Etik Hacker Kursu

Hacker,  internet ortamının gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmış bir iş koludur. Hacker kelime anlamı olarak tam manasıyla bilgisayar korsanı demektir. Yani internet ortamında bulunan zararlı yazılımlardan önemli bölümü bu kişiler tarafından yazılır. Ancak günümüzde bu meslek etik şekilde de yapılmaktadır. Artık devletler, firmalar ya da kurumlar kendilerini art niyetli hackerlara karşı korumak ve var olan sistemlerinin güvenliğinin denetlenmesi için için etik hackerlardan hizmet almaktadır. Certified Ethical Hacker olarak bilinmekte Türkçeye sertifikalı etik hacker olarak anılmaktadır.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Etik Hacker Olma Kursları

Etik Hacking, bir ağdaki olası veri ihlallerini ve tehditlerini tanımlamak için sistem güvenliğinin izinli olarak aşılmasıdır. Sistem veya ağın sahibi olan şirket sistemin savunmasını test etmek için siber güvenlik uzmanlarına bu tarz faaliyetler için izin verir. Bu sebeple, kötü niyetli hackin aksine bu süreç, planlı, onaylı ve çok daha önemlisi yasaldır.

Etik hackerlar, sistem ya da networkün kötü niyetli hackerlar tarafından istismar edilebilecek zayıf noktalarını bulmaya çalışırlar. Sistem, network ve uygulamaların güvenliğini güçlendirecek yolları bulmak için bilgileri toplar ve analiz eder ve raporlarlar. Bu çalışmalar ile güvenlik ayak izini geliştirmeyi ve böylelikle saldırılara karşı daha dayanıklı ve onları yönlendirecek kabiliyette olurlar.
Genel görev tanımları şu şekildedir;

 • Kendi sistemlerinin zayıflıklarını tespit edebilir ve güvenliğini sağlayabilirler.
 • Güvenlik sistemleri hakkında bilgi ve tecrübeye sahiptirler.
 • Kendi ağlarına yapılan saldırılara karşı nasıl savunma yapılacağı konusunda yol gösterirler.
 • Davetsiz misafirler için güvenlik sisteminin hangi adımlarının atılması gerektiğini bilirler.
 • İzinsiz girişleri tespit etmek, güvenlik politikası oluşturmak, sosyal mühendislik (social engineering), servis durdurma saldırıları (dos), tampon belleğe aşırı yüklenme (buffer overflow) ve virusler hakkında bilgi sahibi olurlar.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Etik hacker olma kursu uzaktan eğitim sistemiyle verilmektedir. İstediğiniz zaman, dilediğiniz kadar tekrar etme ve pekiştirme imkanınız vardır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Hacker terimi ülkemizde ve internet dünyasında oldukça yanlış anlaşılan bir terimdir. Bunun sebebi hacker kavramının ilk kullanıldığında yalnızca zarar vermek üzerine olduğu düşünülmekteydi. Ancak internet korsanı olarak görev yapan bu kişiler artık oldukça olumlu projelerde de yer almaya başlayarak bu ön yargıyı silmeyi başardılar. Öyle ki etik kurallar çerçevesinde artık bu alanda ulusal ve uluslararası yarışmalar da düzenlenmekte, büyük yazılım ve donanım firmaları ürünlerinin ve hizmetlerinin açıklarının bulunması ve bu açıkların kapatılması için ödüller dağıtmaktadır. Bu yüzden de etik hacker olma kursuna katılarak yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz ve CEH sertifikasına sahip olabilirisiniz. Etik hackerlık kursu sonunda kendinizi ve müşterilerinizi internet ortamından gelebilecek saldırılarak karşı koruyabileceksiniz. Güvenlik testleri yapabilir hale geleceksiniz.

Kurs sonunda Kali Linux işletim sistemi içerisindeki hacking araçlarını da profesyonel şekilde kullanabileceksiniz.  Ayrıca aşılama saldırılarına karşı da önlem alabileceksiniz. Temel hacking saldırılarına karşı koyabilecek ve gerekli önlemleri alma konusunda özel tekniklere hakim olacaksınız.  Ayrıca web sitesinin hacklenmesiyle birlikte hackleme yöntemlerini de öğreneceksiniz.  Kendi sisteminizi güvenli hale getirecek tüm çalışmaları uygulayabilecek ve yönetebileceksiniz.  Güncel teknoloji kullanımı konusundaki trendleri de takip edebileceksiniz.

Etik Hacker (CEH) Belgesi

Hacker adlı meslek sadece bir yerlere girerek erişime kapatma ve özel bilgileri çalmak değildir. Web siteleriyle ilgilenen kişiler etik olarak hacker çalışmalarını yaparak kendilerini neye karşı savunabileceklerini de öğrenebilirler. Yani bahsettiğimiz etik hacker olma kursu belgesi ile hem kendi web sitenizi hem de müşterilerinizin güvenliğini sağlayabileceksiniz. Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Etik Hacker Sertifikası (C.E.H.)

Etik hacker olma kursu sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Hacker olmak sanıldığı kadar basit bir olay değildir. Bu konuda yetkin hale gelebilmek için öncelikle kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. Bu yüzden etik hacker olma kursuna katılarak hem olumsuz yanları hem de kendinizi savunabileceğiniz detayları öğrenebilirsiniz. Böylece kurumunuzun ve kişisel web sitenizin dışarıdan gelecek saldırılardan korunmasına yardımcı olabilirsiniz. CEH (Certificated Ethichal Hacker) sertifikasına sahip olabilirisiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


İnternet ortamında bir saldırıya karşı web sitesini, kendinizi ve kurumunuzu korumak için öncelikle bu alanda kendiniz de yetkin olmalısınız. Yani karşınızdaki kişinin size ne yapacağını bilemeden alacağınız önlemleri öğrenemezsiniz. Bu yüzden etik hacker olma kursuna web sitesi ile uğraşanlar ve SEO ajanslarında görev yapan uzmanlar mutlaka katılmalıdır.


Etik hacker olma kursu belgesi aldıktan sonra birçok yerde çalışabileceğinizi ifade edelim;

 • İnternet sitesi kurulum hizmeti veren ajanslarda görev alabilirsiniz.
 • Sosyal medya uzmanı olarak çalışabilirsiniz.
 • Bilişim firmalarında uzman olarak görev yapabilirsiniz.
 • Web yazılım firmalarında güvenlik test görevlisi olarak çalışabilirsiniz.
 • Büyük firmaların dijital çalışmalarıyla ilgilenen birimlerde görev yapabilirsiniz.
 • Etik hacker yarışmalarına katılarak ödül kazanabilirsiniz.
 • Kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Etik hacker olma kursuna katılabilecek kişileri şöyle ifade edebiliriz;

 • SEO uzmanları
 • Web masterler
 • İnternet sitesi kurma işi yapanlar
 • Bilgisayar programcıları
 • Web yazılımcılar
 • Bilişim ve Teknoloji öğretmenleri
 • Bilgisayar bölümü mezunları
 • Web sitesi yöneticileri
 • Web sitesi sahipleri
 • Resmi ve devlet kurumlarının web sitesi yönetimi süreçlerinde yetkili olan kişiler
 • Hacker olma konusunda bilgi sahibi olmak isteyen herkes kursa katılabilir.

Etik hacker olma kursumuz 120 saat sürmektedir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan