Oyun Terapisi Kursu

Oyun terapisi son yıllarda oldukça gelişme gösteren bir eğitim sürecidir. Bu uygulama 3 ile 11 yaş arasında tüm çocuklarda kullanılabilir. Bu uygulama sonunda içte kalan istekler, bilinç dışındaki her türlü korku, kaygı ve travma  öğrenilebilir. Ayrıca çocukların davranış sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla da sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu nedenle özelleşmiş çocuk gelişimi eğitmeni ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Oyun Terapisi Kursları

Oyun terapisinde çocuklar özgür zaman geçirebilecekleri ve istedikleri gibi oyun oynayabilecekleri bir alanda vakit geçirirler. Burada bilinç dışından ortaya çıkan kin, kıskançlık ve korkular oyuncaklara geçirilir. Sizler de bu süreci takip ederek çocukları daha iyi tanıyabilirsiniz. Oyun terapisi uygulamak için bu alanda yetkili olmalısınız. Çünkü yetkili olmayan kişiler çocukların oyun terapisi ile tanınmasında etkin rol oynayamazlar.

Bu eğitim sonunda çocuklara sizler de farklı oyun terapisi seansları düzenleyebilir ve onları daha iyi tanıyabilirsiniz.  Bu süreçte profesyonel yaklaşmak çok önemlidir. Bunun için oyun terapisi uygulayıcılığı eğimini başarıyla tamamlamanız  gerekir.

Bu eğitmen ihtiyacının karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu mesleki yaklaşım gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Bu kurs programı eğitimde eşitlik ilkemiz gereği uzaktan eğitim şeklinde kursiyerlerimize sunulmaktadır. İnternet erişimi olan her hangi bir cihaz ile uzaktan eğitim sistemimiz üzerinden istediğiniz gün ve saatte istediğiniz kadar izleme ve sonrasında tekrar etme fırsatıyla sunulmaktadır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Çocuklar oyun oynama konusunda oldukça isteklidir. Öyle ki yetişkinler çoğu zaman çocuklarla ilişki kurmak için bu kanalı tercih edebilirler. Çocuklar hakkında hiç bilmediğiniz yönleri oyunlar üzerinden öğrenebilirsiniz. Çocuklar bilişsel, duyuşsal ve psikomotor olarak bir bütündür. Oyun terapisi seanslarında çocukların gelişimi hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Oyunlarda çocuklar onları etkileyen kızgınlıkları, üzüntüleri, korkularını ve endişelerini ortaya koyarlar. Çocuklar terapi uzmanının oluşturduğu güvenli ortamda kendini rahat hisseder ve bilinçaltında yer alan olumsuz durumu gönül rahatlığıyla canlandırır. Terapist çocukların duygu ve düşüncelerini ifade ederek hem zihinsel hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Çocuklar bu sayede sorunlar karşısında yeni ve yaratıcı çözümler geliştirebilir. Kendine karşı öz saygısını kazanmak için oyun terapisinde yetkinlik kazanır. Ayrıca öz yeterlilik anlayışını da ortaya çıkarır. Çünkü oyun terapisinde iletişim kuran ve açılan çocuk kendi kendine yeter hale gelmektedir.  Ayrıca çocuklarda empati becerisini geliştirerek başkasına saygı duymayı öğretebilir ve sosyalleşmeleri konusunda da onlara destek olabilirsiniz.

Oyun Terapisi Uygulayıcılığı Belgesi

Çocuklar oyun terapilerinde kendilerini çok güzel ifade ederler. Bu süreçte çocukların ilişkileri ve insanlara karşı davranışları daha etkin şekilde ortaya çıkar. Oyun terapisi uygulayıcılığı belgesi ile sizler de uzman bir terapist olarak çocukları daha iyi anlayabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar oyun terapilerinin çocuklar üzerinde orta ve uzun vadede etkili sonuçlar elde ettiğini göstermektedir. Oyun terapileri cinsiyet, yaş ve diğer detayları önemsemeksizin çocukların çok yönlü gelişimi için faydalı uygulamalardır. Sizler de oyun terapisi etkinlikleri için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Oyun Terapisi Uygulayıcılığı Sertifikası

Oyun Terapisi Uygulayıcılığı sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Oyun çocuklar için çok etkili bir sosyalleşme aracıdır. Bu yüzden uygun ortamlar oluşturduklarında çocuklar günlük hayatta sakladıkları birçok detayı oyunlarla sunarlar. Bu yüzden oyun terapisi uygulayıcılığı eğitimini alabilirsiniz. Çocukların empati yeteneğini, fiziksel gelişimini, duygusal ilişkilerini ve kendini ifade edebilme becerisini bu sertifika sayesinde geliştirebilirsiniz

Oyun terapistleri birçok kurumda görev alabilir ve kendilerine geniş bir çalışma alanı bulabilirler. Son yılların en popüler alanlarından biri de oyun terapisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Oyun terapisi uygulayıcılığı kursuna anaokulu öğretmenleri mutlaka katılmalıdır. Çünkü çocukların oyunlarla bir şeyler ifade ettikleri en önemli yaşlar anaokulu ve okul öncesi dönemidir. Çocukları tanımak adına bu branş öğretmenleri mutlaka kursumuza katılmalıdır. Ayrıca sınıf öğretmenlerinde de süreç aynıdır. Ayrıca okullarında rehberlik servisinde görev alan psikolojik danışmanlar da çocukları tanımak adına mutlaka bu eğitimlere katılmalıdır.


Oyun terapisi uygulayıcıları özel ya da devlet kurumu olarak birçok yerde ve projede görev alabilir;

 • Özel eğitim merkezlerinde görev alabilirsiniz.
 • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okulları ve özel okulların rehberlik servislerinde çalışabilirsiniz.
 • Özel danışmanlık merkezlerinde eğitmen olabilirsiniz.
 • Hastanelerde çocuk bölümlerinde çalışabilirsiniz.
 • Anaokulu ve kreşlerde oyun terapisti olarak görev alabilirsiniz.
 • Halk Eğitim Merkezlerinde oyun terapisti olarak kurs açabilirsiniz.
 • Okullarda oyun terapisine yönelik egzersiz açabilirsiniz.
 • Oyun merkezlerinde profesyonel çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.
 • Oyun terapisi hakkındaki birçok projede görev alabilirsiniz.

Bu kursa kayıt için istenilen belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Oyun terapisi uygulayıcılığı kursuna şu kişiler katılabilir;

 • Çocuk ve ergen psikiyatristleri
 • Psikolojik danışmanları
 • Psikologlar
 • Özel eğitim öğretmenleri
 • Sosyologlar
 • Sosyal hizmetler uzmanları
 • Okul öncesi öğretmenleri
 • Çocuk gelişim uzmanları
 • Sınıf öğretmenleri
 • Özel eğitim uzmanları
 • Aile danışmanları
 • Doktorlar ve hemşireler
 • Kendini çocuklar üzerine geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Oyun terapisi uygulayıcılığı kursu 80 saat olarak planlanmıştır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 3 Oy Üzerinden Ortalama 3.7 puan