Mobil Yazılım Geliştirme Kursu

Yapılan araştırmalar dünyada ve ülkemizde mobil cihaz kullanımının nerelere ulaştığını ortaya koymaktadır. İnsanlar artık bilgisayar üzerinden çalışmak yerine ihtiyacının olduğu birçok konuda mobil deneyim yaşamaktadır. Alışveriş yapma, bilgiye ulaşma, haber okuma ya da internet üzerindeki diğer ihtiyaçlarını mobil cihazlardan giriş yaparak karşılamaktadır. Bu durum da firmalar ve web siteleri için mobil dünyada yer almanın zorunlu hale gelmesine yol açmaktadır. Google bile 2015 yılında yaptığı güncelleme sonrasında web sitelerini sıralarken  mobil uyumluluğu ön sıralara geçebilmek için bir kriter olarak açıkladı. Zira Google bu açıkmalayı yapmadan önce UX uzmanları tarafından parmak basılan bir durumdu.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Mobil Yazılım Geliştirme Kursları

Mobil yazılım geliştirme eğitimi, sizlere tüm işletim sistemlerinden bağımsız olarak Android ve IOS gibi uygulamaları geliştirmenin temel yöntemlerini gösterecektir. Proje oluşturma sürecinden başlayan ve fiziksel olarak uygulamanın cihazlara yüklenmesine kadar olan süreç eğitimimizin temel çıkış noktasıdır. Bu eğitim aynı zamanda uygulamalı bir eğitim olarak görülebilir. Kurs sonunda katılan ziyaretçiler mobil dünyada istedikleri tarzda bir servis hazırlama bilgisine sahip olacaklar.

Eğitimde standart geliştirme araçlarını kullanma, mobil uygulama geliştirme süreçleri, hedeflediğiniz platformların yapısı gibi birçok noktayı öğreneceksiniz.  Sizler kullanıcı girişi ve otomatik programlama dışında proje geliştirme, akış şeması ve uygulama konusunda da gerekli bilgileri edineceksniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Mobil yazılım geliştirme eğitimi uzaktan eğitim sistemimiz üzerinden gerçekleşecektir. Ziyaretçiler sisteme verdiğimiz bilgilerle bağlanıp derslere katılabilir. Dersleri daha sonra girerek tekrar etme şansınız da vardır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Eğitim sürecinde öncelikle mobil dünyayı anlamanız için çalışmalar yapılacak. Mobil dünyada kullanıcı profilini ve hedef kitle beklentilerini öğrenebileceksiniz. Mobil cihazlarla birlikte farklı fiziksel koşullar arasındaki değişiklikleri anlayacaksınız. Mobil cihazlar üzerinde yeni yazılım geliştirme yöntemlerine hakim olacaksınız. Ayrıca genel yazılım geliştirme süreci ile mobil yazılım geliştirme süreci arasındaki farkları uygulamalı olarak öğreneceksiniz.

Mobil yazılımda JavaScript önemli bir yere sahiptir. Öncelikle sizlere JavaScript genel yapısını gösteriyoruz. Sonrasında bu kod sisteminin mobil uygulamada nasıl kullanıldığı konusunda gerekli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca HTML5 kod yapısını ve bu yapının mobil dünyada nasıl kullanıldığına açıklık getiriyoruz.  HTML5 formlarının da mobil yazılım geliştirmede kullanımından bahsediyoruz. Çevrimiçi olmadan da çalışan uygulamalar konusunda sizlere bilgi veriyoruz. Bölgesel ve otorumsal olarak veri depolama, HTML5 ile coğrafi konum belirleme ve harita kullanımı, görsellerin mobil uygulama üzerinde kullanımı, sunucu ve kullanıcı taraflı mobil algılama, CSS3 kodlama sisteminin mobil uygulamadaki yeri ve önemini de öğreneceksiniz.

Eğitim süreci boyunca Mobil Hybrid Uygulama geliştirme yöntemlerine de hakim olacaksınız. Uzmanlarımız bu yöntemlerin olumlu ve olumsuz yanlarını da sizlere sunacaklar. Mobil Hybrid uygulama geliştirme konusunda yöntem seçme becerisini örnek olaylar üzerinden öğrenecekseniz. Bilinen firmaların bu alandaki stratejileri konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Responsive tasarım sistemini de daha iyi anlayacaksınız. Mobil tasarım yapmanın püf noktaları da sizlere sunulacak. Ayrıca geliştirdiğiniz bir sistemde mobil cihazlara yönelik optimizasyonu yapabileceksiniz. Mobil tasarımla birlikte mobil uyumlu bir uygulama yapabileceksiniz. Uygulamanın ana yapısını oluşturabilecek, farklı ekran boyutu ve çözünürlüğe göre optimize edebilecek, menüyü oluşturabilecek, video ekleyerek optimize edebilecek, harita ekleyebilecek, ikonları ve Screen resimlerini düzenlemeyi  öğrenebileceksiniz.

