Mangala Eğitmenliği Kursu

Mangala oyunu çok eski tarihlere kadar giden özel bir Türk oyundur. Daha önce eğlence yerine kayıt tutmak adına kullanıldığı iddiası ortaya atılmaktadır. Mangala çok önceleri taşlar yerine tohumlarla oynanan bir oyunmuş. Öyle ki Türklerin en eski zeka oyunlarından biri olarak kayıtlara geçmiştir. Dışarıdan çok basit bir oyun gibi görünen mangala farklı teknikleri barındıran özel bir zeka oyunudur. Mangala oyununda 12 oyuğun ayları, 4 taşın dört ayıyı ve haznelerin de Doğu ile Batı’yı temsil ettiği konusunda görüşler bulunur.

Zeka oyunu etkinliklerinin devlet ve özel okullarda yaygınlaşması ile bu oyun türü de popüler hale gelmiştir. Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır.

Mangala Eğitmenliği Kursları

Her ne kadar tarihi bir oyun olsa da Mangala günümüzde yeniden popülerlik kazanmaya başlamış oyunlardan biridir. Özellikle federasyon çalışmalarını artması, devlet politikası olarak milli oyunlara dönüş yaşanması ve Milli Eğitim Bakanlığının da bu konuda önemli çalışmalarının bulunması oyunun önem kazanmasını sağlamıştır. Bu yüzden birkaç yıldır Mangala eğitmenliği önem kazanmıştır. Ülkemizde çok sayıda Mangala eğitmenine ihtiyaç vardır. Sizler de kursumuza katılarak oyunu öğreten bir eğitmen olabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Mangala eğitmenlik eğitimimize bilgisayar ya da cep telefonlarınızdan uzaktan eğitim teknolojisiyle bağlanabilirsiniz. Dilediğiniz zaman dilediğiniz kadar tekrar etme imkanınız bulunmaktadır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Mangala oyununun yapısı kadar tarihi de önemlidir. Kurs sonunda Mangala tarihi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca oyunun kuralları da önemlidir. Çünkü ülkemizde yeni popüler olmaya başladığı için farklı kurallarla oynandığı saptanmıştır. Sizler uluslararası kurallarını izah edebilir ve analiz tekniklerini oyunculara anlatabilirsiniz.

Mangala’da öncelikle oyuncuya oyunların tekniğini öğretmelisiniz. Bir oyuncunun zeka potansiyelini tanıyabilir ve seviyesine uygun dersler planlayarak geliştirilmesini sağlayabilirsiniz.  Ayrıca Mangala oyununun kurallarıyla birlikte açılış tekniklerini de eğitim süreci sonunda açıklayabilirsiniz.

Zeka oyunları oyuncuların kendi teknikleriyle oynadığı oyunlardır. Oyuncuya oyunda karşılaştığı problemler karşısında farklı bakış açıları geliştirmesi ve kendine özel stratejiler oluşturması konusunda yol gösterebilirsiniz. Ayrıca hızlı ve doğru karar vererek sistematik bir düşünce kalıbı oluşturabilirsiniz. Ayrıca oyuncuların kendi zekalarını tanıyarak geliştirmeleri konusunda da onlara destek olabilirsiniz.

Mangala ulusal anlamda da her yıl birçok turnuva olan bir zeka oyunudur. Bu yüzden turnuvalarda uyulması gereken kuralları da gösterebilirsiniz. Bununla birlikte oyunların zeka oyunları üzerinden bireysel ya da takım halinde rekabet ortamında kendini ifade edebilmesini ve problem çözmeye yönelik tutum geliştirebilmesini sağlayabilirsiniz.

Mangala Eğitmenliği Belgesi

Mangala Federasyonu birçok resmi kurumla oyuna olan ilginin artması ve yaygınlaşması adına birçok ortak çalışmalar yürütmektedir.  Mangala oyunuyla ilgili yetkileri alabilmek için eğitmenlik belgesine sahip olmanız gerekir.  Ayrıca federasyonun veri tabanında her oyuncunun bir eğitmeni olması şarttır. Bu durum da eğitmen ihtiyacını arttıran durumlardan biridir.

Mangala eğitmenliği sertifikası aldığınızda oyuncularınızla birlikte uluslararası bir turnuvaya katılmaya hak kazandığınızda tüm yol, konaklama masraflarınız federasyon tarafından karşılanacaktır. Mangala eğitmenliği geniş bir çalışma ortamına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Mangala Eğitmenliği Sertifikası

Mangala eğitmeni sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Mangala eğitmeni olarak ülkemizdeki birçok projede görev alabilirsiniz. Mangala Federasyonu politikaları gereği her geçen gün oyuna olan ilgi artmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle milli zeka oyunumuza verilen önem ortadadır. Bu yüzden ülkemizde Mangala eğitmenlerine olan ihtiyaç artarak devam etmektedir.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Mangala eğitmenliği kursuna öncelikle bu oyuna gönül vermiş herkes katılmalıdır. Ayrıca milli benlik algısıyla Türk zeka oyunlarını öğrenmek ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen herkese de uygundur. Bununla birlikte çocuklara milli zeka oyunlarını öğretmek ve egzersiz açarak ek gelir elde etmek isteyen tüm öğretmenler kursta görev alabilir.


Mangala eğitmeni olarak ülkemizde birçok kurumda görev alabilir, kendi etkinlik sınıfınızı oluşturabilirsiniz. Her gün oyuncu kitlesini ve bilinirliğini arttıran bu oyunun eğitmeni olarak;

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında Mangala eğitmeni olarak egzersiz sınıfı açabilirsiniz.
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel okullarda Mangala kursu açabilirsiniz.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki gençlik merkezlerinde eğitmen olabilirsiniz.
 • Halk Eğitim Merkezlerinde Mangala 1 ve Mangala 2 kursu açabilirsiniz.
 • Okullarda seçmeli zeka oyunları dersine girebilirsiniz.
 • Mangala eğitim merkezi kurabilir ya da bu kurumlarda eğitmen olabilirsiniz.
 • Çocuk kulüpleri, okul öncesi eğitim kurumları ve etüt merkezlerinde mangala eğitmeni olarak görev alabilirsiniz.
 • Eğitim danışmanlığı merkezlerinde Mangala eğitimi verebilirsiniz.

Bu kursa kayıt olabilmek için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Mangala eğitmenliği kursuna katılabilecek kişiler şöyledir;

 • Eğitim sektöründe eğitmen olarak görev almak isteyenler
 • Mangala eğitmenliği yapmaya gönüllü olanlar
 • Mangala dersi vermek isteyen sınıf ve branş öğretmenleri
 • Psikolojik danışmanlar ve özel eğitim öğretmenleri
 • Özel ders veren öğretmenler
 • Mangala merkezi açmak isteyen kişiler
 • Eğitim fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri ve yeni mezunları
 • Çocuklarla keyifli dakikalar geçirmek isteyen herkes katılabilir.

Mangala eğitmenliği kursu 32 saat olarak uygulanmaktadır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 2 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan