Hızlı Okuma Eğitmenliği Kursu

Okuma becerisi insanlar için en gerekli yetenekler arasındadır.  Yapılan araştırmalar insanlar üzerinde geliştirilmesi gerekli olan 21 alan arasında en çok okuma hızı, sonra da okuduğunu anlama yeteneklerinin geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Hızlı okuma eylemi hem gündelik hayatta hem de okul hayatında sizlere birçok kolaylık kazandırır.

Bu yöntem ve tekniklerin bütünü hızlı okumadır. Hızlı okuma hem gündelik okuma işlerinizde hem de sınav ve benzeri zamana karşı yarış verilen durumlarda fazlasıyla bireylerin ihtiyacıdır.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Hızlı Okuma Eğitmenliği Kursları

Hızlı okuyarak derslerde konuları kolayca takip edebilirsiniz. Ayrıca okuma eylemlerinizi çok kısa süre içinde tamamlayarak kendinize dinlenme vakti ayırabilirsiniz. Ancak her hızlı okuyan anlayarak okumaz. Bu yüzden hızlı okuma eğitmenliği insanlara hem hızlı okuma hem de okuduğunu anlama konusunda gerekli donanımları kazandırmanızı sağlayacaktır.

Özellikle çocuklarda hızlı okuma yeteneği geliştirilmesi çok kolay bir işlemdir. Bunun için uygun içeriğe sahip okuma kitapları seçilmektedir.  Hızlı okuma eğitmenleri kitapları inceleyerek hızlı okuma becerisine katkı sağlayıp sağlamayacağını belirleyebilir. Küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığı kazanan çocuklar ilerleyen yıllarda kendini kolayca geliştirebilecektir. Ayrıca hızlı okuma becerisinin Matematik becerilerini de geliştirdiği ve hafızayı güçlendirdiği yapılan araştırmalarla sabittir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Hızlı okuma eğitmenlik kursumuz uzmanlarımız tarafından uzaktan eğitim olarak verilmektedir. İstediğiniz zaman dersleri izleyebilir ve konu tekrarı da yapabilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Hızlı okuma eğitmenlik eğitim sonrasında belli bir hedef belirleyerek bu hedefe göre farklı konularda hem anlayarak hem de hızlı okuyabilecek ve bu konuda insanlara yardımcı olabileceksiniz. Öğrencilerinizin okuma hızlarını bu eğitim sayesinde anlamayla birlikte 3 kata kadar arttırabilirsiniz.

Hızlı okuma eğitmenlik kursu sonrasında sınavlarda hızlı okuyup anlayarak uzun bir süre kazanmanıza da yardımcı olur.  Karmaşık paragrafları kısa süre içinde anlayarak okuyabilir ve anlamadığınız anda tekrar okumak için vakit kazanabilirsiniz. Okuduğunuz metinleri uzun bir süre hafızanızda tutabilir ve aldığınız bilgiyi analiz ederek, yorumlayabilir ve sentez basamağında işlemler yapabilirsiniz.

Hızlı okuyarak okuduğunu anlayan bireyler karar verme konusunda da hızlanır. Hızlı okuma fotografik hafıza ile de ilgilidir. Bu yüzden bilgileri hızlıca anlar ve kısa sürede aldığınız bilgileri uzun süre hatırlarsınız. Bu sayede hatırlama yeteneğiniz de gelişir.

Anlayarak hızlı okuma eğitimi sonrasında sözcüklerin gelişigüzel gezinmesinin önüne geçerek beyin gücünüzü hızlandırabilirsiniz. Bu eğitimde beyninizi beden ve duyu organlarıyla aynı anda kullanmayı öğrenirsiniz. Bu eğitim sonunda görsel algılama gücünüz artar, etkili ve kalıcı  okuma oranında artış ortaya çıkar.

Hızlı Okuma Eğitmenliği Belgesi

İnsanlar vakitlerinin önemli bir bölümünü sosyal medya uygulamalarında geçirmektedir. Burada geçirilen vakitlerde  yaptığınız okumalar hem zamanınızı alır hem de gözünüzü yorar. Bunun için hızlı okuma eğitmenliği belgesini aldığınızda öğrencilerinize telefon ya da basılı yayınlar üzerinde hızlı bir şekilde okuyarak anlamaları konusunda destek olabilirsiniz.

Hızlı okumanın günümüzdeki önemi ortadadır. Dünyadaki önemli yöneticilerin hızlı okuma ve fotografik hafıza konusunda son derece yetenekli ve eğitimli olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden aldığınız hızlı okuma eğitmenliği belgesi ile kendinizi çok yönlü olarak geliştirebilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Hızlı Okuma Eğitmenliği Sertifikası

Hızlı okuma eğitmenliği sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Okuma göz kaslarına, zihin- göz koordinasyonuna ve anlamaya dayalı bir eylemdir. Hızlı okuma eğitmenlik sertifikası sizlere göz kaslarının çalışma sistemi, göz kaslarını geliştirecek antrenmanlar, odaklanma çalışmaları, sütun okuma, göz esnekliği, dikkat çalışmaları, blok okuma, okuma türleri ve yöntemleri konusunda yetkin hale gelebilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Hızlı okuma eğitmenlik kursumuz öncelikle kendini geliştirmek  isteyen ve okuduklarını hem kısa sürede tamamlamak hem de anlayabilmek isteyen herkesin katılması gereken bir kurstur. Ayrıca bu konuda kurs açarak insanlara bu yetiyi kazandırmak isteyenler de katılabilir. Ayrıca sınavlarda zaman kazanmak isteyen öğrenciler, tüm öğretmenler ve üniversitelerde görev alan akademisyenler mutlaka katılmalıdır. Ayrıca hafızasını güçlendirmek isteyenler de bu kursa katılmalıdır.


Hızlı okuma eğitmenliği belgesi aldığınızda birçok kurum ve kuruluşta görev alabilirsiniz;

 • Hem devlet okullarında hem de özel okullarda Okuma Eğitimi başlığı altında seçmeli derslere girebilirsiniz.
 • Devlet okullarında branşınız fark etmeksizin egzersiz uygulaması açarak ek gelir elde edebilirsiniz.
 • Halk eğitim merkezlerinde hızlı okuma eğitimi kursları düzenleyebilirsiniz.
 • Okulöncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite düzeyinde kurs çalışmaları yapabilirsiniz.
 • Etüt merkezleri, çocuk kulüpleri ve özel eğitim kurumlarında çalışabilirsiniz.
 • Rehabilitasyon merkezlerinde üstün zekalı çocuklara hızlı okuma eğitimi verebilirsiniz.
 • Birçok kurum ve kuruluşa düzenli olarak seminer verebilirsiniz.
 • Özel olarak hızlı okuma dersi verebilirsiniz.
 • Hızlı okumayla ilgili çeşitli kurum ve derneklerde seminer verebilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Hızlı okuma eğitmenliği konusunda yetkinlik kazanabileceğiniz kursa;

 • Özel ve devlet okullarında görev yapan Edebiyat öğretmenleri
 • Türkçe öğretmenleri
 • Psikolojik danışmanlar
 • Psikologlar
 • Tüm branşlarda görevli öğretmenler
 • Egzersiz açmak isteyen kişiler
 • Kendini geliştirmek isteyen tüm herkes
 • Kişisel gelişim uzmanları
 • Öğrenci koçları
 • Yazarlar
 • Araştırmacılar
 • Eğitim uzmanları
 • Okuma üzerine görevli personeller
 • Editörler katılabilir.

Hızlı okuma kursumuz 72 saatlik eğitim süreci sonunda tamamlanacaktır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 0 Oy Üzerinden Ortalama 0 puan