Profesyonel eğitim koçluğu bu eğitimi alan kişi ile öğrenci arasında yaşanan ve öğrencilerin hem sosyal hem de akademik gelişimine katkı sağlamayı hedef edinen bir faaliyet türüdür. Eğitin koçları çocukları tanıma ve onların gelişimleri için gerekli tüm profesyonel desteği verme konusunda eğitilir. Günümüzde ebeveynler çocuklarının gelişimi için eğitim koçluğu sürecinden fazlasıyla yararlanmaktadır.blank

Bu nedenle sektördeki nitelikli eğitim koçu ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Profesyonel Eğitim Koçluğu Kursları

Profesyonel eğitim koçu olarak görev yapanlar öğrencilerin yeteneklerini keşfeder ve kendilerini tanımalarına yardımcı olur. Her öğrenci kendine ileride doğru ve gerçekçi bir kariyer planlaması yapmak ister. Bu yüzden öğrencilerin güçlü yanlarını belirleyerek gelecek planlarının şekillenmesi konusunda destek olur.

Eğitim koçunun çalışmaları rehberlik de olduğu gibi gizlilik ve etik kurallar çerçevesinde olur. Koçlar, öğrencilerin okul başarısının artmasına ve geleceğe yönelik hedefler belirlemesine, bununla birlikte topluma uyumlu bireyler yetiştirmeye odaklıdır.blank

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Profesyonel eğitim koçluğu sürecimiz sizlere uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir.  Geçen derslerinizi istediğiniz an izleyebilir ve geriye dönük tekrarlar yapabilirsiniz. Bu süreçte istediğiniz detaylar hakkında ayrıntılı bilgi de alabilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Profesyonel eğitim koçu olarak çalışmalarınıza başladığınızda çalıştığınız öğrencilerin kişisel özelliklerini ve yeteneklerini doğru zamanda doğru şekilde ölçebilirsiniz. Bu sayede çocukların hayatına doğru dokunuşlar yapabilir ve onların hayatlarında yeni bir kapıyı aralamalarını sağlayabilirsiniz. Bu koçluk aynı zamanda bir rehberlik hizmeti sayılabilir.

Öğrencilerinizin akademik başarısını da arttırmak önemlidir. Eğitim koçları öğrencileri tanır ve onların kendini tanımasını sağlar. Böylece öğrencinin nasıl ders çalışacağı, hangi yöntemleri kullanarak daha iyi anladığı ve etkili ders çalışma planı gibi süreçler için de ona destek olabilirsiniz. Ayrıca sosyal hayatın da diğer taraflarıyla bir bütün olduğunu düşünerek çocukların sosyal hayatlarında da başarılı olmalarını sağlayabilirsiniz. Hem sosyal hem de akademik başarıyı elde eden çocuklar gelecek planlamaları için daha doğru ve etkili hedefler belirleyeceklerdir.

Bu eğitim okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, mezunlar, üniversite öğrencileri gibi geniş bir kitleye danışmanlık yapabilmenizi sağlar. Ayrıca sadece kendinizi geliştirmek adına da bu eğitime katılabilirsiniz.

Eğitim koçu olduğunuzda insanları tanıma konusunda ve psikolojik değerlendirmeler yaparak bireyin kendini tanımasını ve içindeki gizil gücü dışarı çıkarmasını sağlayabilirsiniz.  Bir çocuğa hayatının her alanında karar verme becerisi kazandırabilir ve kendini ifade edebilmesini sağlayabilirsiniz. Koçluk eğitimi sonrasında da kendinizi sürekli geliştirebileceğiniz bir alan olduğunu ifade edelim.

Profesyonel Eğitim Koçluğu Belgesi

Profesyonel eğitim koçluğu hem bireysel hem de grup etkinlikleri düzenleyebileceğiniz bir meslektir. Yani çocuklara ister baş başa isterseniz de grup halinde bir çalışma ortamı sunabilirsiniz. Çocukların farklı ihtiyaçlarını anlayarak kendilerini tanımaları konusunda gerekli çalışmaları yapabilecek yetkinlik kazanabilirsiniz.

Eğitim koçluğu salt ders başarısı odaklı değildir. Çocuklar sosyal, akademik ve fiziksel olarak bir bütündür. Bu yüzden çocuğun sosyalleşmesi, fiziksel olarak gelişmesi ve akademik başarısının artması konusunda ona bir bütün olarak destek olabilirsiniz. Eğitim koçları birçok yerde görev yapabilir.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Profesyonel Eğitim Koçluğu Sertifikası

Profesyonel eğitim koçluğu sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Profesyonel eğitim koçluğu çocukların kendini çok yönlü tanımasını ve gelecek planları yapmanızı sağlayacak bir koçluk sistemidir. Bu sistemde haftalık, aylık ve dönemlik görüşmelerle çocukların kendini daha iyi tanıyarak adımlarını daha sağlam atmasını sağlayabilirsiniz.  Eğitim koçluğu çocukları fiziksel, akademik ve farklı yönlerle geliştirecek çalışmaları yapmanız konusunda size yetki verecek bir sertifikadır.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Eğitim birçok paydaşın bir arada olduğu bir parçadır. Eğitim sürecinde eğitimciler ve diğer tüm çalışanlar profesyonel eğitim koçluğu kursuna katılmalıdır. Özellikle ilkokul, okul öncesi, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler de öğrencilerini yönlendirebilmek ve onların gelişimine katkı sağlamak için bu kursa katılmalıdır. Ayrıca çocuklara hedef belirleme ve  başarıyla ulaşmaları için destek olmak isteyenler de profesyonel eğitim koçluğu kursunu tamamlayabilir.


Profesyonel eğitim koçları birçok alanda çalışabilirler. Bu alanlar;

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ve özel okullarda
 • Meslek gelişim merkezlerinde
 • İŞKUR bünyesinde faaliyet gösteren ofislerde
 • Belediyelerin öğrenci gelişimi için oluşturduğu projelerde
 • Eğitim koçluğu konusunda verilecek sempozyum, sunum ve konferanslarda
 • Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açtığınız kurslarda
 • Özel koçluk merkezlerinde
 • Çocuk kulüpleri ve etüt merkezlerinde
 • Engelli bireylere eğitim verilen kurumlarda
 • Avrupa Birliği ve UNISEF tarafından düzenlenen uluslararası projelerde görev alabilirsiniz.

Profesyonel eğitim koçluğu sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Profesyonel eğitim koçluğu ülkemizde herkese açık ve kişisel gelişimlerini de destekleyecek bir eğitim sürecidir. Bu kursa;

 • Eğitim kurumlarında yönetici olarak görev yapan bireyler
 • Devlet ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler
 • Psikolojik danışmanlar
 • Çocuk psikologları
 • Koçluk alanında profesyonel çalışmalar yürütmek isteyenler
 • Ebeveynler
 • Kendini geliştirmek isteyen herkes
 • Aile danışmanları
 • Öğrencilerle iletişimini güçlendirmek isteyenler
 • Her bölümden üniversite öğrencileri
 • Öğrencilerle çalışanlar
 • Öğretmen adayları katılabilirler.

Eğitim süremiz 32 saattir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.