Satranç Eğitmenliği Kursu

Hem Kralların oyunu hem de oyunların kralı olarak bilinen satranç 6. yüzyılda Hindular tarafından oynanmaya başlanmış, geçmişten günümüze popülerliğini kaybetmeyen zeka oyunudur. 8 x 8 ‘lik kare bir tahtada 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşacak şekilde tarafların sıra ile hamle yaparak karşı tarafın Şah’ını mat etmeye yönelik bir oyundur. Oyunun başında beyaz ve siyah olarak ayrılan tarafların 16 taşı bulunur bunlar; Şah, vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur.
Satranç birçok otoriteye göre zekayı geliştirmekte hatta analitik düşünmeyle paralel ilerleyen bir çok bilim dalına faydası olduğu söylenmektedir. Bunların başında matematik, geometri gelmektedir. Türkiye Satranç Federasyonu’na göre faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz ;

 • Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.
 • Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.
 • Kişiliği ve karakteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.
 • “Kendine güven” duygusu aşılar ve bunu geliştirir.
 • Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur.
 • Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır.
 • Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.
 • Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır.
 • Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.
 • Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.

Kursumuzun temel amacı bahsedilen kursiyerlerin

satranç oyununda eğitici seviyesine ulaşarak satranç öğreticisi derecesinde olup bu sertifikaya hak kazanmasını sağlamaktır. Sertifika sahipleri turnuvalar düzenleyebilir, Satranç Federasyonu ile beraber çalışıp çeşitli etkinlik ve organizasyonlar için aracı olabilir veya oyunu öğrenmeyi talep eden bireylere bilgi ve tecrübelerini aktararak yardımcı olmayı tercih edebilirler.

 

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Satranç Eğitmenliği Kursları

Satrancı profesyonel olarak bilmek ile  öğretmek çok farklı bir durumdur. Çünkü oyuncuları turnuvalara ve ulusal müsabakalara hazırlarsınız. Okullar arası turnuvalara ve Satranç Federasyonu tarafından gerçekleştirilen etkinliklere öğrencilerinizi hazırlayabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollamanız kurs kaydı için ilk adımı oluşturmaktadır.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Satranç eğitmenliği kursumuz uzaktan eğitim modülümüz üzerinden verilen derslerle gerçekleştirilmektedir. Dersleri istediğiniz zaman istediğiniz kadar izleyebilir ve tekrar edebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Satranç da bir spor dalı gibi antrenman yapılan bir oyundur. Bu yüzden  satranç oyuncularını eğiten kişi genel antrenman teriminin ne olduğunu bilmeli ve bu alışkanlığı öğrencilerine aşılamalıdır. Ayrıca satranç oyununda fiziksel güç ve dayanıklılık da önemlidir. Eğitmen olarak bu detayların önemini anlayabilir ve fiziksel açıdan da güçlü oyuncular yetiştirebilirsiniz. Bir oyuncu fiziksel olarak dayanıklı olduğunda dikkatini oyun üzerine toplayabilir. Fiziksel olarak zayıf olan kişilerin dikkati kısa süre içinde dağılır. Bu yüzden hem zeki hem becerikli hem de güçlü oyuncular yetiştirebilirsiniz.

Satranç oyuncuları için düzenli yaşam çok önemlidir. Eğitmen olduğunuzda satranç oyuncularını yaşam düzenlerinden de sorumlu olursunuz. Oyuncular için uyku ve beslenmenin önemini görebilir ve oyuncularınızın sağlıklı ve kaliteli beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Oyuncularınız için beslenme programları yapabilirsiniz.

Akıl oyunlarındaki en önemli yeteneklerden biri empatidir. Satranç eğitmeni olarak sizler de karşıdaki kişinin yerine kendinizi koyabilir ve empati kazanabilirsiniz. Ayrıca satranç maçlarında sporcu yönetimi konusunda da yetkin hale gelebilirsiniz. Müsabakalarda psikolojinin önemini oyuncunuza anlatarak başarıyı getirmedeki önemine vurgu yapabilirsiniz.

Satranç eğitmeni olduğunuzda tanıtım dersinde kursiyerinizin seviyesini öğrenebilirsiniz. Buna göre kişiye özel satranç eğitim planı hazırlayabilir ve oyuncunuzu istediğiniz seviyeye getirecek yetkinliği kazanabilirsiniz.

Satranç Eğitmenliği Belgesi

Satranç üzerine uzmanlaşarak eğitmenlik belgesini aldığınızda birçok kurumda satranç kursları düzenleyebilirsiniz. Bu yüzden her türlü devlet kurumunda ve özel kurumda kendinize çalışma alanı bulabilirsiniz.

Satranç eğitmenleri, satranç takımları oluşturarak turnuvalara hazırlayabilir ve turnuva boyunca öğrencilerinin yanında destek olabilirler. Ayrıca birçok satranç etkinliğinde görev alarak kendinizi sürekli olarak geliştirebilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Satranç Eğitmenliği Sertifikası

Satranç eğitmeni sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Çocukların zeka oyunlarına olan ilgisi her geçen gün artmaktadır. Satranç da bu oyunların en başında gelmektedir. Satranç eğitmenliği sertifikası ile sizler de profesyonel bir satranç eğitmeni olabilirsiniz.
Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Satranç eğitmenliği kursuna devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenleri mutlaka katılmalıdır. Çünkü satranç eğitmeni olursanız okullarda egzersiz açarak ek gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ek gelir elde etmek isteyen herkes katılmalıdır.  Öğrencilerinin zeka oyunlarına olan ilgisiyle küçük yaşlarda onları geliştirmek isteyen okul öncesi öğretmenleri için de uygun bir eğitimdir.


Satranç eğitmenleri birçok yerde kendine çalışma alanı bulabilir;

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları ve özel okullarda satranç egzersizi açabilirsiniz.
 • Bilim ve Sanat Merkezlerinde satranç eğitmeni olarak derslere girebilirsiniz.
 • Kişisel gelişim merkezlerinde bireyse ya da grup satranç dersleri açabilirsiniz.
 • Özel rehabilitasyon merkezlerinde özel çocuklara satranç öğretebilirsiniz.
 • Eğitim ve danışmanlık merkezlerinde satranç dersleri verebilirsiniz.
 • Okul öncesi eğitim kurumlarında, çocuk kulüplerinde ve etüt merkezlerinde görev alabilirsiniz.
 • Halk Eğitim Merkezlerinde satranç kursu açabilirsiniz.
 • Yetiştirme yurtlarında uygulamalı satranç eğitimleri verebilirsiniz.

Satranç eğitmeni sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Satranç eğitmenliği kursuna katılabilecek kişileri şöyle özetleyebiliriz;

 • Özel ders veren öğretmenler
 • Sınıf ve branş öğretmenleri
 • Okul öncesi öğretmenleri
 • Satranç oyununa ilgi duyan kişiler
 • Psikolojik danışmanlar
 • Özel eğitim öğretmenleri
 • Eğitim sektöründe görev almak isteyenler
 • Satranç dersi vermek isteyen kişiler
 • Sosyal hizmetler uzmanları
 • Çocuk gelişimi mezunları
 • Eğitim Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri katılabilirler.

Satranç eğitmenliği kursumuz 50 ders saati olarak planlanmıştır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 4 puan