Öfke ve Stres Kontrolü Kursu

Kavram itibariyle bireyin çeşitli çevresel uyaranlara karşı gösterilemeyen ve biriken tepki olarak adlandırılan stres, çoğunlukla olumsuz ve zararlı şekilde tanımlanmaktadır. Kişiyi zora sokan, acı veren en genel tabiriyle kişinin “uyumunu bozan” stres baş edilebildiğinde başarıya, mutluluğa da götürebilmektedir. Günlük yaşantının karmaşası ile insanlar pek çok şekilde strese yol açabilecek olaylarla karşılaşıp kimi zaman üstesinden gelmekte kimi zaman ise kendilerini kaybetmektedirler. Kendini kaybeden bireyler zaman zaman öfkelerinin esiri olup, hayatlarının en kritik kararlarını bu anlarda vermek gibi bir hataya düşmekte bu durum ise birçok felaketi beraberinde getirmektedir. Bilinenin aksine stresle başa çıkmak ne zordur ne de üstesinden gelinemeyecek bir durumdur.

Öfke ise bir saldırı, tehdit ya da engelleme anında hissettiğiniz ve fizyolojik olarak belirtilerini ortaya koyduğunuz bir duygu olarak tanımlayabiliriz. Genellikle stres içindeki bireyin duygularını kendini savunma amacıyla saldırganca sergilemesidir. Genellikle birbirini tetikleyen süreçlerdir. Ama stresi engelleyip öfkeye dönüşmemesinin belirli teknikleri bulunmaktadır. Özellikle günümüzde insan ilişkilerinin zorlaştığı ve doğadan uzaklaştığımız gerçeği de kabullenildiğinde bu yöntemler fazlasıyla önem kazanmaktadır. Yurt dışında gerek iş yerleri gerek mahkemeler aracılığı ile insanlar öfke kontrol seanslarına, stres yönetim gruplarına insanlar yönlendirilmektedir. Fakat bizdeki durum tam olarak kişinin kendi durumunu gözlemleyip kendi bireysel çabası ile bu sürecin atlatılmasının tamamen bireysel çabasından ibaret olarak görülmektedir.

 

Öfke ve Stres Kontrolü Kursları

Dışarıdan gelen bir tehlike anında sinir sisteminiz adrenalin hormonu salgılar. Bu durumda bedeniniz alarm durumuna geçer. Kalp atışlarınız bir anda hızlanır ve kan akışı yükselir. Bu yüzden daha hızlı nefes alıp verirsiniz.  Bu durumda beklenmeyen ve kendinizi kontrol edemediğiniz davranışlar ortaya koyabilirsiniz. Bu durumda vücudunuz savaş halindedir.

Öfke ve stres bir araya geldiğinde insanları çok olumsuz etkiler. Günlük hayatınızı devam ettirmeniz bu iki bileşen bir araya geldiğinde çok zor olur. Büyük bir baskı altında kendinizden beklenmeyen davranışları yapabilir ve çok olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak sosyal bir varlık olan insan mutlaka stresini yönetebilmelidir. Öfke ve stres kontrolü eğitimi ile bu iki olumsuz özelliği kendinizden uzaklaştırabilir ve kontrol altına almayı öğrenebilirsiniz.

Bu günümüz çağı ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayabilirsiniz.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Öfke ve stres kontrolü eğitimimiz uzaktan eğitim modülümüz üzerinden sunulmaktadır. Derslerimize bilgisayar, tablet ve cep telefonu ile bağlanabilirsiniz. Sonrasında istediğiniz an sisteme girerek ders tekrarı da yapabilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Öfkeyi ve stresi kontrol edememenin en önemli nedeni tanımlayamamış olmanızdır. Öfke ve stres kontrolü eğitimi sonunda bu iki bileşeni de tanıyacak ve tanımlayacaksınız. Böylece sizde stres oluşturan nedenleri tarafsız olarak görebilecek ve davranışlarınız üzerindeki etkilerini fark edebileceksiniz. Kendi hayatınızdaki stresi kontrol altına alma konusunda kapsamlı bir bilgi birikimi elde edebileceksiniz. İnsanlar kendi potansiyellerinin farkına vardıkları zaman stresle başa çıkma yollarını öğrenebilir.

Rehberliğin ana amacı olan kendini gerçekleştirme işleminde öfke ve stres kontrolü en önemli adımlardan biridir. Öfkenizin yol açtığı duygusal, davranışsal ve bilişsel sorunları zaman içinde ortadan kaldırabileceksiniz. Sizi öfkelendiren olayları belirleyerek bu olaylar karşısında sakin kalabilme uzvunu gösterebileceksiniz.

