Oyuncak Yapımı Kursu – Sertifikalı Eğitim

Çocukların gelişimleri için küçük yaşlardan itibaren tercih edilecek oyuncaklar çok önemlidir. Çocukların oynayacakları oyuncaklar sağlıklı malzemelerden üretilmeli ve çocukların gelişim seviyelerine uygun olarak yapılmalıdır. Bu yüzden eğitim sürecinde oyuncak yapımı konusunda profesyonel olan kişiler görev almalıdır. Çocukların kendi oyuncaklarını tasarlaması onların hayal gücünü, yaratıcılık yeteneklerini, hem de motor-kas gelişimini desteklemektedir. Ayrıca bir şeyler üretmenin, ortaya çıkarmanın ve bunu sahiplenmenin hazzını her çocuk yaşamalıdır.

Menşeyi bilinmeyen içinde kimyasal ve boyar maddeler bulunan oyuncaklar ile çocuklarımızı avuttuğumuz günümüzde birkaç kuşak önceki nesillerimizin çocukken yaptığı gibi çocuklara hayal etme üretme fırsatı sunulmadan ona sunulan tercihler arasından seçim yapabilecekleri veya sadece eline verilen ve gördükleriyle yetinmelerini beklemek pek de faydalı bir çocuk gelişimi yöntemi değildir.

Bu nedenle çocuk gelişimi alanındaki nitelikli birey sayısının arttırılması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır.

Kayıt İçin Kalan Süre

Oyuncak Yapımı (oyuncak yapimi kapak) Kursu

Oyuncak Yapımı Kursları

Çocukların cinsiyet, yaş ve kişisel gelişim anlamında hazırbulunuşlukları farklıdır. Oyuncakların üretimi konusunda da çocukların hazırbulunuşluk seviyesini dikkate alarak üretim yapmak gerekir. Buna ek olarak çocukların ince motor becerilerine de dikkat edilmelidir. Çünkü her çocuğun ince motor becerileri belli bir düzeyde gelişmiştir. Bu yüzden çocukların ince motorlarının oyuncakların yapısına uygun olması gerekir.

Çocuklar doğru oyuncaklarla oynadıklarında gelişimlerini destekleyebilir ve çocukların gelişim düzeylerini ayarlayabilirsiniz. Çocuklar için her yaşta oyuncak yapımı profesyonellik gerektirmektedir. Bu yüzden oyuncak yapımında görev alacak personellerin ve çocuklara oyuncak önerme konusunda uzmanlaşan kişilerin oyuncak yapımı eğitimine katılması gerekir. Çocukların gelişimini destekleyecek oyuncaklar için sizler de oyuncak yapımı eğitmeni olarak görev alabilirsiniz.

Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Doğal oyuncaklara dönüşün sağlıklı oyuncaklara ilginin artması ile günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Oyuncak Yapımı Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Oyuncak Yapımı Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Oyuncak Yapımı (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Oyuncak Yapımı Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Oyuncak Yapımı Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Oyuncak yapımında en sık kullanılan malzemeler hangisidir?

 
 
 
 

2. 2)  Oyuncak yapımı için hangi aletler kullanılır?

 
 
 
 

3. 3)  Oyuncak yapımında kullanılan çeşitli parçaları birleştirmek için hangi yapıştırıcı kullanılabilir?

 
 
 
 

4. 4)  Ahşap oyuncak yapımında hangi ağaç türleri sıklıkla kullanılır?

 
 
 
 

5. 5)  Hangi tür kumaşlar oyuncak yapımında en sık kullanılır?

 
 
 
 

6. 6)  Ahşap oyuncaklar için hangi renk boya genellikle tercih edilir?

 
 
 
 

7. 7)  Oyuncak yapımında kullanılan plastik malzemelerin doğru şekilde atılması neden önemlidir?

 
 
 
 

8. 8)  Ahşap oyuncak yaparken hangi adımları izlemelisiniz?

 
 
 
 

9. 9)  Oyuncak yapımı için hangi malzemeler geri dönüştürülebilir?

 
 
 
 

10. 10)  Hangi malzemeler çocuklar için güvenli olmayabilir?

 
 
 
 

11. 11)  Hangi oyuncak tasarımı çocukların hayal güçlerini teşvik edebilir?

 
 
 
 

12. 12)  Oyuncak yapımında hangi güvenlik önlemlerini almalısınız?

 
 
 
 

13. 13)  Hangi malzemelerin oyuncak yapımında kullanılması önerilmez?

 
 
 
 

14. 14)  Oyuncak yapımında neden ölçüler önemlidir?

 
 
 
 

15. 15)  Oyuncak yapımı sırasında hangi adımlar hayati önem taşır?

 
 
 
 

16. 16)  Ahşap oyuncak yapımında hangi aletler kullanılabilir?

 
 
 
 

17. 17)  Oyuncak yapımında kullanılan kumaşları boyamak için hangi boya kullanılabilir?

 
 
 
 

18. 18)  Oyuncak yapımı sırasında hangi adımlar tasarım aşamasına dahil edilmelidir?

 
 
 
 

19. 19)  Oyuncak yapımında hangi tür boyalar kullanılabilir?

 
 
 
 

20. 20)  Oyuncak yapımında hangi adımlar doğru kesim işlemini garanti altına alır?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.