Kullanıcı Deneyimi (UX) Kursu

İnternet dünyası her geçen gün gelişim göstermektedir. İnsanlar internet üzerinden aradıkları tüm bilgileri web siteleri aracılığıyla bulmaya çalışmaktadır. Ancak  bir alanda onlarca web sitesi vardır. Bu yüzden sizin web sitenizle nasıl öne çıkacağınız çok önemlidir.  Bunun için arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak diğer rakiplerinizi geride bırakmanız gerekir. Ancak arama motorlarının da en çok önem verdiği detay kullanıcı deneyimi olmaya başlamıştır.

Tasarımcılar bir süre sonra son kullanıcıya kendi arzu öngörü ya da kullanım şekilleri dayatmaktadırlar, bu bir mesleki rehavettir. (Microsoft Windows 8 başlangıç menüsü olmada piyasa sürülmüş fakat alışkanları ağır basan kullanıcılar tarafından ki hiç de azımsanmayacak kadar büyük bir kitle bu duruma karşı koymuştu. Önce ek yazılımlar sonrada kullanıcı iyileştirme çalışmaları ile başlat menüsü tekrar yerine gelse de kullanıcı ön yargıları kırılamadığı için Windows 10 da bu diretmeden vazgeçildi) Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için kullanıcılara kaliteli bir deneyim yaratmalısınız. Bunun için web sitenizin tasarımı çok önemlidir.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Kursları

UX ingilizce User Experience’in (kullanıcı deneyimi) kısaltılmış halidir. İnternet kullanıcıları estetik görünüme sahip ve kolay kullanılabilen web siteleri ve uygulamaları kullanmaya eğilimlidirler. Bu yüzden de kullanıcı deneyimini öne çıkaran, kullanıcılarla etkileşim kuran web siteleri daha fazla ziyaret ediliyor. Kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak iş yapan uzmanlar daha çok web sitesine gelen kişilerin sitede hangi aksiyon üzerinden etkileşim kurduklarıyla ilgilenirler. S

ite mimarına göre her şey yerli yerinde ve kolay ulaşılabilir şekildedir, fakat ziyaretçi her zaman aynı bakış açısına sahip değildir. İlk kez giren bir ziyaretçi gibi düşünüp hareket ederek ziyaret simülasyonu yapılmadan da gerçek işlevsellik ortaya çıkartılamaz. Günümüz siteleri her bir cihaza göre şekillenmektedir peki ama bunun sınırları nasıldır? Analiz için kullanılan sistemler tam olarak bunun için geliştirilmiştir. Hedef kitle analiz araçlarıyla ziyaretçi kitlesini tanırlar. Sonrasında kullanıcılara tekrar web sitesini ziyaret ettiklerinde uygun içerikleri sunmak da tasarımın önemli bir parçasıdır. Kullanıcı Deneyimi Eğitimi sizlere temel bilgileri verecek ve bu alanda kullanılan yöntemleri öğretecektir.

Yapmanız gereken web sitesinde bir kullanıcıyı nasıl tutacağınızı öğrenmektir. Böylece hemen çıkma oranını düşürebilir ve rakiplerinizin önüne kolayca geçebilirsiniz. Böylece arama motorlarında daha üst sıralarda yer alan web siteleri yaratabilirsiniz.Tabi önceliğiniz her zaman en doğru bilgiyi en kısa şekilde vermek olmalı.

Bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Dijitalleşen dünya ile günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracak ve geleceğin mesleklerinde biri olma yolunda ilerlemektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Kullanıcı deneyimi eğitimi kursumuz uzaktan eğitim şeklinde kursiyerlerimize sunulmaktadır. İnternete bağlı herhangi bir cihazdan, istediğiniz zaman, istediğiniz kadar derse katılabilir sonrasında ise istediğiniz kadar tekrar etme fırsatınız bulunmaktadır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Kullanıcı deneyimi eğitiminden sonra öncelikle kullanıcı deneyimi için daha iyi web siteleri yaratma konusunda yetkin hale geleceksiniz. Kullanıcı deneyimini geliştirmek için öncelikle hedef kitleyi doğru araçlarla analiz etmeniz gerekir. Hedef kitlenizi tanıyabilecek araçları kullanabilecek hale geleceksiniz.  Kullanıcı deneyimini geliştirecek aksiyonları web siteniz için üreterek rakiplerinize göre daha etkili ve ziyaretçileri memnun eden uygulamalar hayata geçirebileceksiniz. Ayrıca hemen çıkma oranını web siteniz lehine iyileştirebileceksiniz.

Özellikle e ticaret sitelerinde kullanıcı deneyiminden sonra marka bağlılığı oluşturmak gerekir. Bu eğitimden sonra kullanıcı deneyimini geliştirerek markanız için sadık olan ve mutlu ayrılan müşteri kitlesi oluşturabileceksiniz. Ayrıca web sitesi düzenleme işlemlerinde yeni kullanıcılara hitap etmek ve mevcut hedef kitle içinde daha fazla kişiye ulaşmak başarıyı getirir. Web sitenizi kullanıcı odaklı ara yüzle tasarlayarak tabanınızı geliştirebileceksiniz.

Eğitimden sonra ara yüz tasarımında güncel uygulamaları, trendleri ve bu alandaki tüm uygulama detaylarını öğreneceksiniz. Ayrıca kullanıcılar için erişilebilir ara yüz tasarımını öğrenebileceksiniz. Ayrıca engelli kullanıcılara yönelik de deneyim yaşatabilecek tasarımlar yapabileceksiniz. Geliştirdiğiniz tasarımın kullanıcıların süzgecinden geçmesi de önemlidir. Web sitesine uyguladığınız bir müdahaleyi kullanıcılar üzerinde test edebilecek ve sonrasında bu değerlendirmeye uygun geliştirme çalışmalarına başvurabileceksiniz.

