Mangala Eğitmenliği Kursu – Sertifikalı Eğitim

Mangala oyunu çok eski tarihlere kadar giden özel bir Türk oyundur. Daha önce eğlence yerine kayıt tutmak adına kullanıldığı iddiası ortaya atılmaktadır. Mangala çok önceleri taşlar yerine tohumlarla oynanan bir oyunmuş. Öyle ki Türklerin en eski zeka oyunlarından biri olarak kayıtlara geçmiştir. Dışarıdan çok basit bir oyun gibi görünen mangala farklı teknikleri barındıran özel bir zeka oyunudur. Mangala oyununda 12 oyuğun ayları, 4 taşın dört ayıyı ve haznelerin de Doğu ile Batı’yı temsil ettiği konusunda görüşler bulunur.

Zeka oyunu etkinliklerinin devlet ve özel okullarda yaygınlaşması ile bu oyun türü de popüler hale gelmiştir. Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır.

Kayıt İçin Kalan Süre

Mangala Eğitmenliği (egitmenler icin mangala kapak) Kursu

Mangala Eğitmenliği Kursları

Her ne kadar tarihi bir oyun olsa da Mangala günümüzde yeniden popülerlik kazanmaya başlamış oyunlardan biridir. Özellikle federasyon çalışmalarını artması, devlet politikası olarak milli oyunlara dönüş yaşanması ve Milli Eğitim Bakanlığının da bu konuda önemli çalışmalarının bulunması oyunun önem kazanmasını sağlamıştır. Bu yüzden birkaç yıldır Mangala eğitmenliği önem kazanmıştır. Ülkemizde çok sayıda Mangala eğitmenine ihtiyaç vardır. Sizler de kursumuza katılarak oyunu öğreten bir eğitmen olabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Mangala Eğitmenliği Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Mangala Eğitmenliği Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Mangala Eğitmenliği (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Mangala Eğitmenliği Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Mangala Eğitmenliği Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Mangala oyunu kaç oyuncuyla oynanır?

 
 
 
 

2. 2)  Mangala taşları hangi şekilde dizilir?

 
 
 
 

3. 3)  Mangala taşları hangi yönde hareket eder?

 
 
 
 

4. 4)  Mangala taşları hangi çukura bırakılır?

 
 
 
 

5. 5)  Mangala taşları nasıl sayılır?

 
 
 
 

6. 6)  Oyuncular kaç adet taşla başlarlar?

 
 
 
 

7. 7)  Mangala oyununda hedef nedir?

 
 
 
 

8. 8)  Mangala taşlarının yerleştirilmesi hangi yönde yapılır?

 
 
 
 

9. 9)  Mangala oyununda berabere kalınca ne olur?

 
 
 
 

10. 10)  Mangala oyunu hangi ülkede doğdu?

 
 
 
 

11. 11)  Mangala oyununda kaç adet çukur vardır?

 
 
 
 

12. 12)  Mangala taşları hangi malzemeden yapılır?

 
 
 
 

13. 13)  Elde kalan son taş hangi çukura bırakılır?

 
 
 
 

14. 14)  Mangala oyununda kazanan kimdir?

 
 
 
 

15. 15)  Mangala oyununda kaç adet hamle hakkı vardır?

 
 
 
 

16. 16)  Mangala oyununda taşları nasıl toplarsınız?

 
 
 
 

17. 17)  Mangala oyunu hangi tür oyunlardan biridir?

 
 
 
 

18. 18)  Mangala oyunu kaç yüzyıllık bir geçmişe sahiptir?

 
 
 
 

19. 19)  Mangala oyunu hangi matematiksel beceriyi geliştirir?

 
 
 
 

20. 20)  Mangala oyunu hangi yönlerden stratejik bir oyundur?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.