Eğitim sonrasında ayrıca yeni nesil web servislerinin çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Bununla birlikte REST mimarisi ve REST servisinin yapısını anlayabilecek, mobil uygulamaların yeni mimarilerle veriye erişimini sağlayabileceksiniz. Ayrıca JQuery Mobile ve Kendo UI Mobile uygulamalarının temel yapısını kavrayacaksınız. Mobil dünyaya girebilmek için gerekli tüm donanımlara sahip olacaksınız. Sunucu taraflı tüm uygulamaları mobil olarak sunabileceksiniz. Ayrıca sunucu taraflı uygulamalarınızı Google Play, Apple Store gibi mağazalarda kullanıcı erişimine açık hale getirebileceksiniz.

Mobil Yazılım Geliştirme Belgesi

İnternet ortamında firmaların ve web sitelerinin daha öne çıkmasına yol açacak olan temel etmen kullanıcı deneyiminin geliştirilmesidir. Dünyada yaşanan bu değişimlere ayak uydurmak için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Kullanıcı tercihleri ise her geçen gün mobil dünyaya kaymaktadır. Bu yüzden de firmaların mobil deneyimleri geliştirmeye başlaması gerekir. Bu kadar büyük bir ihtiyaç ortaya çıkmışken mobil yazılım geliştirme eğitimi internet dünyasında büyük bir boşluğu kapatacak bir alandır.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Mobil Yazılım Geliştirme Sertifikası

Mobil Yazılım Geliştirme Eğitimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Mobil yazılım geliştirme kursuna katıldıktan sonra bir mobil uygulama tasarlama ve hizmete sunma konusunda tüm proje süreçlerini koordine edebilirsiniz. İnternet dünyasında mobil kullanım oranının her gün artmasıyla birlikte e ticaret sektöründen eğitim sektörüne kadar geniş bir aralıkta mobil yazılımlar geliştirebilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Mobil yazılım geliştirme kursu, özellikle web hizmeti veren kurumlar için çok önemlidir. Bu yüzden web master ya da SEO uzmanı gibi birçok alanda görev yapan dijital uzmanlar bu sertifikaya sahip olmalıdır. Ayrıca e ticaret faaliyetleri de ülkemizde gittikçe büyümeye başlamaktadır. Bu yüzden e ticaret alanında hizmet veren kurumlar da bu uygulamaya katılabilirler. Mobil dünya gelecekte daha da önemli bir yere gelecek bu yüzden dijital dünya üzerinden para kazanan tüm kurum ve şahısların bilmesi gereken bir alandır.


Mobil yazılım geliştirme eğitimi sonrasında sizleri bünyesinde çalıştıracak kurumlar şöyle sıralanabilir;

 • Web tasarım ajansı olarak hizmet veren kurumlarda mobil yazılım uzmanı olarak görev yapabilirsiniz.
 • Yazılım firmalarının ekiplerinde kendinize yer bulabilirsiniz.
 • Bilişim konusunda hizmet veren firmalarda görev alabilirsiniz.
 • SEO ajansları bünyesinde web siteleri ve firmalara optimizasyon hizmeti verebilirsiniz.
 • Firmaların bünyesinde mobil tasarımcı olarak görev alabilirsiniz.
 • Büyük yatırımların dijital çalışmalarıyla ilgili bölümlerinin mobil birimlerinde görev alabilirsiniz.
 • Freelance mobil yazılım geliştirme uzmanı olarak çalışabilirsiniz.
 • E ticaret sitesi kurulumu ile ilgilenen ajanslarda görev alabilirsiniz.
 • İnternet sitesi kurulum hizmeti veren ajansların tasarım ekibinde yer alabilirsiniz.
 • Yazılım firmalarında görev alabilirsiniz..
 • Bilişim firmalarında uzman statüsünde çalışabilirsiniz.
 • SEO ajanslarında SEO uzmanı olarak görev yapabilirsiniz.
 • Kısacası yazılım hizmeti veren her kurumda görev alabilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Mobil yazılım geliştirme kursuna katılabilecek kişiler;

 • SEO uzmanları
 • Web masterler
 • İnternet sitesi kuran ve mobil uyumlu çalışmalar yapan kişiler
 • Bilgisayar programcıları
 • Web yazılımcılar
 • Bilişim ve Teknoloji öğretmenleri
 • Bilgisayar bölümü mezunları
 • Web sitesi yöneticileri
 • Web sitesi sahipleri
 • Resmi ve devlet kurumlarının web sitesi yönetimi süreçlerinde yetkili olan kişiler
 • Grafik tasarımcılar
 • Markaların proje müdürü ve ürün yöneticileri
 • Dijital pazarlama uzmanları
 • E ticaret sitesi çalışanları
 • E ticaret alt yapı şirketi çalışanları
 • Akademisyenler
 • Mobil uygulama geliştirme kariyer yapmak isteyen herkes kursa katılabilir.

Mobil yazılım geliştirme kursu 120 saatliktir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 2 Oy Üzerinden Ortalama 3 puan