilirsiniz.  Spor koçları genelde sporla ilgilenen kişiler arasından çıkmaktadır.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Spor Koçluğu Sertifikası

Spor koçluğu sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Spor koçluğu terimi tüm dünyadan sonra ülkemizde de ayrı bir meslek alanı olarak görülmeye başlamıştır. Spor koçluğu kursu sertifikası ile sizler de bu mesleğe adım atabilirsiniz. Spor salonlarında maaş alarak spor koçu olarak görev yapabilirsiniz. Spor koçları spor yapmak isteyen herkesin yanında olur. Ayrıca grup halinde etkinlikler düzenleyerek doğru spor yapım teknikleri hakkında yol gösterir. Spor merkezlerinde sporu anlatarak, doğru spor yapma tekniklerini gösterebilmek için spor koçluğu sertifikasını alabilirsiniz.

Spor koçluğu sertifikasını alabilmek için uzaktan eğitim sonunda yapılan değerlendirme sürecinde başarılı olmanız gerekir. Başarılı olduğunuzda spor koçu olabilir ve sertifikanızla birçok alanda görev alabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Spor koçluğu eğitim kursuna spor salonlarında görev almak istiyorsanız mutlaka katılmalısınız. Kendine bu alanda kariyer yapmak isteyen kişiler spor koçluğu kursunu bitirerek amaçlarına ulaşabilirler. Ayrıca spor koçluğu sertifikası için beden eğitimi öğretmenleri ve spor fakültesi öğrencileri de başvurmalıdır.


Spor koçluğu kursunu bitirdikten sonra görev alabileceğiniz birçok alan vardır. Görev alabileceğiniz alanları şöyle aktaralım;

 • Özel spor salonlarında çalışabilirsiniz.
 • Diyet merkezlerinde spor danışmanı olarak görev alabilirsiniz.
 • Özel spor merkezlerinde spor koçu olabilirsiniz.
 • Fitness salonlarında eğitmen olarak görev yapabilirsiniz.
 • Sağlıklı yaşam için hizmet veren spa, otel ve hamam gibi merkezlerde çalışabilirsiniz.
 • Spor kulüplerinde koç olarak görev alabilirsiniz.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki kurslarda spor koçu olarak çalışabilirsiniz.
 • Sporla ilgili halk eğitim merkezinde kurslar açabilirsiniz.
 • Danışmanlık merkezlerinde görev alabilirsiniz.

Spor koçluğu sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Spor koçluğu kursuna katılabilecek kişileri şöyle listeleyelim;

 • Beden eğitimi öğretmenleri
 • Spor fakültesinde antrenörlük okuyan kişiler
 • Doktor, hemşire ve psikologlar
 • Sosyal hizmetler uzmanları
 • Spor fakültesi öğrencileri
 • Çeşitli alanlarda spor yapan sporcular
 • Spor koçluğu konusunda bilgi sahibi olmak isteyen ve bu alanda kariyer yapmak isteyen herkes

Spor koçluğu kursumuz 120 saat sonunda sona erecektir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan