Oyuncak Yapımı Kursu

Çocukların gelişimleri için küçük yaşlardan itibaren tercih edilecek oyuncaklar çok önemlidir. Çocukların oynayacakları oyuncaklar sağlıklı malzemelerden üretilmeli ve çocukların gelişim seviyelerine uygun olarak yapılmalıdır. Bu yüzden eğitim sürecinde oyuncak yapımı konusunda profesyonel olan kişiler görev almalıdır. Çocukların kendi oyuncaklarını tasarlaması onların hem hayal gücünü, hem yaratıcılık yeteneklerini, hem de motor kas gelişimini desteklemektedir. Ayrıca bir şeyler üretmenin, ortaya çıkarmanın ve bunu sahiplenmenin hazzını her çocuk yaşamalıdır.

Menşeyi bilinmeyen içinde kimyasal ve boyar maddeler bulunan oyuncaklar ile çocuklarımızı avuttuğumuz günümüzde birkaç kuşak önceki nesillerimizin çocukken yaptığı gibi çocuklara hayal etme üretme fırsatı sunulmadan ona sunulan tercihler arasından seçim yapabilecekleri veya sadece eline verilen ve gördükleriyle yetinmelerini beklemek pek de faydalı bir çocuk gelişimi yöntemi değildir.

Bu nedenle çocuk gelişimi alanındaki nitelikli birey sayısının artırılması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır.

Oyuncak Yapımı Kursları

Çocukların cinsiyet, yaş ve kişisel gelişim anlamında hazırbulunuşlukları farklıdır. Oyuncakların üretimi konusunda da çocukların hazırbulunuşluk seviyesini dikkate alarak üretim yapmak gerekir. Buna ek olarak çocukların ince motor becerilerine de dikkat edilmelidir. Çünkü her çocuğun ince motor becerileri belli bir düzeyde gelişmiştir. Bu yüzden çocukların ince motorlarının oyuncakların yapısına uygun olması gerekir.

Çocuklar doğru oyuncaklarla oynadıklarında gelişimlerini destekleyebilir ve çocukların gelişim düzeylerini ayarlayabilirsiniz. Çocuklar için her yaşta oyuncak yapımı profesyonellik gerektirmektedir. Bu yüzden oyuncak yapımında görev alacak personellerin ve çocuklara oyuncak önerme konusunda uzmanlaşan kişilerin oyuncak yapımı eğitimine katılması gerekir. Çocukların gelişimini destekleyecek oyuncaklar için sizler de oyuncak yapımı eğitmeni olarak görev alabilirsiniz.

Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Doğal oyuncaklara dönüşün sağlıklı oyuncaklara ilginin artması ile günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Bu kurs programı eğitimde fırsat eşitliği ilkemiz gereği uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden, istediğiniz kadar tekrar edebilme şansınız bulunmaktadır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Çocukların kullanacağı oyuncak türleri bellidir. Eğitsel ve eğlence amaçlı çocuklar için dolgu oyuncak,  eğitici oyuncak ve kukla gibi ürünlerin geliştirme ve üretim sürecinde görev alabilecek yetkinliğe oyuncak yapımı eğitimi sonunda ulaşabilirsiniz.

Çocuklar için üretilen oyuncaklarda kullanılacak malzeme seçimi de önemlidir. Çocukların sağlığına uygun, kimyasal madde içermeyen kaliteli malzemeleri belirleme ve oyuncaklarda en uygun malzemeyi seçme konusunda eğitimimiz sonunda yetkin hale geleceksiniz.

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren fiziksel gelişimlerine uygun oyuncakları kullanmalıdır. Üretmeyi tercih edeceğiniz oyuncaklar sayesinde çocukların ince motor becerilerinin gelişmesine destek olabilirsiniz. Çocuklar özellikle ilk çocukluk dönemindeki oyuncaklarla birçok beceriyi kazanabilir ya da geliştirebilirler.

Oyuncak yapımında oyuncağın kazandırması gereken beceriler de iyi bilinmelidir. Çünkü her oyunca çocuklara eğlendirirken belli bir beceri kazandırmak üzere kuruludur.  Her oyuncağın çocuklara kazandırmasını istediğiniz becerilerin oyuncaklarda doğru kullanılması konusunda gerekli geliştirme çalışmalarını yürütebileceksiniz.

Oyuncak yapımı kursunu bitirdikten sonra oyuncak tasarlayabilir ve tasarladığınız oyuncakları kendiniz üreterek pazarlayabilirsiniz. Ayrıca oyuncak geliştirme atölyeleri ya da oyuncak fabrikalarında görev alabilirsiniz. Ayrıca oyuncak üreten personellere bu konuda eğitim verebilirsiniz.

