Diş Hekimi Asistanlığı Kursu

Diş hekimliği ülkemizde son yıllarda büyük gelişme gösteren bir alandır. Diş hekimliği daha çok bireysel bir meslek gibi görülse de diş hekiminin yardımcı personeli çok önemlidir. Özellikle belli müdahaleler sırasında diş hekiminin profesyonel biri tarafından desteklenmesi gerekir. Diş hekimi asistanları bir müdahale sırasında diş hekimlerine destek olurlar.  Diş hekimi asistanı olabilmeniz için bir lise, lisans, önlisans bölümlerinden mezun olmanıza gerek yoktur. Diş hekimliği asistanlığı için online sertifika programımızı başarıyla bitirmeniz yeterlidir.

Sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. Özel diş muayene ve tedavi merkezlerinin yaygınlaşması ile İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Diş Hekimi Asistanlığı Kursları

Diş hekimi asistanlığı eğitimi aldıktan sonra randevu düzenlemeden hastaların tedavisinde yardımcı olmaya kadar birçok alanda diş  hekiminize destek olabilirsiniz. Bu işi yapabilmek için ayrıca mesleğin gerektirdiği fiziksel ve bedensel güce de sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Diş hekimi asistanı olmak için sizlere sunduğumuz eğitim sürecini tamamlayabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Diş hekimi asistanlığı online bir sertifika eğitimidir. Yani eğitim yöntemi uzaktan eğitimdir. Uzaktan eğitim modülümüze girerek kolayca tüm derslere katılabilirsiniz. İsterseniz sonradan da istediğiniz dersi tekrar edebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Diş hekimliği alanında kullanılan tüm temel kavramları eğitim sonrasında öğreneceksiniz. Kavramlara hakim olmadan bu alanda hizmet veremezsiniz. Ayrıca bir operasyon sırasında kullanılan tüm malzemeleri tanıyarak diş hekiminin hangi müdahalede hangi malzemeyi kullanacağını anlayabilir ve operasyon öncesi malzeme hazırlığını tamamlayabilirsiniz. Diş hekimi yardımcısı olarak sizlerin de belli sorumlulukları vardır. Tüm bu sorumlulukları kavrayarak iş tanımınızı öğrenebileceksiniz.

Diş hekimleri çalışmalarını muayenehanesinde yürütür. Burada yer alan tüm çalışma sistemine hakim olacaksınız. Ayrıca randevu alarak diş hekiminizin programını düzenleyebileceksiniz. Hangi müdahaleleri ortalama ne kadar sürecek, diş hekimi hangi alanlarda uzman, hepsi hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Ayrıca dişlerin anatomisi hakkında ayrıntılı bilgi edinerek diş dokuları hakkında kullanılan terimlere hakim olacaksınız.

Diş hekimliğinde sterilizasyon ve dezenfektasyon çok önemli kavramlardır.  Diş hekimleri de bu konuda asistanlarından yardım alırlar. Tedavi ortamında sterilizasyon ve dezenfektasyon prensipleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca hasta kayıtlarının yanında sisteme dental ya da medikal bilgilerini girebilme konusunda da yetkin hale geleceksiniz. Diş hekimleri sistemlerinde hastalar hakkında tüm bilgileri görmelidir. Bu konuda sizler onun en büyük yardımcısısınız.

Diş hekimliği alanında kullanılan tüm cihazları tanıyacaksınız. Ayrıca diş hekiminin kullandığı diğer yardımcı malzemeleri de öğreneceksiniz. Muayene sırasında kullanılan tüm cihaz ve aletlerin sterilize edilmesi gerekir. Bu işlem de asistanın görevidir. Eğitimimiz sonunda bu cihaz ve aletleri steril hale getirme ve dezenfekte etme yöntemlerini öğrenceksiniz. Ayrıca bu cihaz ve aletlerin temel bakımını da yapabileceksiniz.

Her muayene sürecinde kullanılacak cihazlar farklıdır. Bu yüzden sizler de hastanın tedavisine göre diş hekiminin işini kolaylaştırma adına malzemeleri hazır hale getireceksiniz. Diş hekimleri kendi muayenehanelerinde diş röntgeni de çekmektedir. Bu durumda hastanın röntgene hazırlanması ve gerekli korunma önlemlerinin hazırlanması sizin sorumluluğunuzdadır. Kısaca bir diş hekiminin tüm yardımcı çalışmalarını profesyonel şekilde yapabilir hale geleceksiniz.

Diş Hekimi Asistanlığı Belgesi

Diş hekimi asistanlığı eğitimini başarıyla tamamlayan bireylere üniversite onaylı kurs bitirme belgesi verilmektedir. Bu belgeyle artık istediğiniz yerde diş hekimi asistanı unvanıyla görev alabilirsiniz. Tedavi sürecinde diş hekimlerinin her yardımcı çalışmasını yapabilir hale geleceksiniz. Diş hekimi asistanlığı belgesi ülkemizde bir tahsile gerek duymadan meslek sahibi olmanıza yardımcı olan en önemli belgeler arasındadır.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Diş Hekimi Asistanlığı Sertifikası

Diş hekimi asistanlığı eğitimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Diş hekimliği asistanlığı sonunda başarıyla tamamlayan adaylara sertifika verilir. Size sunduğumuz sertifika sonrasında artık diş hekimi asistanı olarak yukarıda belirttiğimiz her yerde görev alabilirsiniz. Bu süreçten sonra diş hekimliği alanındaki tüm aşamalara, kullanılan aletlere ve tedavi türlerine hakim olursunuz.  Kısaca bir diş hekiminin tüm çalışma sürecini yönetebilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Diş hekimi asistanı olmak isteyen herkes eğitime katılmalıdır. Eğitim sürecinde diş hekimi asistanlığının gerektirdiği donanımı elde edebileceğini düşünen herkese bu eğitim açıktır. Yani özel bir alandan mezun olmanıza da gerek yoktur.


Diş hekimi asistanlığı eğitimi sonrasında aldığınız belgeyle birçok yerde kendinize iş bulabilirsiniz;

  • Üniversite hastanelerinde görev alabilirsiniz.
  • Devlet hastanelerinde görev alabilirsiniz.
  • Sağlık ocaklarında çalışabilirsiniz.
  • Özel hastaneleri diş hekimliği bölümünde görev alabilirsiniz.
  • Tıbbi laboratuvarlarda görev alabilirsiniz.
  • Diş hekimlerinin kişisel muayenehanesinde görev alabilirsiniz.
  • Ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görev alabilirsiniz.
  • Tıp merkezlerinde görev alabilirsiniz.

Bu eğitime katılabilmek için kurs katılımcısından talep edilen belgeler:

  • Son mezun olunan okul diploması
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Diş hekimi asistanlığı kursuna katılabilmek için olması gereken bu alanda kariyer yapmaya isteğinizdir. Bir lisans ya da ön lisans eğitimi olmadan da diş hekimi asistanlığı unvanını alarak diş hekimlerinin yardımcılığını yapmak isteyen herkes bu eğitime katılabilir.


Diş hekimi asistanı olmak isteyen herkes eğitime katılmalıdır. Eğitim sürecinde diş hekimi asistanlığının gerektirdiği donanımı elde edebileceğini düşünen herkese bu eğitim açıktır. Yani özel bir alandan mezun olmanıza da gerek yoktur.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 5 Oy Üzerinden Ortalama 4.4 puan