Montessori Eğitmenliği (Uygulayıcılık) Kursu

Montessori eğitimi, Maria Montessori tarafından geliştirilen özel bir eğitim modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada son zamanlarda en çok adını duyuran eğitim modellerinden biridir. Yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olan bu eğitim biçimi ülkemizde de son zamanlarda hızla yaygınlaşmaktadır. Öyle ki özel Montessori okulları açılmakta ve birçok okulda bu yöntemi kullanan eğitmenler yetişmektedir.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu montessori uygulayıcı eğitmenlik kursu verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Montessori Eğitmenliği (Uygulayıcılığı) Kursları

Montessori kendi felsefesi olan bir disiplindir. Bu disiplin çocukların gelecek hayatta kazanacağı kişiliğe dair tüm potansiyelleri içinde taşıdığına ve buna ulaşabilmek adına özgür bırakılması gerektiğine vurgu yapar. Her çocuğun özel olduğunu ve kendine özgü bir gelişim hayatı yaşadığını savunmaktadır.  Bu eğitim modelinin ana çıkış noktası kendi başına hareket edebilen mutlu çocuklar yetiştirmektir.

Ülkemizde bu eğitim modeline olan eğilim gün geçtikçe artmaktadır. Eğitimde sizler de yeni disiplinlere açık hale gelmek için Montessori eğitmenliği sertifikası alabilirsiniz. Sizler de sertifikaya sahip olarak eğitim verme yetkinliği elde edebilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek geleceğin eğitim yöntemi olarak tanımlanmaktadır.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için Montessori eğitmenliği kursumuz boyunca uzaktan eğitim sistemiyle evinizden derslerimize katılabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz zaman derslerimizi tekrar edebilirsiniz. Kursu başarıyla tamamlayarak sertifikamızı alabilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

İnsanlar kendi bireysel becerilerini ortaya çıkarma ve geliştirme konusunda büyük sıkıntı yaşarlar. Montessori eğitmenlik eğitimi sonrasında insanlara ve özellikle çocuklara kendi bireysel becerilerini ev ilgi alanlarını geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Herkes biriciktir. Bu yüzden herkes kendi bireysel gelişim hızını kendisi bulabilir.

Bir gelişim süreci için dikkat çok önemlidir. Montessori eğitimi sonrasında dikkatinizi hangi çalışmalarla toplayacağınızı daha kolay öğrenebilirsiniz. Ayrıca herkes kendini tanıdıkça ve biricik olduğunu keşfettikçe çalışma isteğini arttıracak ve çalışmaktan zevk almaya başlayacaktır. Böylece daha üretken hale gelerek kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissedebileceksiniz.

Toplumsal bir varlık olmaya başlarsınız ve bu sayede öz güveninizi arttırabilirsiniz. Ayrıca Montessori eğitimi insanların sorumluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca disiplini içselleştirerek hayatınızın her alanında uygulayabilir hale gelebilirsiniz.

İnsanların günümüzdeki en büyük sorunlarından biri kaygılarını ifade edememeleridir. Bu yüzden eğitim sonrasında kaygılarınızı en doğru biçimde nasıl aktarabileceğinizi, bir problemi nasıl tanımlayabileceğinizi ve çözüm bulabilmek için nasıl bir yol izleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem kendinize hem de diğer insanlara karşı saygı duyma evrelerini öğrenmeniz beklenmektedir.

Ayrıca bu kurs sonunda Montessori tarihi ve eğitim pedagojisi hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.  Buna göre çocuklara farklı açılardan bakabilmeyi ve görelik kuramını analiz edebilirsiniz.  Ayrıca Montessori ödül ve ceza sistemini uygulayarak çocukların kendini özgür hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Montessori Eğitmenliği (Uygulayıcılığı) Belgesi

Eğitim dinamikleri de hızla değişmektedir. Öyle ki ülkemizde de her gün yeni bir yaklaşım eğitim alanında kendine yer edinmektedir. Montessori de ülkemizde büyük küçük her şehirde profesyonel şekilde birçok kurumda yapılabilmektedir.

