Masal Terapisi Uygulayıcılığı Kursu

Masal terapisi daha çok çocuklar için olsa da yetişkinler için de kullanılan özel bir terapi yöntemidir. Bu işlem diğer Psikoloji yaklaşımlarının işe yaramayacağı yerlerde etkin bir görev edinir. Masal ile birlikte olaylar arasında bağlantı kurulabilir ve çocukların kendini ifade etmesi sağlanabilir. Eğitim sürecinde de son yıllarda kendine geniş bir kullanım alanı bulan masal terapisi, davranışları düzeltmede, yetiştirme ve karakter gelişimi çalışmalarında, büyük sorunların kaynağına inme çalışmalarında faydalı olur.

Sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Masal Terapisi Uygulayıcılığı Kursları

Çocuk bir yetişkin gibi kendini ifade edemez. Bu yüzden masal terapistleri çocuklara doğru kelimelerle masal ve materyaller üzerinden kendilerini ifade etme şansı verirler. Böylece çocuklar günlük hayatlarında baş edemeyecekleri sorunlara karşı kendini ifade edebilirler. En yaygın kullanım yöntemi çocuklara masalın bir bölümünü anlatıp karakterin seçim yapması gereken bölümlerde çocukların seçimlerine göre hikayeyi yönlendirme üzerine ilerlerken çocuğun neden ve nasıl seçimler yaptığını ve bu seçimlerin alt planını inceleme yöntemidir. Böylece olumsuz davranışları kolayca değiştirebilirsiniz. Masal terapisti usta uygulayıcılar tarafından yapılmalıdır. Bunun için sizlere masal terapisi uygulayıcılığı eğitimimizi veriyoruz. Eğitim sürecimiz sonunda çocukların psikolojik gelişim dönemine uygun olarak doğru yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Masal terapisi uygulayıcılığına yönelik eğitimlerimiz uzaktan eğitim şeklinde sunulmaktadır. Eğitim sırasında örnek uygulamalar ve masal terapisinin genel özelliklerini bulabilirsiniz. İstediğiniz zaman istediğiniz kadar ders tekrarı yapabilme imkanınız bulunmaktadır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Masal terapisi uygulayıcısı olduğunuzda masalın sıradan bir olaydan çok terapi tekniği olarak nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz. Böylece çocukların kendini ifade etmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu etkinlik salt bir masal okumak değildir.  Bu süreç sonunda çocuğun kendini duygusal anlamda iyi hissetmesini sağlamalısınız.  Bu etkinlik sayesinde hem çocukların hem de yetişkinlerin kendini ifade etmeyi öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Masalın dünyasına girmek başka bir süreçtir. Çünkü masalın yapısını ve içinde gizli olan terapi ögelerini ancak masal terapisti olduğunuzda erişebilirsiniz. Bu etkinlik sonunda çocuklar için masalın önemini anlayabilirsiniz.  Çocukların iç dünyasına bir masal sayesinde girerek onları daha iyi anlayabilirsiniz. Bu süreçte sizlere masallarda çocukların günlük hayatta gördüğü objeleri,  canlıları daha iyi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Çocukların sosyalleşmesi önemli bir sorundur. Bu yüzden masal terapisi sayesinde çocukların kendini sosyalleştirebilmesini ve insanlarla daha iyi ilişkiler kurmasını sağlayabilirsiniz.  Çocuklar empati duygusu kazanarak başkalarının yerine kendini koyabilir ve insanların duygularını anlayabilir.  Çocukların psikolojik, davranışsal ve travmatik sorunlarını kısa süre içinde anlayabilir ve etkin çözümler geliştirebilirsiniz.

Masal Terapisi Uygulayıcılığı Belgesi

Çocukların kendini ifade etmesi bazı durumlarda çok zordur. İşte bu durumlarda çocukların hayatında önemli bir yer edinen masal devreye girer. Sizler de bir masal sayesinde çocukların kendini ifade etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuklar sorunlarını daha iyi anlatır. Bir masal aslında içinde barındırdığı hikayeden çok daha fazlasıdır.

Masal terapistleri çocukların dünyasına hiç karşı koymayacakları bir yerden girerek uçan halı misali onların iç dünyasında dolaşabilir. Yaşadıklarını, düşündüklerini ve isteklerini belirleyebilirler. Çocukları daha iyi anlamak ve onların bütünsel gelişimine ve hayal gücüne katkı sağlamak için masal terapisi uygulayıcılığı belgesi alabilirsiniz. Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Masal Terapisi Uygulayıcılığı Sertifikası

Masal terapisi uygulayıcılığı sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Masallar çocukların kendini doğru şekilde ifade etmesini sağlayan bir araçtır. Çocuklar içlerinde ifade edemedikleri ya da söylemekten çekindikleri her şeyi bir masal terapisinde ortay dökebilirler. Bu şekilde çocukların içine girerek onları daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca çocukların hayal dünyasını ve düşünsel becerilerini geliştirebilirsiniz.

Çocuklar masal terapisi sonunda aileleriyle de daha etkin iletişim kurarlar. Bu yüzden çocukların iletişimlerini ve sosyalleşmelerini güçlendirmek için masal terapisti sertifikası alabilirsiniz. Yani bu eğitim sonuna salt bir masal okuyucusu değil de masalla çocukların tedavi süreçlerine katkı sağlayan bir eğitici olabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Masal terapisi uygulayıcılığı kursu özellikle çocukların sorunlarını anlama konusunda yetkinliği olan kişilerin mutlaka katılması gerekir. Özellikle pedagog ve psikologlar bu konuda eğitim alarak çocuklara farklı yollarla yaklaşmayı öğrenmelidir. Ayrıca psikolojik danışmanlar da okulların rehberlik servislerinde daha etkin çalışmak için mutlaka bu belgeye sahip olmalıdır. Okul öncesi kurumlarında da öğretmenler çocuklara küçük yaşlarda kendini ifade edebilme yeteneğini kazandırmak için bu eğitime katılmalıdır.


Masal terapisi uygulayıcısı olmaya hak kazandığınızda bu belgeyle birçok yerde görev alabilirsiniz;

 • Kreşlerde görev alabilirsiniz.
 • Hastanelerin ilgili bölümlerinde çalışabilirsiniz.
 • Anaokulu ve çocuk kulüplerinde görev alabilirsiniz.
 • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okulları ve özel okullarda çalışabilirsiniz.
 • Psikiyatri merkezlerinde çalışabilirsiniz.
 • Aile danışmanlığı merkezlerinde görev alabilirsiniz.
 • Psikolojik danışma merkezlerinde çalışabilirsiniz.
 • Eğitim danışmanlığı ofislerinde çalışabilirsiniz.

Bu kursa kayıt olabilmeniz için aşağıdaki belgeler istenmektedir.

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Masal terapisi uygulayıcılığı kursuna birçok kişi katılabilir. Bu kişiler;

 • Doktorlar
 • Hemşireler
 • Sağlıkçılar
 • Psikologlar
 • Pedagoglar
 • Aile danışmanları
 • Psikiyatrlar
 • Sınıf öğretmenleri
 • Psikolojik danışmanlar
 • Okul öncesi öğretmenleri
 • Özel eğitim öğretmenleri
 • Çocuk gelişim uzmanları
 • Sosyal hizmetler uzmanları
 • Sosyologlar
 • Türkçe ve Edebiyat öğretmenleri
 • Çocuklara masal ile terapi yapma konusunda gönüllü olan herkes katılabilir.

Masal terapisi uygulayıcılığı eğitimi 32 saatte tamamlanacaktır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 3 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan