Satranç Eğitmenliği Kursu – Sertifikalı Eğitim

Hem Kralların oyunu hem de oyunların kralı olarak bilinen satranç 6. yüzyılda Hindular tarafından oynanmaya başlanmış, geçmişten günümüze popülerliğini kaybetmeyen zeka oyunudur. 8 x 8 ‘lik kare bir tahtada 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşacak şekilde tarafların sıra ile hamle yaparak karşı tarafın Şah’ını mat etmeye yönelik bir oyundur. Oyunun başında beyaz ve siyah olarak ayrılan tarafların 16 taşı bulunur bunlar; Şah, vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur.
Satranç birçok otoriteye göre zekayı geliştirmekte hatta analitik düşünmeyle paralel ilerleyen bir çok bilim dalına faydası olduğu söylenmektedir. Bunların başında matematik, geometri gelmektedir. Türkiye Satranç Federasyonu’na göre faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz ;

 • Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.
 • Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.
 • Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.
 • “Kendine güven” duygusu aşılar ve bunu geliştirir.
 • Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur.
 • Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır.
 • Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.
 • Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır.
 • Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.
 • Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.

Kursumuzun temel amacı bahsedilen kursiyerlerin

satranç oyununda eğitici seviyesine ulaşarak satranç öğreticisi derecesinde olup bu sertifikaya hak kazanmasını sağlamaktır. Sertifika sahipleri turnuvalar düzenleyebilir, Satranç Federasyonu ile beraber çalışıp çeşitli etkinlik ve organizasyonlar için aracı olabilir veya oyunu öğrenmeyi talep eden bireylere bilgi ve tecrübelerini aktararak yardımcı olmayı tercih edebilirler.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Kayıt İçin Kalan Süre
Satranç Eğitmenliği (satranc kapak) Kursu

Satranç Eğitmenliği Kursları

Satrancı profesyonel olarak bilmek ile öğretmek çok farklı bir durumdur. Çünkü oyuncuları turnuvalara ve ulusal müsabakalara hazırlarsınız. Okullar arası turnuvalara ve Satranç Federasyonu tarafından gerçekleştirilen etkinliklere öğrencilerinizi hazırlayabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

 • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Satranç Eğitmenliği Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Satranç Eğitmenliği Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Satranç Eğitmenliği (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Satranç Eğitmenliği Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Satranç Eğitmenliği Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Satranç oyunu kaç kişi arasında oynanır?

 
 
 
 

2. 2)  Satranç tahtası kaç kareye bölünmüştür?

 
 
 
 

3. 3)  Hangi taş satranç oyununda en güçlüdür?

 
 
 
 

4. 4)  Piyon taşı hangi yönde hareket eder?

 
 
 
 

5. 5)  Hangi taş herhangi bir yöne hareket edebilir?

 
 
 
 

6. 6)  Hangi taş L şeklinde hareket eder?

 
 
 
 

7. 7)  Hangi taş sadece çapraz hareket eder?

 
 
 
 

8. 8)  Oyunda kullanılan taşların rengi hangi renktir?

 
 
 
 

9. 9)  Satrançta hangi taşın değeri 1 puan?

 
 
 
 

10. 10)  Hangi taşın değeri 3 puan?

 
 
 
 

11. 11)  Hangi taşın değeri 5 puan?

 
 
 
 

12. 12)  Hangi taşın değeri 9 puan?

 
 
 
 

13. 13)  Hangi hamlede piyon iki kare ileri hareket edebilir?

 
 
 
 

14. 14)  Hangi hamlede piyonu karşı taraf öldürebilir?

 
 
 
 

15. 15)  Hangi taşlar rok yapabilir?

 
 
 
 

16. 16)  Rok yaparken, hangi taşın hareketi gerçekleştirilir?

 
 
 
 

17. 17)  Hangi taş, karşı tarafın piyonunu yalnızca çapraz hareket ederek yiyebilir?

 
 
 
 

18. 18)  Hangi taşlar karşı tarafın taşlarını yiyebilir?

 
 
 
 

19. 19)  Satrançta kazanmak için kaç tane taşın kalması gerekir?

 
 
 
 

20. 20)  Satranç oyununda herhangi bir taşın hareketi aşağıdakilerden hangisi ile sınırlandırılmamıştır?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.