Performans Değerlendirme Uzmanlığı Kursu

Performans, bir bireyin görevi gereği daha önce belirlenen standartlara uygun şekilde görevini ifa etmesi ve belirlenen amaçlara ulaşabilme seviyesi olarak tanımlanmaktadır. Bir firmada her çalışan için ve firma içi belli performans hedefleri vardır. Her çalışan belirlenen süreç boyunca bu amaçların bir kısmına ulaşır. İşte bu süreçte devreye performansı değerlendirme girer. Çünkü bir firmada performans yeterli şekilde değerlendirilmiyorsa oradaki yatırım boşa gidebilir. Performans değerlendirme uzmanı tam olarak bu süreçleri denetlemek ve düzenlemek için ortaya çıkmış bir meslektir.

Kursun amacı da iş hayatına gerekli olan nitelikli iş gücünün kazandırılması olarak belirlenmiştir. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Performans Değerlendirme Uzmanlığı Kursları

Performans değerlendirme sürecinde çalışanın performansı izlenir, değerlendirilir, sonuçlar kayıt altına alınır ve analiz edilerek çalışana veya testi yaptıran iş verene bir geri bildirim sunulur. Öncelikle hem çalışanın hem de firmanın hedefleri birbiriyle paralel olarak belirlenmelidir. Sonrasında bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı profesyonel bir şekilde ortaya koyulmalıdır.

Performans değerlendirme süreci bir bütünün parçalarından meydana gelmektedir. Öncelikle hem bireyin hem de kurumun performansı ölçülür. Ortaya çıkabilecek sorunlar önceden belirlenir ve gerekli beklentiler personellere iletilir. Sonrasında personelin potansiyeline göre süreç izlenir. Performans değerlendirme sürecinde personelin yetenekleri, potansiyeli, iş alışkanlıkları, davranışlar ve diğer yetkinlikleri masaya yatırılır. Bu süreç sistematik ve yığılarak ilerleyen bir bütündür.

İş hayatındaki nitelikli performans değerlendirme uzmanı ihtiyacının karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Performans değerlendirme Uzmanlığı kursu uzaktan eğitim üzerinden verilmektedir. İnternete bağlı herhangi bir cihazdan, istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar derslere katılmanız yeterlidir.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Bir kurumda görev yapan bireylerin performanslarını doğru şekilde izlemek uzmanlık gerektirir. Performans değerlendirme eğitimi sonrasında geçerli olan ölçüm yöntemlerini öğrenebilir ve böylece tüm çalışanları nesnel bir biçimde değerlendirebilirsiniz.  Ayrıca değerlendirme beraberinde ücret belirleme çalışmalarını da getirmektedir. Bir konumun gerektirdiği yetkinlikler ve personellerin buradaki çalışma durumlarına göre ücret standartlarını da saptayabilirsiniz.

Firmalarda en büyük sorun bir personelin verimli olup olmadığını belirleyebilmektir. Bunun için doğru kıstaslar üzerinden değerlendirme yapmak gerekir. Performans değerlendirme uzmanları bir çalışanın verimli ya da verimsiz olduğunu belirleyebilir. Bununla birlikte verimli olan kişilere belli ödüller verilmesini ve terfilerin ne zaman yapılmasının doğru olduğunu analiz edebilirsiniz.

Özel sektördeki personeller kendini sürekli geliştirmelidir. Burada firmanın sunduğu eğitim fırsatları hem şirkete hem de personele olumlu olarak dönecektir. Bir personelin ihtiyacı olan eğitimleri performansını değerlendirerek ortaya koyabilirsiniz. Böylece çalışanın yeteneklerinin farkına varmasına ve olumlu bağlılık geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.  Ayrıca firmada ekip çalışmasından alınacak verimi ortaya koyarak verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Yönetici ile personel arasındaki iletişim de çok önemlidir. Bunun için yöneticilerin çalışan personeli bilmesi, çalışanların da doğru geri bildirim alması gerekir. Bu yüzden doğru değerlendirmeler yaparak iş verene faydalı olan personelleri bildirebilir ve çalışanları da teşvik edecek geri bildirimlerin verilmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda yöneticilerin de kendini değerlendirmelerine rehberlik edebilirsiniz. Böylece hem yönetim hizmetlerinin hem de personellerin performansının artması yönünde gerekli çalışmaları belirleyerek hayata geçirebilirsiniz.

Performans Değerlendirme Uzmanlığı Belgesi

Performans Değerlendirme Uzmanlığı belgesi aldığınızda ölçülebilir bir başarı standardı belirleyebilirsiniz. Değerlendirme yapacağınız sektör ve konuma göre en doğru standartları belirleyerek gerekli planlamaları yapabilirsiniz. Sonrasında personellerin performansını izleyebilir ve sürekli olarak iletişim kurarak süreci yönlendirebilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız bu kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Performans Değerlendirme Uzmanı Sertifikası

Performans Değerlendirme Eğitimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Performans değerlendirme bir bütün olarak yapılmalıdır. Burada hem personel hem de iş verene eşit şekilde yaklaşmalısınız. Hem personeli ezdirmemeli hem de firmanın hedeflerine ulaşmayı engelleyen kişileri tespit etmelisiniz. Bu süreci değerlendirme ve yorum yaparak gelecek planları ortaya koyma performans değerlendirme eğitimi sertifikasıyla mümkün olacaktır.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Performans değerlendirme insan kaynakları sürecinin ana konusudur. Bu yüzden insan kaynakları firmalarında görev yapan personel ve yöneticiler mutlaka bu eğitime katılmalıdır. Ayrıca bir firmanın insan kaynakları departmanından sorumlu yöneticiler de bu eğitime katılmalıdır. Ayrıca orta ve üst düzey yöneticiler de hedefleri doğru belirleyebilmek adına bu eğitimi almalıdır.


Performans değerlendirme eğitimi belgesi aldıktan sonra görev yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır;

 • Bir fabrikada çalışan işçilerin performanslarını değerlendirebilirsiniz.
 • Bir mağazada satış yapan personellerin primlerini belirleyebilir ve satışlarının durumunu denetleyebilirsiniz.
 • Orta dereceli ve üst dereceli yöneticilerin kendini değerlendirmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Turizm firmalarında ya da otellerde görev alabilirsiniz.
 • İnşaat firmalarında performans izleyebilirsiniz.
 • Performans değerlendirme konusunda seminerler verebilirsiniz.
 • Performans değerlendirebilmek için yöneticilere gerekli eğitimleri verebilirsiniz.
 • İnsan kaynakları firmalarına denetmen olarak görev alabilirsiniz.
 • İnsan kaynakları departmanlarında görev alabilirsiniz.
 • Bağımsız performans değerlendirme firması kurarak 10 ve üzeri personel çalıştıran her iş yerine hizmet verebilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi

Performans değerlendirme eğitimi kursuna katılabilecek kişileri şöyle ifade edelim;

 • Orta ve üst düzey yöneticiler
 • Yönetici adayları
 • Kurumda performans değerlendirilmesinden sorumlu olan personeller
 • İnsan kaynakları uzmanları
 • İnsan kaynakları yöneticileri ve personelleri
 • Performans değerlendirme konusunda kendini geliştirmek isteyen kişiler
 • İnsan kaynakları alanında kariyer yapmayı düşünenler
 • İnsan kaynaklarıyla ilgili bölümlerdeki öğrenciler
 • Personel müdürleri eğitime katılabilirler.

Performans değerlendirme eğitimi süresi 80 saat olarak belirlenmiştir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 0 Oy Üzerinden Ortalama 0 puan