İlişki Koçluğu Kursu

İlişki kelimesi kullanıldığında akla ilk olarak karşı cins ile olan bağ gelse de, ilişki; bireyin hayatının her safhasında harici herhangi bir şeyle kurduğu bağlantılar bütünü olarak adlandırılabilir. İlişki koçu; bireyin kurmuş olduğu bu temaslara, rehberlik ederek gerek tecrübesi gerek bu konudaki uzmanlığıyla kişiye en uygun tavsiyelerini aktararak danışmanlık hizmeti sunar. Sosyal bir canlı olan insanın, zihinsel sağlığının işleyişinin fiziksel olandan daha önemli olduğu söylenebilir. Kimi zaman bağ kurmuş olduğu ve iletişim halinde bulunduğu kişilerle sorun yaşadığı bilinen bir gerçektir. Tam bu noktada “ilişki koçu” adını verdiğimiz kişiler, bireylerin yaşadığı olaylara, içinde bulunduğu durumlara üçüncü bir kişi olarak, profesyonelce bir yönlendirme ve tavsiyelerle yardım etmeyi amaçlar.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

İlişki Koçluğu Eğitimi Kursları

Bir ilişkinin temelleri ne kadar sağlam oluşturulursa o derece uzun ve sağlıklı olur. İnsanlar nasıl davranacağını bildiklerinde arzu ettikleri ve bekledikleri ilişkileri kurabilirler. Sağlıklı olmayan ilişkiler emek ve zaman açısından kayıplar yaşamanıza yol açar. İnsanlar bireysel farklılıklara rağmen aralarındaki ilişkiyi isterlerse kolayca kurabilirler.

İlişkiler de insanlar gibi canlı bir varlık olarak nitelendirilebilir. Her ilişki doğar, büyür ve gelişir. Beslenme evresinde uygun koşulların sağlanması gerekir. İlişki koçları kişiler yerine ilişkilere yönelik çalışır. İnsanların ilişkiden nasıl beslendikleri, tartışmaları nasıl yürüttükleri, uyumları gibi konularda farkındalık yaratmalarını sağlar. İlişkilerde kavga da üzüntüler de olasıdır. Önemli olan her anda ilişkiyi sağlıklı biçimde yürütmektir. Toplumumuzda ilişkilerin önemi anlaşıldığından beri ilişki koçlarına olan ihtiyaç da artmaya başlamıştır. İlişki koçluğu eğitimi alarak bu alanda kariyer yapabilirsiniz.

Bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

İlişki koçluğu eğitimimiz uzaktan eğitim sistemimiz üzerinden gerçekleştirilir. Sizlere verdiğimiz giriş bilgileri kullanarak sisteme girdiğinizde online derslerimize katılabilir ve sonradan dersleri istediğiniz kadar tekrar izleyebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

İlişki koçluğu eğitiminde öncelikle ilişki koçluğunun ne olduğunu öğrenerek işe başlayacaksınız. İnsanlar arası ilişkilere profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşma konusunda yetkin hale geleceksiniz .Bu sayede çiftlerle çalışabilmenin temel noktalarını ve ilişkilerde çatışma çözme yöntemlerine aşina olacaksınız. İnsanlara bir ilişkide kazan kazan ilkesine göre danışmanlık verebileceksiniz.

Eğitimde empatik dinleme,  etkin dinleme, etkili iletişim, hedef belirleme, deneyim aktararak kendini açma, motivasyon oluşturabilme ve oluşturulan motivasyonu sürdürebilme gibi konularda da yetkin hale geleceksiniz.  Eğitim sürecinde insanların algılama şekilleri, etkilere karşı verilen tepki türleri,  savunma mekanizmaları,  iletişim şekilleri, beden dilini anlamlandırma,  temel iletişim teknikleri gibi konuları da detaylı olarak öğreneceksiniz.

İletişim konusunda insanlara profesyonel olarak destek olabilmek için bir danışman olarak olaya dışarıdan bakabilmeniz gerekir. İnsanları dinleyerek sorunu algılama ve olan soruna yönelik kişinin ön yargılarını yıkarak farkındalık yaratma konusunda da deneyimli hale geleceksiniz.

Eğitim sonunda kişiler arası anlaşmazlıkları belirleme, sağlıklı ilişkiler için kişileri yönlendirebilme,  ilişkilerde ortaya çıkacak ilişki fenomenleri,  gelişmiş iletişim araçları gibi konularda da profesyonel hale geleceksiniz. İnsanların anlaşmazlık yaşamalarının en büyük nedenlerinden biri herkesin farklı bir karakter yapısına sahip olmasıdır. Eğitim sonunda karakterler konusunda belirlemeler yapabilecek ve karaktere göre iletişim modellerine hakim olacaksınız. Ayrıca resimler üzerinden kişilik analizleri yapabilecek ve insanları çok yönlü değerlendirmeye başlayabileceksiniz.