Stresle baş edebilmek için öncelikle kendinize has bir yol haritası çizmelisiniz.  Öfke kontrolü ve stres eğitimi sonunda stresler baş edebileceğiniz kısa ve uzun vadeli yol haritaları çizebileceksiniz. Ayrıca bu becerileri hemen uygulamaya geçirebileceksiniz. Stresli ortamlarda iletişim en büyük anahtardır. Böyle bir anda çalışma arkadaşınız, aile ferdiniz ya da yöneticinizle iletişim kurmanın yıllarını öğrenebileceksiniz.

Kurumlarda da en büyük sorunlardan biri stresli ortamlardır. Stres yönetimi sayesinde kurum içinde verimli bir ortam yaratabilirsiniz. Ayrıca problem çözme becerisini ortaya çıkararak öfke kontrolünüzün hayatınızı olumlu etkilemesini sağlayabileceksiniz.

İnsanların stres yaşamasındaki en önemli nedenlerden biri özgüven eksikliği ve olumlu benlik algısı olmayışıdır. Stres kontrolü eğitimi sonunda sizler de özgüveninizi kazanacak ve olumlu benlik algısı geliştirerek stresten uzak bir yaşam sürebileceksiniz.

Öfke ve Stres Kontrolü Belgesi

Günümüzde iletişimsizlik insanlığın en büyük sorunlarından biridir. Bunun temel sebebi de ülkemizde insanların öfkelerini kontrol edememeleri ve sürekli olarak stres altında yaşamalarıdır. Öfkesini ve stresini kontrol etme konusunda yetkin olmayan kişiler kaliteli bir yaşam süremezler.

Öfke ve stres kontrolü günümüzün en önemli becerilerinden biri olmaktadır. Tarih öncesi çağlardan beri en önemli öğretilerde ve inanışlarda insanları barışa, stresten uzak bir yaşama ve doğayla iç içe bir hayata davet eden durumlar vardır. Öfke ve stres kontrol belgesi aldığınızda sizler de  kaliteli yaşam sürebilecek ve günlük hayattaki durumlar karşısında öfkenizi ortaya koymadan ilişkilerinizi kurabileceksiniz. Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Öfke ve Stres Kontrolü Sertifikası

Öfke ve Stres Kontrolü Sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yaşam içinde stresin etkisini tanımlayabilmek ve stresin getirdiği olumsuzlukları kontrol altına alacak teknikleri bilmek keyifli yaşam sürmenizi sağlar. Günlük yaşamınızda ve iş hayatınızda stres ve öfkenizi kontrol edemezseniz bunun size dönüşleri olumsuz olacaktır. Öfke ve stres kontrolü sertifikası ile öfkenize ve stresinize hükmedebilir ve insanları da bu konuda bilgilendirebilirsiniz.

Bu eğitim süreci sonunda öfke ve stres nedenlerini ortadan kaldırarak kontrol altına alabilir, etkilerini yok edebilir ve bireyleri karşılaştıkları öfke ve stres durumlarına dirençli hale getirebilirsiniz. Bu sayede yaşam kalitesinin ve standartlarının artmasına destek olabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Öfke ve stres kontrolü için başvuracak adaylar öncelikle yönetici olarak görev yapan kişiler ve insan kaynakları yönetimiyle ilgilenen kişiler olmalıdır. Çünkü bu sayede firmalarda verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Ayrıca çocukların eğitimi için psikologlar ve rehberlik öğretmenleri de bu eğitime katılmalıdır. Ayrıca öfke ve stresle baş etmek isteyen herkes de eğitime katılabilir.


Öfke ve stres kontrolü belgesi alanların çalışabilecekleri birçok alan vardır;

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları ve özel okulların rehberlik servislerinde
 • Profesyonel spor kulüplerinin ve takımlarının ekiplerinde
 • Eğitim koçluğu merkezlerinde
 • Halk Eğitim Merkezlerinde
 • Yetiştirme yurtlarında
 • Cezaevlerinde
 • Psikoloji merkezlerinde
 • Özel hastaneler ve devlet hastanelerinin psikoloji merkezlerinde
 • Aile danışmanlık ofislerinde
 • Çocuk kulübü, anaokulu ve etüt merkezlerinde
 • Rehabilitasyon merkezlerinde görev alabilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Öfke ve stres kontrol kursuna katılabilecek kişiler;

 • Çocuk, ergen psikiyatristleri ve asistanlar
 • Psikolojik danışmanlar
 • Psikologlar
 • Okullarda görev yapan rehberlik hizmetleri
 • Sosyologlar
 • Özel Eğitim uzmanları
 • Özel Eğitim öğretmenleri
 • Sosyal Hizmet uzmanları
 • Aile danışmanları
 • Yöneticiler
 • İnsan kaynakları uzmanları
 • Eğitmenler
 • Öğrenciler
 • Öfke kontrolünü yaşam stili haline getirmek isteyen herkes
 • Stresle başa çıkmayı öğrenmek isteyen herkes katılabilir.

Öfke ve stres kontrolü kursumuz 32 saat sonunda tamamlanacaktır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.


Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan