Erken Çocukluk Özel Eğitim Öğretim Programı dünyada en çok kullanılan erken özel eğitim yöntemi olan küçük adımlar erken eğitim programının MEB tarafından modernize edilerek geliştirilmiş halidir. 2018 yılında yayınlanarak resmi öğretim program haline gelmiştir. (bkz)
Küçük adımlar Macquarie Üniversitesi tarafından Avustralya’da 0-4 yaş arasındaki özel eğitim gerektiren çocukların gelişimsel gecikmelerine müdahale etmeyi ve çocukluk dönemi eğitimlerine yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş olan çocuklarla birlikte ebeveynlerini de kapsayan eğitim programıdır. Eğitim programı 8 kitap ile sunulmaktadır. 7 kitap kaynak eğitim modüllerinin uygulamalarını  8. Kitap ise uygulamaların değerlendirme envanterinden oluşmaktadır. Yaygın olarak Gelişimsel Geriliği Olan Çocuklara Yönelik Erken Eğitim Programı olarak bilinmektedir.

Bu eğitim programı öğreticiler için bir kaynak olarak kullanabileceği gibi, deneyimsiz ebeveynler için de adım adım uygulanabilecek bir rehber olarak kullanılmaktadır. Program, 0-6 yaş aralığındaki normal gelişim sürecinde edinilen bilgileri kapsamaktadır. Programda büyük ve küçük kas becerileri, iletişim, kişisel-toplumsal ve alıcı dil gelişimine yönelik becerilerin öğretimi hedeflenmektedir.

Eğitim programının amacı gelişimsel gecikme gösteren çocukların aileleri tarafından kullanılmak üzere çocuğun ev ortamında eğitiminin devam etmesi için kolayca uygulanabilir teknikler ve görevler sunmaktır. Bu modelin uygulanmasındaki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Erken Çocukluk Özel Eğitim Programı Kursları

Anaokulu çağındaki özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların eğitimi için hazırlanan Erken Çocukluk Özel Eğitim Programı bir eğitim modeli kazandırma ve bilinçlendirme eğitimi olarak ortaya çıkmıştır. Kurslar modüler olarak planlanmış ve kaynak kitaplarla örtüşecek şekilde pekiştirilmiştir.
1. kitap programın dayanaklarını ve gelişim koşullarını,
2. kitap değerlendirme, öğretim programı hazırlama, öğretim ve olumsuz davranışlarla mücadele yöntemlerini,
3. kitap, düzey belirleme, öğretim amaçlarını saptama ve öğretim yapma becerilerini kapsamaktadır.
4. kitap büyük kas becerilerini,
5. kitap küçük kas becerilerini,
6. kitap dil becerilerini,
7. kitap kişisel ve toplumsal becerileri kapsamaktadır.
8. kitap, 4, 5, 6. ve 7. kitaplarda yer alan becerilerin değerlendirilmesi
ve bu becerilerle ilgili öğretim programı hazırlanmasına rehberlik eden Gelişim Becerileri Envanterinden oluşmaktadır.

Kitapların her biri, becerilerin nasıl değerlendirileceği, öğretim teknikleri, değerlendirme ve öğretim sırasında hangi araç-gereçlerin kullanacağı, sonuca nasıl karar verileceği, sonuçların kayıt şeklini ve öğrenilen becerinin nasıl pekiştirileceğini açıklanmaktadır.
Bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmış ve uzaktan eğitime uygun hale getirilmiştir. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu uygulamanın gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Küçük Adımlarla Erken Eğitim eğitimi eğitimde fırsat eşitli sağlamak için uzaktan eğitim şeklinde sunulmaktadır. Kursiyerler sisteme verdiğimiz bilgilerle bağlanıp derslere katılabilir ve dilediği kadar tekrar etme şansı bulunmaktadır. Öğretime esas beceri dizeleri aşağıdaki gibidir. Beceri dizileri farklı beceriler arasındaki ilişkilerin görülebilmesini sağlamak ve amaç belirlenmesini kolaylaştırmak üzere hazırlanmıştır. Program 5 temel gelişim alanına odaklanmaktadır.

 • Büyük Kas Beceriler
  • Yürüme Öncesi Beceriler
  • Denge, Yürüme ve Koşma
 • Küçük Kas Becerileri
  • Bakma
  • Tutma
 • Alıcı Dil Becerileri
  • Dinleme ve Dikkatini Yöneltme
  • Jestlere ve Basit Talimatlara Tepi Verme
 • Kişisel ve Toplumsal Beceriler
  • Toplumsallaşma ve Oyun
  • Yeme-İçme

Kurs Sonrası Kazanımlar

 • Küçük Adımlar Programı özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların olası en normal yaşamı sürdürmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
 • Sorunların altında yatan nedenleri giderici terapi uygulaması değil, çocuğun öğrenmeye hazır olduğu becerileri
  ona öğretmeyi hedefler.
 • Normal gelişim becerilerini öğretir. Programda yer alan beceriler, çocukların gelişim sürecinde kendiliklerinden edindikleri ve ileriki gelişimlerine yardımcı olan becerilerdir.
 • Küçük adımlarla öğretilir.
 • Bu program titiz bir değerlendirme sürecine dayanmaktadır.
 • Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların en verimli öğrenmeleri, uygun zamanda uygun beceriyle karşılaştıklarında olur.
 • Öğretim başlamadan önce, çocuğun tam olarak neleri yapabildiğini ve dolayısıyla, bir sonra ki aşamada neleri öğrenebileceğini belirlemeye yeterli zaman ayrılmalıdır.

Erken Çocukluk Özel Eğitim Programı Belgesi

Kurs eğitimini başarı ile tamamlayan bireylerin kurs bitirme sınavından da başarılı olması durumunda ismine düzenlenen sertifika gerekli merciler tarafından onaylanan kurs bitirme belgesi (Sertifika) da kursiyere 7 iş gününde ulaştırılmaktadır.

Erken Çocukluk Özel Eğitim Programı Sertifikası

Erken Çocukluk Özel Eğitim Programı sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Küçük Adımlarla Erken Eğitim kursuna katıldıktan sonra kurs bitirme sınavında başarılı olan her birey sertifika almaya hak kazanır.

Sertifikaların Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda tekrar barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.

Erken Çocukluk Özel Eğitim kurs programına, özel eğitim alanında çalışan eğitmenler,  psikologlar, rehber öğretmenler, okul öncesi öğretmenleri, çocuk gelişimciler ve sınıf öğretmenleri katılmalıdır.

Fayda sağlaması öngörülen gelişimsel gecikme yaşayan çocuklarla ilgili mesleklerde çalışan ve bu çocuklarla ilgilenen herkes için bu kurs önerilmektedir.

Erken Çocukluk Özel Eğitim sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Erken Çocukluk Özel Eğitim Programı kursuna katılabilecek kişiler;

Herhangi bir nedene bağlı olarak gelişimsel yetersizliği bulunan (otizm, down sendromu, cerebral palsy v.b.) ve özellikle 0-6 yaş diliminde bulunan çocuklarla ilgili çalışma yürüten bireyler.

Program boyunca kendi çocuğu ile çalışmaya istekli, öğrenmek ve öğrendiklerini uygulamak isteyen ebeveynler bu eğitime katılabilirler.

Erken Çocukluk Özel Eğitim kursu 160 saat olarak planlanmıştır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? [yasr_visitor_votes size=”large”]