Gölge Öğretmenlik Kursu – Sertifikalı Eğitim

Gölge öğretmen, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların normal eğitimleri ile özel eğitim programı gereği ihtiyaç duyduğu destek eğitimlerinin uygulayıcısı ve takipçisidir. Ebeveynlerin üzerine düşen yükü hafifletmek, özel eğitim öğretmenlerinin iş yükünü paylaşmak ve özel eğitim alan çocuğun günlük aylık yıllık süreçlerdeki ilerleyişini desteklemek görevleri arasındadır. Gölge öğretmenlik popülerlik kazanmaya başlayan yeni bir öğretmenlik alanı olmamakla birlikte yardımcı öğretmen olarak rehabilitasyon merkezlerinde görev yapmaya başlamaları durumunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen 540 saatlik hizmet içi eğitimlere katılarak, özel eğitim öğretmeni olmaya da hak kazanabilirler. Bu yüzden sektörde ilerleme şansı sunan nadir kurslardan birisidir.

2020 yılında tüm dünyayı etkileyen salgın nedeniyle faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan rehabilitasyon merkezleri özel eğitim öğretmenleriyle koordine şekilde çalışacak gölge öğretmen istihdam ederek özel eğitimleri yarıda kalan çocuklara ulaşarak hizmet vermeye devam etmektedirler.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde bulunan öğretmen ve gölge öğretmen sayısı çoğunlukla sektöre yeterli gelmemekle birlikte, gölge öğretmen kursu ile sektördeki bu boşluğun kapatılması hedeflenmekte ve özellikle de, özel gereksinimleri bulunan çocuklara ve ailelerine yardımcı olunması hedeflenmektedir. Farklı engel gruplarına sahip olan çocukların günlük hayata adaptasyonuna yardımcı olan gölge öğretmenler, bu çocukların topluma uygun davranışlarının sayısını arttırmak ve uygun olmayan davranışlarının sayısını da azaltmak için çalışırlar.

Kayıt İçin Kalan Süre

Gölge Öğretmenlik (golge ogretmenlik kapak) Kursu

Gölge Öğretmenlik Kursları

Özel gereksinimleri bulunan ve farklı engel gruplarına sahip çocuklara, ev ya da okul ortamında yardımcı olmak ve onların ihtiyaçlarını karşılamak adına çalışmak üzere gölge öğretmen eğitimi alan kursiyerler yoğunlaştırılmış bir eğitim programına dahil olurlar. Almaları gereken eğitimi uzaktan eğitim şeklinde tamamlayan ve sonrasında yapılan ölçme ve değerlendirme sınavlarına katılan kursiyerler, başarılı olmaları halinde gölge öğretmen sertifikası alırlar.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan kişilerin ya da bu sektörde çalışmak isteyenlerin gölge öğretmen eğitiminde önceliklerinin bulunduğu ve verilen eğitimin, kursiyerleri sektöre hazırladığı, buna yönelik olarak da konuların modüller halinde verildiği bilinmelidir. Bu noktada eğitim modülleri ve ders başlıkları şu şekildedir:

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Gölge Öğretmenlik Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Gölge Öğretmenlik Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Gölge Öğretmenlik (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Gölge Öğretmenlik Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Gölge Öğretmenlik Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Gölge öğretmenlik nedir?

 
 
 
 

2. 2)  Gölge öğretmenlik kimler için uygundur?

 
 
 
 

3. 3)  Gölge öğretmenlik hangi amaçla yapılır?

 
 
 
 

4. 4)  Gölge öğretmenlik nasıl yapılır?

 
 
 
 

5. 5)  Gölge öğretmenlik yapmak için hangi becerilere sahip olmak gerekir?

 
 
 
 

6. 6)  Gölge öğretmenler neler yapabilir?

 
 
 
 

7. 7)  Gölge öğretmenler ne yapmamalıdır?

 
 
 
 

8. 8)  Gölge öğretmenlerin sınıfta olması hangi açıdan faydalıdır?

 
 
 
 

9. 9)  Gölge öğretmenlik hangi aşamada yapılabilir?

 
 
 
 

10. 10)  Gölge öğretmenlik ne kadar sürer?

 
 
 
 

11. 11)  Gölge öğretmenlik yapmak için öğretmenle nasıl iletişim kurulur?

 
 
 
 

12. 12)  Gölge öğretmenlik sırasında öğrenciler neler yapabilir?

 
 
 
 

13. 13)  Gölge öğretmenlik hangi aşamada yapılabilir?

 
 
 
 

14. 14)  Gölge öğretmenlik yaparken öğrencilere hangi konularda yardımcı olabilirsiniz?

 
 
 
 

15. 15)  Gölge öğretmenlik yaparken öğrencilere yardımcı olmak için hangi becerilere sahip olmak gerekir?

 
 
 
 

16. 16)  Gölge öğretmenlik yaparken öğrencilerle nasıl etkileşim kurmalısınız?

 
 
 
 

17. 17)  Gölge öğretmenlik yaparken öğretmenle nasıl çalışmanız gerekir?

 
 
 
 

18. 18)  Gölge öğretmenlik yaparken ne tür sorunlarla karşılaşabilirsiniz?

 
 
 
 

19. 19)  Gölge öğretmenlik yaparken hangi öğrencilere daha fazla yardımcı olabilirsiniz?

 
 
 
 

20. 20)  Gölge öğretmenlik yaparken öğrencilerin motivasyonunu artırmak için ne yapabilirsiniz?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.