Oyuncak üretimi sırasında oyuncağın paketlenmesi, çocuklara sunulması ve teknik özelliklerinin ifade edilmesi gibi konularda da yetkin hale gelebilirsiniz. Ayrıca ebeveynlere oyuncak kullanımıyla ilgili gerekli bilgilendirmeleri yapacak bir eğitmen de olabilirsiniz.

Oyuncak Yapımı Belgesi

Oyuncaklar sandığımız kadar basit ürünler değildir. Çünkü çocukların isteklerine, ihtiyaçlarına, gelişim dönemlerine ve psikolojik durumlarına uygun olan oyuncakların yapımı çok önemlidir. Özellikle eğitim amacıyla kullanılacak oyuncaklar için belli bir bilgi birikimi ve teknik tasarlama süreci belirlenmelidir. Oyuncak yapımı eğitimi sonunda alacağınız belgeyle her yaştan çocuk için gelişim düzeylerine, engel durumlarına ya da psikomotor özelliklerine uygun oyuncaklar geliştirebilirsiniz.

Oyuncakların çocuklara kazandırmasını istediğiniz eğitici özellikleri taşıması için gerekli olan tüm çalışmaları bir ekiple birlikte yapabilirsiniz. Oyuncak yapımında hem seri üretimde hem de bireysel atölyelerde görev alabilirsiniz. Bir ekibi yönetebilir ya da bir projeye danışmanlık yapabilirsiniz. Oyuncak yapım belgesi sizlere birçok kurumda ve projede görev alabilme fırsatı sunacaktır.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Oyuncak Yapımı Sertifikası

Oyuncak yapımı eğitimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Oyuncaklar çocukların çok yönlü gelişmesini sağlayan araçlardır. Çocukların sosyalleşmesini, psikolojik olarak gelişmesini, psikomotor becerilerini daha iyi kullanmalarını sağlar. Oyuncak yapımı eğitimi sonunda alacağınız sertifikayla çocuklar için oyuncak yapma ve oyuncak yapan personelleri yönetme konusunda yetkin hale gelebilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Oyuncak yapımı eğitimi her eğitimcinin mutlaka katılması gereken bir eğitimdir. Çünkü çocukların gelişimi için derslerde ya da yeri geldiğinde özel kurslarda oyuncak yapımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca çocukların yaparak yaşayarak öğrenmelerini sağlamak için oyuncak yapım işine çocukları da katabilirsiniz. Ayrıca psikologlar da bu eğitimi alarak çocukların gelişimine katkı sağlayacak destek ürünlerini üretebilirler. Ayrıca oyuncakların üretim aşamasında görev alan personeller de oyuncak üretim işlemlerine katılmalıdır.


Oyuncak yapımı eğitimine katılan bireyler belgesini aldıktan sonra birçok kurum ve kuruluşta görev alabilirler;

 • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki oyuncak yapım atölyelerinde görev alabilirsiniz.
 • Halk Eğitim Merkezi bünyesinde oyuncak yapımı kursu verebilirsiniz.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı projelerinde görev alabilirsiniz.
 • Dokuma atölyeleri ve dokuma fabrikalarında görev alabilirsiniz.
 • Boya atölyeleri ve fabrikalarında görev alabilirsiniz.
 • Kendiniz oyuncak yapım atölyesi açabilirsiniz.
 • Oyuncak fabrikalarında çalışabilirsiniz.
 • Oyuncak yapım atölyelerinde görev alabilirsiniz.
 • Ebeveyn danışmanlık merkezlerinde ve psikoloji hizmeti veren merkezlerde çalışabilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Oyuncak yapımı eğitimine katılabilecek adaylar;

 • Çocuk, ergen psikiyatristleri ve asistanlar
 • Psikolojik danışmanlar
 • Psikologlar
 • Okullarda rehber öğretmen olarak görev yapan kişiler
 • Özel Eğitim uzmanları
 • Özel Eğitim öğretmenleri
 • Sosyal Hizmet uzmanları
 • Aile danışmanları
 • Çocuk Bakımı ve Gelişimi eğitmenleri
 • Farklı branşlarda görev yapan öğretmenler
 • Oyuncak üretim atölyelerinde görev alan personeller
 • Oyuncak firmaları yöneticileri
 • Oyuncak üretiminde yönetici olan kişiler
 • Oyuncak yapımı konusunda kariyer yapmak ya da bilgi sahibi olmak isteyen herkes görev alabilir.

Oyuncak yapımı eğitimi 80 ders saatidir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir. Sertifikasını alan kursiyerler oyuncak üretimi eğitmeni unvanını alabilir ve bu alanda birçok projede görev alabilirler.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan