Pilates Koçluğu Kursu

Pilates, vücudunuzun dengede durması konusunda yardımcı olan ve omurgayı destekleme konusunda büyük yardımı olan bir egzersiz programıdır. Bu egzersiz programında temel kaslara yoğunlaşma söz konusudur. Ülkemizde bu sporla ilgilenen kişiler verim almak istiyorsa bir pilates koçu gözetiminde çalışmalıdır. Çünkü pilates de kendine özgü gelişimsel bazı teknikler gerektiren bir egzersiz türüdür.

Bu nedenle sektördeki nitelikli pilates koçu ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Pilates Koçluğu Kursları

Bu  program 1893 yılında Joseph Pilates tarafından Almanya’da ortaya çıkmıştır. Çocukluğu boyunca astım,  ateşli romatizma gibi sorunlarla boğuşan Josept bu egzersiz sistemiyle hayatını değiştirir. Sonrasında bu akım dünyada ve ülkemizde oldukça popüler hale gelen bir antrenman sistemi olarak karşımıza çıkar.

İnsanlar hamilelik döneminde ya da vücut geliştirme egzersizlerinde hamile pilatesi ve reformer pilates gibi konularda yetkin hale gelir. Sizler de bir alet yardımıyla yapılan reformer pilatesle vücudunuzun daha farklı hareketleri yaparak dinç hale gelmesine ve vücut direncinin arttırılmasına yardımcı olabilirsiniz. Pilates koçu olarak görev aldığınızda sizlere birçok merkezde eğitmen olma şansı verilir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Pilates koçu olmak için yapmanız gereken hemen bizimle iletişime geçmek ve uzaktan eğitim sistemimizde gerçekleştirilen sertifika programına katılmaktır. Sizlere derslere katılabilmek için bir giriş profili oluşturuyoruz. Sizler hem derslere canlı katılabilir hem de sonradan dersleri tekrar  edebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Eğitimde öncelikle pilates egzersiz programının ne olduğundan bahsedilmektedir. Bu terimi öğrendikten sonra Joseph Pilates’in hayatı ve bu egzersiz programının tarihi hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca birinci dünya savaşında uygulanan aletli pilates hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Sonrasında pilates egzersizlerinin amaçları konusunda yetkin hale gelerek insanlara hangi durumda hangi egzersizi uygulayabileceğiniz konusunda yetkin hale geleceksiniz. Pilateste 6 anahtar prensibi vardır. Eğitim sonunda 6 anahtar hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca pilates yapan bir kişiye kazandıracakları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Pilateste konsantrasyon ve farkındalık önemlidir. İnsanları konsantre edebilecek ve farkındalık yaratabilecek konuşmalar yapabileceksiniz. Ayrıca merkezlemenin pilates içindeki yerini anlayarak bunu kullanabileceksiniz. Ayrıca core bölgesinin ne olduğunu ve pilatesteki önemi konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Vücudu tam kontrol edebilecek ve doğal hareket akışı oluşturabilecek yetkinliğe gelebileceksiniz. Ayrıca doğru nefes taktiği geliştirerek temel uygulama prensipleri olan pelvis-kafes bağlantısını sağlayabileceksiniz. Eğitim sonunda pilatesle zayıflama, boy uzatma ya da bölgesel incelme gibi işlemlerin mümkün olup olmadığını kavrayacaksınız. Mümkün olan işlemleri kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

Omurga rahatsızlıkları ve omurga yapısı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca pilates anatomisini öğrenerek omurga rahatsızlıklarına karşı nasıl bir önlem almanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca postür, kifoz, lordoz ve skolyoz durumları için pilates yaptırabileceksiniz.

Solunum sistemini anatomisini öğrenerek pilates etkinlikleri sırasında solunum egzersizleri yaptırabileceksiniz. Ayrıca pilatesteki hareket terimlerini öğrenerek kullanılan tüm malzemelere aşina hale geleceksiniz. Ayrıca pilates egzersizi yaparken dikkat edilmesi gereken detayları öğrenebileceksiniz.  Eğitim sonunda kişiye özel pilates programlamaları yapabileceksiniz. Ayrıca pilateste ders akışını yönetebileceksiniz. Bireysel ya da grup dersleri düzenleyebileceksiniz. Bireysel ve grup dersi yönetimi konusunda yetkin hale geleceksiniz. Ayrıca egzersiz uygulamalarındaki temel hareketlere karşı uzmanlaşacaksınız.

Pilates Koçu Belgesi

Sağlıklı yaşam için pilates hayati öneme sahip bir egzersiz türüdür. Sizler de bu egzersiz sonunda insanlara kazandırabileceklerinizin farkında olacaksınız. Pilates eğitmeni olarak her türlü fiziksel soruna karşı kişiye özel programlarla insanlara destek verebileceksiniz. Ayrıca reformer pilates etkinlikleriyle vücudu güçlendirecek egzersizler düzenleyebileceksiniz.

Pilates egzersizi kullanıcı kitlesini her geçen gün arttırmaktadır. Sizler de bulunduğunuz şehirdeki birçok merkezde pilates eğitmeni olarak görev  yapmaya başlayabilir ve özel pilates dersleri verebilirsiniz. Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Pilates Koçluğu Sertifikası

Pilates koçluğu eğitimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Pilates koçluğu eğitimi sonrasında başarılı olan adaylar bahsettiğimiz sertifikayı alabilirler.  Bu sertifikaya sahip olan adaylar farklı yerlerde pilates eğitmeni olarak görev alabilirler. Bu eğitim sonunda temel pilates, reformer pilates ve hamile pilatesi gibi birçok alanda yetkin hale gelebilirsiniz. Bireysel dersler ve grup dersleri düzenleyebilecek yetkinliğe ulaşabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Pilates koçluğu ülkemizde her geçen gün daha da gelişmeye başlayan bir alandır.  Bu yüzden pilates eğitimine bu alanda kariyer yapmak isteyen herkes mutlaka katılmalıdır. Özellikle de spor salonları ve fitness salonlarında eğitim veren eğitmenlerle birlikte profesyonel trainer olarak çalışan herkes eğitime katılmalıdır. Ayrıca fizik ve rehabilitasyon merkezinde görev yapan uzmanlar da bütünsel gelişime destek olabilmek için bu eğitime katılmalıdır.


Pilates koçluğu belgesi aldıktan sonra çalışabileceğiniz yerler;

 • Spor salonları
 • Eğitim ve spor merkezleri
 • Halk eğitim merkezleri
 • Belediyelerin spor salonları
 • Spor kursları
 • Bireysel antrenman stüdyoları
 • Etüt merkezleri
 • Özel okullar
 • Pilates eğitim merkezleri
 • Kişisel yaşam koçluğu merkezleri
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri
 • Fitness salonları
 • Hamile danışmanlık ve eğitim merkezleri
 • Profesyonel spor kulüpleri gibi birçok yerde görev alabilirsiniz.

Pİlates koçluğu sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Pilates koçluğu kursuna katılabilecek kişileri şöyle belirtelim;

 • Beden eğitimi öğretmenleri
 • Fizik tedavi uzmanları
 • Fitness hocaları
 • Personel trainerlar
 • Spor salonu sahipleri
 • Spor salonu eğitmenleri
 • Yaşam koçları
 • Hamile hemşireleri
 • Hamile danışmanları
 • Sporcu eğitmenleri
 • Pilates eğitmenliği alanında kariyer yapmak isteyen herkes katılabilir.

Pilates koçluğu eğitimimizin süresi 160 ders saati olarak uygulanmaktadır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan