İlişki Koçluğu Kursu – Sertifikalı Eğitim

İlişki kelimesi kullanıldığında akla ilk olarak karşı cins ile olan bağ gelse de, ilişki; bireyin hayatının her safhasında harici herhangi bir şeyle kurduğu bağlantılar bütünü olarak adlandırılabilir. İlişki koçu; bireyin kurmuş olduğu bu temaslara, rehberlik ederek gerek tecrübesi gerek bu konudaki uzmanlığıyla kişiye en uygun tavsiyelerini aktararak danışmanlık hizmeti sunar. Sosyal bir canlı olan insanın, zihinsel sağlığının işleyişinin fiziksel olandan daha önemli olduğu söylenebilir. Kimi zaman bağ kurmuş olduğu ve iletişim halinde bulunduğu kişilerle sorun yaşadığı bilinen bir gerçektir. Tam bu noktada “ilişki koçu” adını verdiğimiz kişiler, bireylerin yaşadığı olaylara, içinde bulunduğu durumlara üçüncü bir kişi olarak, profesyonelce bir yönlendirme ve tavsiyelerle yardım etmeyi amaçlar.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Kayıt İçin Kalan Süre

İlişki Koçluğu (iliski koclugu kapak) Kursu

İlişki Koçluğu Eğitimi Kursları

Bir ilişkinin temelleri ne kadar sağlam oluşturulursa o derece uzun ve sağlıklı olur. İnsanlar nasıl davranacağını bildiklerinde arzu ettikleri ve bekledikleri ilişkileri kurabilirler. Sağlıklı olmayan ilişkiler emek ve zaman açısından kayıplar yaşamanıza yol açar. İnsanlar bireysel farklılıklara rağmen aralarındaki ilişkiyi isterlerse kolayca kurabilirler.

İlişkiler de insanlar gibi canlı bir varlık olarak nitelendirilebilir. Her ilişki doğar, büyür ve gelişir. Beslenme evresinde uygun koşulların sağlanması gerekir. İlişki koçları kişiler yerine ilişkilere yönelik çalışır. İnsanların ilişkiden nasıl beslendikleri, tartışmaları nasıl yürüttükleri, uyumları gibi konularda farkındalık yaratmalarını sağlar. İlişkilerde kavga da üzüntüler de olasıdır. Önemli olan her anda ilişkiyi sağlıklı biçimde yürütmektir. Toplumumuzda ilişkilerin önemi anlaşıldığından beri ilişki koçlarına olan ihtiyaç da artmaya başlamıştır. İlişki koçluğu eğitimi alarak bu alanda kariyer yapabilirsiniz.

Bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

İlişki Koçluğu Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

İlişki Koçluğu Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

İlişki Koçluğu (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

İlişki Koçluğu Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

İlişki Koçluğu Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  İlişki koçluğunda amaç nedir?

 
 
 
 

2. 2)  İlişki koçluğunda, koçun rolü nedir?

 
 
 
 

3. 3)  İlişki koçluğu, hangi amaçla yapılır?

 
 
 
 

4. 4)  İlişki koçluğunda, koçun yaklaşımı nedir?

 
 
 
 

5. 5)  İlişki koçluğu sırasında, çiftler hangi konularda çalışır?

 
 
 
 

6. 6)  İlişki koçluğunda, çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamaları için ne yapılır?

 
 
 
 

7. 7)  İlişki koçluğunda, hangi stratejiler kullanılabilir?

 
 
 
 

8. 8)  Koçluk nedir?

 
 
 
 

9. 9)  Koçluğun amacı nedir?

 
 
 
 

10. 10)  Koçluk, danışmanlıkla nasıl farklılık gösterir?

 
 
 
 

11. 11)  İlişkilerde başarılı olmak için en önemli faktör nedir?

 
 
 
 

12. 12)  İlişkilerde güveni korumak için ne yapılmalıdır?

 
 
 
 

13. 13)  İlişkilerde çatışmaların üstesinden gelmek için en etkili yol nedir?

 
 
 
 

14. 14)  İlişkilerdeki iletişim sorunlarını çözmek için neler yapılabilir?

 
 
 
 

15. 15)  İlişkilerdeki sorunların kaynağı genellikle nedir?

 
 
 
 

16. 16)  İlişkilerde güven duygusunu korumak için ne yapılabilir?

 
 
 
 

17. 17)  İlişkilerde problem yaşanması durumunda ne yapılmalıdır?

 
 
 
 

18. 18)  İlişkilerdeki çatışmaların çözümü için hangi yaklaşım önerilir?

 
 
 
 

19. 19)  İlişkilerde iletişim açık ve net olmalıdır. Hangisi açık ve net bir iletişim örneğidir?

 
 
 
 

20. 20)  İlişkilerde sağlıklı bir şekilde iletişim kurmanın yolu nedir?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.