Eczane Yardımcılığı Kursu – Sertifikalı Eğitim

Eczane Yardımcıları, eczacılar kadar detaylı bilgi birikimine sahip olmasa da görev tanımı itibariyle pek çok noktada benzerlik barındırmaktadır. Yaptığı görevleri kısaca sıralayacak olursak; “Reçetede yer alan hazır ilaçları müşteriye sunar, ilaçların kullanımı hakkında müşteriye bilgi verir, reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşteriyi bilgilendirir, Eczaneye gelen müşteriyi karşılar, gerekli durumlarda yapılacak ilk yardım konusunda eczacıya yardımcı olur, İlaçlar ve ham madde konusunda temel bilgilere sahiptir.” şeklinde kısaca sıralanabilir. Pratik öğrenimin teorik eğitim ile harmanlanmış olduğu bu meslek, farkında olunmasa da hayati bir öneme sahiptir. Zira tedavinin tanı aşamasını yapan bir doktordan sonra, ilaçla doğru uygulamanın nasıl yapılması gerektiğini anlatan, aktaran ve yardımcı olan Eczane yardımcısı dediğimiz kişilerdir. Sorumluluğunu bilen, dikkatli, tertipli ve düzenli, Sözel iletişim kurma becerisine sahip bireylerin öncelik verildiği bu meslek grubu istihdamı açık, gelecek açısından umut vaat etmektedir.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Kayıt İçin Kalan Süre

Eczane Yardımcı Personeli (eczane yardimciligi) Kursu

Eczane Yardımcılığı Kursları

Eczane yardımcı personel eğitimini başarıyla tamamlayarak eczanelerde görev alabilirsiniz. Bu eğitim bir eczanede çalışabilmeniz için yeterli ve zorunlu bir eğitimdir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı ve gelişen sağlık sektörüne uyum sağlayacağı öngörülmektedir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Eczane Yardımcılığı Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Eczane Personeli Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Eczane Yardımcı Personeli (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlet onaylı sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Eczane Personeli Sertifikası Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Eczane Personeli Sertifikası Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Eczacı yardımcısı, eczanede ne gibi görevler yapar?

 
 
 
 

2. 2)  Bir ilacın reçeteyle satılıp satılmayacağını nasıl belirleyebilirsiniz?

 
 
 
 

3. 3)  Bir müşteri, reçetesindeki ilacın ismini unuttu. Siz ne yaparsınız?

 
 
 
 

4. 4)  Bir müşteri, reçetesindeki ilacın yan etkilerinden endişe duyuyor. Ne yaparsınız?

 
 
 
 

5. 5)  Eczacı yardımcısı, ilaçların hangi özelliklerini bilmesi gerekir?

 
 
 
 

6. 6)  Bir müşteri, ilacın kullanımı hakkında karışık ve belirsiz bir reçete aldı. Ne yaparsınız?

 
 
 
 

7. 7)  Eczacı yardımcısının ilaçları depolamak için hangi yöntemleri kullanması gerekir?

 
 
 
 

8. 8)  Eczacı yardımcısı, hangi durumlarda ilaçları reddetmelidir?

 
 
 
 

9. 9)  Hangi durumlarda eczacı yardımcısı, müşteriyi doktora yönlendirmelidir?

 
 
 
 

10. 10)  Eczacı yardımcısı, bir müşteriye ne sıklıkla ilaç vermelidir?

 
 
 
 

11. 11)  Eczacı yardımcısı, bir müşteriye hangi durumlarda reçetesiz ilaç verebilir?

 
 
 
 

12. 12)  Bir müşteri, reçeteli bir ilacı yanlışlıkla almak istemiyor. Ne yaparsınız?

 
 
 
 

13. 13)  Bir müşteri, belirli bir ilaç hakkında endişelerini dile getiriyor. Ne yaparsınız?

 
 
 
 

14. 14)  Eczacı yardımcısı, hangi durumlarda müşterinin ilacını takip etmelidir?

 
 
 
 

15. 15)  Bir müşteri, reçetesi için ödeme yapamayacaklarını belirtti. Ne yaparsınız?

 
 
 
 

16. 16)  Bir müşteri, alerjisi olan belirli bir ilacı almak istiyor. Ne yaparsınız?

 
 
 
 

17. 17)  Hangi durumlarda eczacı yardımcısı, müşteriye reçetesiz ilaç veremez?

 
 
 
 

18. 18)  Bir müşteri, bir ilacın yan etkileri hakkında endişeli. Ne yaparsınız?

 
 
 
 

19. 19)  Bir müşteri, bir ilacı yanlış kullanıyor gibi görünüyor. Ne yaparsınız?

 
 
 
 

20. 20)  Bir müşteri, bir ilacın dozajı hakkında soru soruyor. Ne yaparsınız?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.