Diksiyon Kursu

Gerek sosyal gerekse iş hayatında başarıyı yakalamanın ve kendinizi öne çıkarabilmenin en etkili yolu hiç şüphesiz sözlü iletişim becerisidir. Güzel konuşabilmek ve karşınızdaki kişinin dikkatini çekebilmek, kendinizi doğru şekilde ifade edebilmek ve anlaşılır olabilmek size her zaman her yerde kazandırır. İşte bu becerileri kazanabilmek için diksiyon eğitimine katılabilirsiniz.

Günümüzde özellikle televizyonlar aracılığıyla bizlere dayatılan ve popülerleştirilen şirin gösterilmeye çalışılan şive ve yuvarlayarak konuşmanın yaratmış olduğu kirliliği düzeltmek için diksiyon kursu zorunluluk haline gelmiştir.

İş hayatı pürüzsüz olmak zorundadır çünkü rakiplerinizin olduğu bir dünyada eksiklikleriniz ve fazlalıklarınız geleceğinizi belirler.

Diksiyon Kursları

Mesleki anlamda ve özel hayatınızda kendinizi anlatabilmek, yaptığınız işleri en iyi şekilde ifade edebilmek, insanları ikna edebilmek, toplumda kendinizi kabul ettirmek ve tercih edilebilir biri olmak güzel ve etkili konuşmaktan geçer. Bunu başarmak için doğru ve etkili bir şekilde iletişim kurmanız gerekir. Konuşma becerinizi geliştirerek bunu kolayca elde edebilirsiniz. İletişim süreçlerinin önem kazandığı çağımızda kendini ifade etmek ve etkili konuşabilmek çok önemli bir gerekliliktir.

Tarihte en önemli liderlik özelliklerinden biri de diksiyon yeteneğidir. Liderler kitleleri güzel ve etkili konuşması sayesinde arkasından sürükleyebilirler. Bu süreçte yöneticiler ya da çalışanlar güzel ve etkili konuşarak insanları etkileyebilirler ve bu süreçleri yönetebilirler.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kursun verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Diksiyon eğitimimiz uzaktan eğitim şeklinde sunulmaktadır. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesine göre; her bireyin istediği zaman ve mekanda derse katılabileceği gibi istediği kadar tekrar edebilme imkanıyla eğitimler pekiştirilmektedir.

Kurs Sonrası Kazanımlar

İnsanlar kağıtlardan hazırlanmış ve otomatik bir şekilde yapılan konuşmaları sevmezler. Büyük marka temsilcileri ya da sanatçılar genelde konuşmalarına bir anekdot anlatarak giriş yaparlar. Bu süreçte kendinizi ifade edebilmek ve insanlara rahat olduğunuzu göstermek önemlidir. Eğitim süreci sonunda topluluk önünde konuşurken heyecanınızı kontrol edebileceksiniz. Ayrıca  hedef kitlenizin neyi istediğini bilecek ve insanları etkileyecek dinamikleri belirleyebileceksiniz.

Güzel ve etkili konuşma yeteneği bazı insanlarda doğuştan var olan bir yetenektir. Ancak diğer insanlarda da geliştirilmeye en açık yeteneklerden biridir. Burada konuşma kurallarına uygun şekilde, akıcı ve anlaşılır konuşma becerisi elde edeceksiniz.  Konuşurken seslerin doğru biçimde çıkarılması da önemlidir. Bunun için Sesbilim bakımından tüm sesleri doğru ve güzel söylemeyi öğrenebileceksiniz.

Topluluk önünde konuşurken konuşma ortamına ve şartlarına göre sesinizi etkili kullanmanız gerekir. Bu eğitim sonrasında konuşurken sesinizi en etkili şekilde kullanabileceksiniz. Ayrıca konuşma sırasında soluğunuzu da kontrol ederek etkileyici konuşmalar yapabileceksiniz. Tüm sesleri doğru şekilde çıkararak ve insanları etkileyecek kelimeleri bir araya getirerek karşıdaki kişiyi ikna edebilecek konuşmalar yapabileceksiniz.

