Eczane Yardımcı Personel Eğitimi Kursu

Eczane Yardımcıları, eczacılar kadar detaylı bilgi birikimine sahip olmasa da görev tanımı itibariyle pek çok noktada benzerlik barındırmaktadır. Yaptığı görevleri kısaca sıralayacak olursak; “Reçetede yer alan hazır ilaçları müşteriye sunar, ilaçların kullanımı hakkında müşteriye bilgi verir, reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşteriyi bilgilendirir, Eczaneye gelen müşteriyi karşılar, gerekli durumlarda yapılacak ilk yardım konusunda eczacıya yardımcı olur, İlaçlar ve ham madde konusunda temel bilgilere sahiptir.” şeklinde kısaca sıralanabilir. Pratik öğrenimin teorik eğitim ile harmanlanmış olduğu bu meslek, farkında olunmasa da hayati bir öneme sahiptir. Zira tedavinin tanı aşamasını yapan bir doktordan sonra, ilaçla doğru uygulamanın nasıl yapılması gerektiğini anlatan, aktaran ve yardımcı olan Eczane yardımcısı dediğimiz kişilerdir. Sorumluluğunu bilen, dikkatli, tertipli ve düzenli, Sözel iletişim kurma becerisine sahip bireylerin öncelik verildiği bu meslek grubu istihdamı açık, gelecek açısından umut vaat etmektedir.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Eczane Yardımcılığı Kursları

Eczane yardımcı personel eğitimini başarıyla tamamlayarak eczanelerde görev alabilirsiniz. Bu eğitim bir eczanede çalışabilmeniz için yeterli ve zorunlu bir eğitimdir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı ve gelişen sağlık sektörüne uyum sağlayacağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Eczane yardımcı personel eğitimi uzaktan eğitim sistemimiz üzerinden gerçekleştirilmektedir. Dersleri istediğiniz zaman istediğiniz yerden istediğiniz kadar izleme ve tekrar etme şansınız bulunmaktadır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Eczane yardımcı personel eğitiminde sizlere öncelikle sizlere hasta psikolojisi, ilaç türleri, reçete hakkında bilgiler verilir. Bir reçete nasıl analiz edilir bunu öğrenirsiniz. Reçetenin okunması, sizlerden talep edilen ilaçların anlaşılarak müşterilere sunulması konusunda gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca bazı ilaçlar reçeteli sunulurken bazıları da reçetesiz sunulur. Reçeteli ve reçetesiz sunulan ilaçlar hakkında bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca reçetesiz olarak sunulan ilaçlar hakkında hastalara eczacının kontrolünde kullanım bilgisi verebilecek hale gelirsiniz.

Her ilacın son kullanma tarihi vardır. Bir eczanede ilaçların son kullanma tarihini takip edebilmek çok önemlidir. Sizler de ilaçlarınızın son kullanma tarihini düzenli olarak takip edebilecek ve denetimleri yapabilecek yetkinliğe geleceksiniz. Ayrıca eczanelerde sürekli ilaç ihtiyacı olabilir. Bu ilaçları ecza deposuna bildirerek anlık olarak istemeniz gerekir. Eğitim sonunda eczacı gözetiminde ilaçları isteyebilecek yetkinliğe erişeceksiniz.

Eczanede ilaçların faturalandırılması gerekir. Eczanedeki tüm muhasebe işlemleri konusunda da yetkin hale geleceksiniz. İlacın faturalama, fiş ve cari süreçleriyle ilgili tüm ön muhasebe işlemlerine yardımcı olabilir hale geleceksiniz. Ayrıca ilaçların raflarını belli bir düzende düzenleyebileceksiniz. Eczacı yardımı olmaksınız her ilacı bulunması gereken ortamda tutabileceksiniz. Ayrıca bazı ilaçları göz önünde olmayacak şekilde muhafaza edebileceksiniz.

Bazı ilaçlar mutlaka müşterilere özel reçetelerle verilir. Eğitim sonunda özel reçetelerle verilen ilaçlar hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Böylece ilaçların yapısını öğrenecek ve eczacı gözetiminde gelen müşterilere reçetelerini kontrol ederek ilaç verebileceksiniz.

Eczane Yardımcılığı Belgesi

Eczane yardımcısı ülkemizde ciddi bir açığı olan bir meslektir. Bu yüzden eczanelerde görev almak için düzenlediğimiz kursa katılarak başarıyla tamamlayabilirsiniz. Başarı elde ettiğiniz kursumuz sonunda müşterilerinizle daha yakından iletişim kurabilir ve eczaneye gelen bir bireye istediği ilacı reçetesini okuyarak kolayca verebilecek hale gelebilirsiniz. Eczane yardımcı personeli olarak görev almak için tek yapmanız gereken eczane yardımcı personel eğitimi belgesine sahip olmaktır. Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Eczane Personeli Sertifikası

Eczane yardımcı personel eğimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Eczane yardımcı personel eğimi sonrası elde ettiğiniz sertifika sizlere tüm Türkiye’de bulunan eczanelerde görev alma şansı tanıyacaktır. Böylece tüm eczanelerde iş deneyimi önemli olmaksızın yardımcı personel olarak bu sertifika sayesinde görev alabileceksiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Eczane yardımcılığı kursuna mutlaka katılması gereken kişiler sağlık sektöründe kariyer yapmak isteyen kişilerdir. Bu alanda kariyer yapmak isteyenler eğitime katılabilirler.


Eczane yardımcı personel eğitimi sonunda belge alan adaylar ülkemizdeki tüm eczanelerde görev yapabilirler.


Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

  • Son mezun olunan okul diploması
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Eczane yardımcılığı personel kursuna bir meslek sahibi olmak isteyenler, ailesinin eczanesinde boş zamanlarında yardım etmek isteyenler ve bu alanda kariyer yapmak isteyen herkes katılabilir.


Eczane yardımcı personel eğitimi kursumuzun süresi 132 saat olarak belirlenmiştir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.


Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 10 Oy Üzerinden Ortalama 3.5 puan