Sizler de Montessori eğitmenliği sertifikasını alarak çocukları özgürlük ve bağımsızlık ekseninde çevreye uyum, hayata dair öğretiler, kozmik, Matematik, duyusal ve dil eğitimleriyle bir bütün olarak hayata karşı hazırlayacak hale gelebilirsiniz.  Birçok kurumda ve projede eğitmen olarak görev alabilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir. Uygulayıcılık belgesi ile çocuk gelişimi alanında ilerlemeniz daha kolay hale gelecek ve klasik çocuk gelişimi eğitmenlerinden daha ön planda durabileceksiniz.

Montessori Eğitmenliği Sertifikası

Montessori eğitmenliği sertifikası Devlet Üniversitesi onayı ile verilmektedir. Sertifikanızın doğrulamasını e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Montessori çok özel ve çağdaş bir eğitim yaklaşımıdır. Sizler de Montessori eğitmenliği sertifikası alarak çocukları özgür bir şekilde kendine yetecek şekilde geleceğe hazırlayabilirsiniz.
Bu sertifika MEB bünyesinde faaliyet gösteren tüm devlet ve özel eğitim kurumlarında geçerlidir. Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Montessori eğitmenliği ülkemizde henüz filizlenme aşamasında olan bir eğitim sürecidir. Bu eğitime özellikle çalışma alanı çocuklar olan herkes katılmalıdır. Eğitmenler öncelikle kendini tanıma, zayıf ve güçlü yönlerini ayırt etme konusunda donanımlı hale gelir. Bu yüzden kendini tanımak ve kendi başına ayakta durmak isteyen herkes Montessori eğitmeni olabilir.  Ayrıca çocuklarına gönüllü olarak Montessori eğitimini vermek isteyenlerin de katılması gereken bir eğitimdir.


Montessori eğitmenliği belgesi aldığınızda birçok kurum ve kuruluşta görev alabilirsiniz;

 • Montessori eğitimi veren devlet okullarında ve özel okullarda eğitmen olarak görev yapabilirsiniz.
 • Devlet okullarında Montessori eğitimi konusunda egzersiz açabilirsiniz.
 • Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde eğitmen olarak kurs açabilirsiniz.
 • Özellikle okul öncesi ve ilkokul çağında eğitim veren özel kurslarda ve özel kurumlarda Montessori eğitimi verebilirsiniz.
 • Özel bir Montessori eğitim merkezi açabilir ya da bu merkezlerde görev alabilirsiniz.
 • Montessori eğitimi konusunda çeşitli seminer ve toplantılara konuşmacı olarak katılabilirsiniz.
 • Belediye, kaymakamlık ve valilik bünyesinde Montessori eğitmeni olarak görev alabilirsiniz.
 • Birçok ulusal ve uluslar arası projede eğitmen olarak görev alabilirsiniz.
 • Özel olarak Montessori metodu ile çocuk yetiştirebilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Montessori eğitmenliği konusunda yetkinlik kazanabileceğiniz kursa;

 • Doktorlar
 • Hemşireler
 • Psikologlar
 • Sosyologlar
 • Tüm branşlarda görev yapan öğretmen ve öğretmen adayları
 • Aile danışmanları
 • Çocuk gelişim uzmanları
 • Psikolojik danışmanlar
 • Özel öğretim öğretmenleri
 • Sosyal hizmet uzmanları
 • Çağdaş öğretim yaklaşımlarına ilgi duyarak çocuklarına iyi bir eğitim sunmak isteyen ve kendini geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

232 saatlik Montessori eğitmenliği kursumuza katılabilir ve başarılı olduğunuz takdirde devlet üniversitenin verdiği eğitmenlik sertifikasını almaya hak kazanabilirsiniz. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, online eğitime katılarak kendinizi geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş iseniz kurs bitirme sınavına online olarak katılarak sertifika alabilirsiniz.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Değerlendir
Toplam 12 Oy Üzerinden Ortalama 3.9 puan

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 12 Oy Üzerinden Ortalama 3.9 puan