Eğitim sonunda kendi uygulama tasarımı trendlerinizi oluşturabilecek ve yaptığınız uygulamaların trend uygulamalarla örtüşme durumunu inceleyebileceksiniz. Ayrıca  uygulamalarınızdaki bilgilerin tamamını organize edebileceksiniz. Yaptığınız bir web sitesi tasarımında eksiklikleri görebilmeyi öğreneceksiniz.  Ayrıca eğitimden sonra web sitesi optimizasyonu konusunda da temel bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca öğrendiklerinizi farklı sektörde hizmet veren web siteleri üzerinde uygulayabileceksiniz. Dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak da web sitesi olan firmalara kullanıcı çekebileceksiniz. Böylece çalıştığınız firmanın ürün ve hizmet satış rakamlarını arttırmasına yardımcı olacaksınız.

Kullanıcı Deneyimi Uzmanı Belgesi

Kullanıcı Deneyimi Uzmanlığı Eğitimi, bir web sitesinin tasarım sürecinden yönetilmesine kadar her detayı içinde barındırır. Bir web sitesini öne çıkaran içindeki özgün ve kaliteli içeriktir. Kullanıcılar web sitenize giriş yaptıklarında aradıklarını içeriklerinizde buluyorsa ve web sitenize vakit geçirebiliyorsa kullanıcı deneyimi açısından başarılı oldunuz demektir. Kullanıcı Deneyimi Eğitimi belgesi aldıktan sonra bir web sitesinin kullanıcı deneyimini arttırabilecek tüm yetkinliğe sahip olabileceksiniz. Ayrıca kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Kullanıcı Deneyimi Uzmanlığı Sertifikası

UX Uzmanlığı sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Kullanıcı deneyimi kursuna katılarak sertifika sahibi olduktan sonra bir web sitesine hizmet verebilecek tüm birimlerde görev alabilirsiniz. Ayrıca günümüzde e ticaret faaliyetleri büyük önem kazanmıştır. Mail marketing, sosyal medya marketing gibi birçok dijital pazarlama hizmetini kullanıcı deneyimi açısından kullanılabilir hale getirebilirsiniz.  Bu sertifika ile web sitelerinin yapım, geliştirme ve yönetme aşamasında farklı unvanlarla görev almanız mümkündür.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Kullanıcı deneyimi kursuna özellikle dijital ajanslarda görev yapan SEO uzmanları ve webmasterlar mutlaka katılmalıdır. Çünkü web sitesinin yerini arama motorlarında üst sıralara çıkarmak istiyorsanız kullanıcıya dönük çalışmalar yapmanız gerekir. Ayrıca e ticaret alanında faaliyet gösteren herkes katılmalıdır. Dijital pazarlama uzmanları ve e ticaret sitesi yöneticileri de web sitelerine kullanıcıları çekebilmek için bu eğitimde gerekli bilgileri edinmelidir.


Kullanıcı deneyimi kursu belgesi aldıktan sonra görev yapabileceğiniz birçok kurum vardır;

 • İnternet sitesi kurulum hizmeti veren ajansların tasarım ekibinde yer alabilirsiniz.
 • Yazılım firmalarında görev alabilirsiniz..
 • Bilişim firmalarında uzman statüsünde çalışabilirsiniz.
 • SEO ajanslarında SEO uzmanı olarak görev yapabilirsiniz.
 • Web master ya da web yazılımcı olarak firmalarda görev yapabilirsiniz.
 • Büyük firmaların dijital çalışmalarıyla ilgilenen birimlerde çalışabilirsiniz.
 • Freelance olarak web sitesi tasarım hizmeti ya da SEO danışmanlığı hizmeti verebilirsiniz.
 • E ticaret sitesi alt yapısı sağlayan firmalarda görev alabilirsiniz
 • Çeşitli firmalarda tasarımcı olarak görev yapabilirsiniz.
 • Sosyal medya pazarlamacılığı desteği veren ajanslarda görev alabilirsiniz.

Bu sertifikanın alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Kullanıcı deneyimi eğitimi kursuna katılabilecek kişileri şöyle ifade edebiliriz;

 • SEO uzmanları
 • Web masterler
 • İnternet sitesi kuran kişiler
 • Bilgisayar programcıları
 • Web yazılımcılar
 • Bilişim ve Teknoloji öğretmenleri
 • Bilgisayar bölümü mezunları
 • Web sitesi yöneticileri
 • Web sitesi sahipleri
 • Resmi ve devlet kurumlarının web sitesi yönetimi süreçlerinde yetkili olan kişiler
 • Grafik tasarımcılar
 • Markaların proje müdürü ve ürün yöneticileri
 • Sosyal medya uzmanları
 • İş analistleri
 • Dijital pazarlama uzmanları
 • E ticaret sitesi çalışanları
 • E ticaret alt yapı şirketi çalışanları
 • Akademisyenler
 • İnternet içerik yazarları
 • İnternet içerik editörleri
 • Kendini dijital kullanıcı deneyimi hakkında gelişirmek isteyen herkes kursa katılabilir.

Kullanıcı deneyimi eğitimi 32 saat sonunda tamamlanır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 0 Oy Üzerinden Ortalama 0 puan