Konuşma sırasında bir de beden dili çok önemlidir. Karşıdaki insanı ikna etmede beden dili ile konuşmanın uyum içinde olması gerekir. Bu eğitimden sonra beden dilinizi etkili biçimde kullanmaya başlayabilecek ve doğru hitabet yeteneği kazanabileceksiniz. Ayrıca bazen konuşmalar planladığınız şekilde gitmeyebilir. Bu süreçte doğaçlama yapabilecek ve konuşmanızı istediğiniz şekilde yönlendirebileceksiniz.

Etkili konuşma becerisi elde ettiğinizde konuşma ve yazı dili arasındaki ayrımları da fark edeceksiniz. Ayrıca Standart konuşma dili olan İstanbul Ağzı kurallarına uygun olarak konuşabileceksiniz. Eğitim sürecinde kendinizi en iyi şekilde kişilere ve topluluklara ifade edebileceksiniz.

Diksiyon (Güzel ve Etkili Konuşma) Eğitimi

Günümüz şartlarında güzel ve etkili konuşma hem insan hayatında hem de iş ilişkilerinde önemli hale gelmiştir. Diksiyon kursu sonrasında güzel ve etkili konuşma becerisi elde edeceksiniz. Konuşma yeteneğiniz ile kariyerinizde ilerleme arasında çok sıkı bir ilişki bulunmaktadır. İşverenler ya da yöneticiler kendini ifade edemeyen ve düzgün konuşamayan personelleri zorunluluklar hariç işe almak istemez. Çünkü herkes en doğru bilgiyi en düzgün şekilde almak ister.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir. Ama diksiyon kursu gibi kişisel gelişim eğitimlerimizde sertifikadan çok alınan eğitimin size faydası önemlidir.

Diksiyon (Güzel ve Etkili Konuşma) Sertifikası

Diksiyon (Güzel ve Etkili Konuşma) sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Bu sertifika ile hem kendinizi geliştirebilir hem de markanıza değer katacak bir personel haline gelebilirsiniz. Ayrıca günlük hayatınızda da insanları etkileyebilir ve insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Tüketici toplumu olarak bir ihtiyacımızı her zaman kolayca başka bir yerden bulabiliyoruz. Bu yüzden firmalarda satış danışmanı olarak görev yapan personeller mutlaka bu eğitime katılmalıdır. Ayrıca görev yaptığı firmada altında çalışanların verimini en üst düzeye çıkarmak isteyen orta ve üst düzey yöneticiler de eğitimi alabilirler.

Psikolojiye verilen önemin artmasıyla birlikte insanlarla iletişim kuran psikolog, aile danışmanı, sosyal hizmetler uzmanı, özel eğitim uzmanları, rehber öğretmenler de mutlaka bu eğitimde yerini almalıdır. Ayrıca müşteri hizmetleri temsilcileri de eğitime katılarak güzel ve etkili konuşma becerisini ortaya çıkarmalıdır.

Kısaca insanlarla doğru ve düzgün bir şekilde iletişim kurmaya çalışan her birey bu eğitime katılmalıdır.


Diksiyon kursu bir kişisel gelişim eğitimi olduğu için sizi direkt olarak bir iş sahibi yapmaz. Bu bir yetenek değil bir zorunluluktur. Düzgün şekilde konuşmak gerçekten bir yetenek değil bir konuşamamak bir engeldir. Bu engeli kaldırmak için eğitim almalı ve günlük hayatınızda bolca pratik yaparak pekiştirmeniz yeterlidir.


Diksiyon eğitimi alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

  • Son mezun olunan okul diploması
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Diksiyon kursuna katılabilecek bireyler;

  • Güzel ve etkili konuşmaya çalışan her birey bu kursa katılabilir.

Diksiyon kursumuzun süresi 32 saat olarak belirlenmiştir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmektedir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 0 Oy Üzerinden Ortalama 0 puan