Etik Hacker Kursu – Sertifikalı Eğitim

Hacker,  internet ortamının gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmış bir iş koludur. Hacker kelime anlamı olarak tam manasıyla bilgisayar korsanı demektir. Yani internet ortamında bulunan zararlı yazılımlardan önemli bölümü bu kişiler tarafından yazılır. Ancak günümüzde bu meslek etik şekilde de yapılmaktadır. Artık devletler, firmalar ya da kurumlar kendilerini art niyetli hackerlara karşı korumak ve var olan sistemlerinin güvenliğinin denetlenmesi için için etik hackerlardan hizmet almaktadır. Certified Ethical Hacker olarak bilinmekte Türkçeye sertifikalı etik hacker olarak anılmaktadır.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Kayıt İçin Kalan Süre

Etik Hacker (etik hacker kapak) Kursu

Etik Hacker Olma Kursları

Etik Hacking, bir ağdaki olası veri ihlallerini ve tehditlerini tanımlamak için sistem güvenliğinin izinli olarak aşılmasıdır. Sistem veya ağın sahibi olan şirket sistemin savunmasını test etmek için siber güvenlik uzmanlarına bu tarz faaliyetler için izin verir. Bu sebeple, kötü niyetli hackin aksine bu süreç, planlı, onaylı ve çok daha önemlisi yasaldır.

Etik hackerlar, sistem ya da networkün kötü niyetli hackerlar tarafından istismar edilebilecek zayıf noktalarını bulmaya çalışırlar. Sistem, network ve uygulamaların güvenliğini güçlendirecek yolları bulmak için bilgileri toplar ve analiz eder ve raporlarlar. Bu çalışmalar ile güvenlik ayak izini geliştirmeyi ve böylelikle saldırılara karşı daha dayanıklı ve onları yönlendirecek kabiliyette olurlar.
Genel görev tanımları şu şekildedir;

  • Kendi sistemlerinin zayıflıklarını tespit edebilir ve güvenliğini sağlayabilirler.
  • Güvenlik sistemleri hakkında bilgi ve tecrübeye sahiptirler.
  • Kendi ağlarına yapılan saldırılara karşı nasıl savunma yapılacağı konusunda yol gösterirler.
  • Davetsiz misafirler için güvenlik sisteminin hangi adımlarının atılması gerektiğini bilirler.
  • İzinsiz girişleri tespit etmek, güvenlik politikası oluşturmak, sosyal mühendislik (social engineering), servis durdurma saldırıları (dos), tampon belleğe aşırı yüklenme (buffer overflow) ve virusler hakkında bilgi sahibi olurlar.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Etik Hacker Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Etik Hacker Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Etik Hacker (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Etik Hacker Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Etik Hacker Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Etik hackerlerin amaçları nedir?

 
 
 
 

2. 2)  Etik hackerler, aşağıdakilerden hangisini yapmazlar?

 
 
 
 

3. 3)  Bir etik hacker, bir sisteme izinsiz olarak erişim sağlamaya çalıştığında ne yapmalıdır?

 
 
 
 

4. 4)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi yöntemlerden yararlanmazlar?

 
 
 
 

5. 5)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi faaliyetleri yapabilirler?

 
 
 
 

6. 6)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi durumda sistemi test etmemelidir?

 
 
 
 

7. 7)  Etik hackerlar, aşağıdaki hangi yöntemi kullanmamalıdır?

 
 
 
 

8. 8)  Etik hackerlar, aşağıdaki hangi amaçla bir web sitesine saldırmazlar?

 
 
 
 

9. 9)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi durumda bilgiyi paylaşmamalıdır?

 
 
 
 

10. 10)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi yöntemle sisteme zarar veremezler?

 
 
 
 

11. 11)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi durumda açığı kapatmak için izin istemelidir?

 
 
 
 

12. 12)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi saldırı türlerine karşı savunmasızdır?

 
 
 
 

13. 13)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi yöntemle bir sisteme erişebilirler?

 
 
 
 

14. 14)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi amaçla bir sistem testi yaparlar?

 
 
 
 

15. 15)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi durumda sistemi test etmek için izin almalıdırlar?

 
 
 
 

16. 16)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi tür saldırıları yapmamalıdır?

 
 
 
 

17. 17)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi durumda bir test yaparken özenli olmalıdır?

 
 
 
 

18. 18)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi durumda bir test yaparken gizli bilgileri çalmamalıdır?

 
 
 
 

19. 19)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi durumda bir test yaparken hedefe bildirimde bulunmamalıdır?

 
 
 
 

20. 20)  Etik hackerler, aşağıdaki hangi durumda bir test yaparken yasal olarak sorumlu tutulabilirler?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.