Eğitim sonunda yardım ettiğiniz kişilerin daha iyi kararlar vermesi konusunda onlara yardımcı olabileceksiniz. Ayrıca sağladığınız destekle yaşamlarındaki stresi ortadan kaldırabileceksiniz. Bireyler zaman içinde sunduğunuz doğru tavsiyelerle ilişkilerini geliştirebilecekler.  İlişkileri gelişen insanların sosyal hayatı ve iş hayatında da stresle başa çıkmaları konusunda onlara yardımcı olabileceksiniz.

İlişki Koçluğu Eğitimi Belgesi

İlişki koçluğu normal insanlara yönelik uygulamalardır. İki insan arasındaki ilişkinin düzenlenmesi konusunda onlara destek olmanızı sağlar. İlişki koçluğu belgesi alarak insanların günlük hayatı içindeki sorunlarına karşı olanlara yardımcı olabilirsiniz. Bu süreç insanların tedavisi için uygulanması şart olan bir uygulama değildir. İlişki koçu kişinin hem iş hayatında hem de özel hayatında mutlu ilişkiler kurması konusunda yardımcı olur.

İlişki koçları çiftlerin ilişkilerinde bir gözlemci olarak yanlarında olur. Bir çift arasındaki ilişkinin sağlıklı, doygun ve sürdürülebilir olması için gerekli desteği olur. Yaşam ve ilişki koçu olarak birçok kurumda görev alabilirsiniz.  Bunun için kursu başarıyla tamamlayarak ilişki koçluğu belgesi almanız gerekmektedir.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

İlişki Koçluğu Eğitimi Sertifikası

İlişki koçluğu eğitim sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. İnsanlar arası ilişkiler tüm yaşam kalitesini etkilemektedir. İnsanlar özel hayatında ve iş  yaşamında ne kadar sağlıklı ve doyumlu ilişkiler kurarlarsa o derece mutlu olurlar. İnsanlar arasında sağlıklı ilişkiler kurulabilmesi ve ilişkilerin bu şekilde devam ettirilebilmesi için ilişki koçu devreye girer. Bu alanda kariyer yapabilmek için ilişki koçluğu eğitim sertifikası alabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


İlişki koçluğu eğitimi için mutlaka katılması gereken kişiler psikoloji alanında eğitim gören psikologlardır. Ayrıca çocuklara psikoloji alanında destek veren psikolog, rehber öğretmen ve özel eğitim uzmanları mutlaka bu eğitime katılmalıdır. Buna ek olarak aile danışmanlarıyla sosyal hizmetler uzmanları da görevlerinde yetkinlik kazanabilmek amacıyla eğitime katılarak ilişki koçluğu belgesi almalıdır. Yaşam ve ilişki koçu unvanı almak isteyen herkes eğitime katılabilir.


İlişki koçluğu eğitimi sonunda alacağınız belgeyle görev yapabileceğiniz birçok kurum vardır;

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı rehberlik servisleri ve Rehberlik Araştırma Merkezleri
 • Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kurum ve projeler
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı çocuk psikolojisi bölümleri
 • Psikoloji merkezleri
 • Psikoloji ve psikiyatri bölümleri
 • Halk Eğitim Merkezleri
 • Çocuk Esirgeme Kurumları
 • Özel eğitim kurumları
 • Aile Danışmanlık Merkezleri
 • Firmaların halkla ilişkiler bölümleri gibi birçok yerde görev alabilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

İlişki koçluğu eğitimi için katılması gereken kişiler;

 • Çocuk, ergen psikiyatristleri ve asistanlar
 • Psikolojik danışmanlar
 • Psikologlar
 • Çocuk psikologları
 • Okullarda rehber öğretmen olarak görev yapan eğitimciler
 • Sosyoloji uzmanları
 • Özel Eğitim uzmanları
 • Özel Eğitim öğretmenleri
 • Sosyal Hizmet uzmanları
 • Aile danışmanları
 • Farklı branşlarda hizmet veren öğretmenler
 • Öğrenci koçları
 • Kamu kurumları ve özel kurumlardaki yöneticiler
 • İlişkilerini düzenlemek isteyen herkes
 • İlişki koçluğu konusunda kariyer yapmak isteyen kişiler katılabilirler.

İlişki koçluğu eğitimi 72 ders saati olarak belirlenmiştir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir. Sertifikasını almaya hak kazananlar ilişki koçu olarak görev yapabileceklerdir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.