Mental Aritmetik Eğitmenliği Kursu

Günümüzde çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayacak birçok uygulama vardır. Mental aritmetik çocukların zihin gelişimine oldukça olumlu katkısı olan ve sizlere kendinizi de dört işlem yeteneğine yönelik geliştiren bir hizmettir.

Bu nedenle mental aritmetik öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Mental Aritmetik Eğitmenliği Kursları

Bu eğitim abaküs eğitimi olarak da anılır. Özellikle 4 ile 12 yaş arasındaki çocukların zeka gelişimini destekleyen zihinsel bir eylemler bütünüdür. İlk olarak aritmetik işlemlerde abaküs kullanarak işe başlanır. Sonrasında öğrenciler pratik şekilde birçok hesabı zihinlerinden yapmayı öğrenirler. Yani katılımcılara abaküs sistemini yerleştiren özel bir eğitimdir.  Katılımcılar bu sistemde ellerinde abaküs varmış gibi parmaklarını hareket ettirerek işlem yaparlar. Eğitimin son aşamasında ise artık parmak bile kıpırdatmadan zihinden işlem yapılma yeteneği ortaya çıkar.

Mental aritmetik eğitmenleri çocuklara hesap makinesi hızında işlem yapmayı öğretirler. Bu işlemlerde beynin sağ ve sol lobları aynı anda uyarılır. Böylece bu eğitim sürecinin sayısal ve duygusal zekaya aynı anda büyük bir katkı sağladığı ortaya koyulmuştur.

Eğitim süreci boyunca çocuğun aritmetik yetenek kazanmasına ek olarak yaratıcılık, bellek gücü, odaklanma, dikkat yoğunluğu ve problem çözme becerileri de geliştirilir. Bununla birlikte nöronlar arası bağlantı sayıları artarak beynin kapasitesi de güçlendirilir.

Bu alanda ciddi bir eğitmen açığı bulunmaktadır. Nitelikli eğitmen ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Mental aritmetik eğitmenliği kursumuzun tamamı uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Süreç boyunca tüm dersleri tekrar izleyebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Bu eğitim sonrasında mental aritmetik konusunda gerekli eğitimleri verebilecek donanıma gelebileceksiniz. Bu sertifika konusunda 5 ile 12 yaş arasındaki çocukların  yaratıcılıklarının geliştirilmesinde ve dört işlemi kolayca yapılabilmesinde gerekli tüm yetenekleri kazanacaksınız.

Mental aritmetik çok geniş bir alandır. Bu yüzden kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekir. Eğitim sürecimiz sonunda mental aritmetik hakkında birçok bilgiyi edinebilirsiniz.  Ayrıca abaküs tarihi ve yapısı hakkında tüm bilgileri öğrenebileceksiniz.

Beynin çalışması için sağ ve sol lob görev alır. Eğitim süreci sonunda beynin çalışma sistemini, lobların görevlerini ve sağ ile sol lobun nerede olduğunu öğrenebileceksiniz. Sonrasında bu lobların geliştirilmesi için neler yapılabileceğini de tespit edebileceksiniz.

Mental aritmetik dikkat ve konsantrasyonu da geliştirmektedir. Özellikle 5 ile 12 yaş arası çocuklarda dikkat dağınıklığı sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden  çocuklar işlem yaparak ve pratik hale gelerek daha dikkatli hale gelebilecek.

Mental aritmetik çalışmalarında öğrencilerin bu disiplini alışkanlık hale getirmesine ve yaşam başarısına uygulamasına katkı sağlayacaksınız.  Ayrıca öğrencilerin Matematik dersine olan ilgilerini de arttırabilirsiniz.

Mental Aritmetik Eğitmenliği Belgesi

Mental Aritmetik eğitmeni olarak ülkemizde birçok kurumda görev alabilir, kendi etkinlik sınıfınızı oluşturabilirsiniz. Her gün eriştiği insan kitlesini ve bilinirliğini arttıran bu tekniğin eğitmeni olarak;

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında öğretmen olarak egzersiz sınıfı açabilirsiniz.
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel okullarda kursu açabilirsiniz.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki gençlik merkezlerinde eğitmen olabilirsiniz.
 • Halk Eğitim Merkezlerinde mental aritmetik kursu açabilirsiniz.
 • Okullarda seçmeli mental aritmetik derslerine girebilirsiniz.
 • Mental Aritmetik eğitim merkezi kurabilir ya da bu kurumlarda eğitmen olabilirsiniz.
 • Çocuk kulüpleri, okul öncesi eğitim kurumları ve etüt merkezlerinde eğitmen olarak görev alabilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Mental Aritmetik Eğitmenliği Sertifikası

Mental Aritmetik Eğitmeni Sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorğulayabilirsiniz. Matematik dersi öğrenciler için çok stres arttırıcı bir ders olabilir. Bu yüzden çocuklar eğitim hayatı boyunca kendini başarısız olarak görebilir. Ancak sizler mental aritmetik eğitmenliği sertifikası ile bu ön yargıları yıkabilirsiniz. Çünkü mental aritmetik,  çocukların zihinsel yeteneklerini geliştirir. Bir süre sonra çocuklar hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan kafadan işlem yapabilirler. Çok karmaşık dört işlemi kağıt kalem kullanmadan kafadan yapabilirler.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Mental aritmetik eğitmenliği özellikle ilkokul seviyesinde Matematik öğretmenliği yapan kişilerin mutlaka katılması gereken bir eğitimdir. Bu eğitim sonrasında daha küçük yaşlarda çocukların Matematik becerisini geliştirebileceğiniz için bu yaş grubuna ders vermek isteyen herkes katılabilir.


Mental aritmetik eğitmenleri şu alanlarda görevlerde bulunabilirler;

 • Milli Eğitime bağlı ilkokullarda
 • Özel okullarda
 • Matematik kurslarında
 • Halk Eğitim merkezlerindeki kurslarda
 • Okul öncesi eğitimi veren merkezler ve kreşlerde
 • Ana okullarında
 • Eğitim ve danışmanlık merkezlerinde
 • Etüt merkezlerinde
 • Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığına bağlı çocuk kulüplerinde
 • Özel öğretim merkezlerinde görev alabilirsiniz.

Eğitmen sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Mental aritmetik eğitmenliği kursuna katılabilecek kişiler;

 • Özel ders veren öğretmenler
 • Öğretmenlik programlarından yeni mezun olan öğretmenler
 • Eğitim sektöründe eğitmen olarak görev almak isteyenler
 • Kendini geliştirmek isteyen Matematik ve Geometri öğretmenleri
 • Mental aritmetik eğitmeni olarak çalışmak isteyenler
 • Çocuklarına Matematik dersini sevdirmek isteyeler
 • Kendini zihinsel olarak geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Eğitim programı 80 saat olarak planlanmıştır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 0 Oy Üzerinden Ortalama 0 puan