Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcılığı Kursu

Bilimsel eğitim yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte çocukları anlamak için gösterdiğimiz çabalar artmış durumdadır. Çocuklar dikkatlerini bir şeye yönlendirdikleri an o işi kolayca yapabilirler. Ama çocukların algıları çok hızlı şekilde bozulmakta ve odak kaybetmektedirler.  Burada algı gücü de dikkate girer. Ancak bazı durumlarda çocukların dikkat ve algısında sorun olabilir.  Güvenilir ölçme araçlarıyla çocuklara dikkat ve algı testleri uygulamak mümkündür.

Bu nedenle çocuk gelişimi ve eğitimi alanındaki nitelikli test uygulayıcısı sayısının artırılması amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcılık Kursları

Dikkat ve algı testleri uygulayıcılığı eğitimi ile çocukların dikkat ve algı seviyesini gözlemleyebilir ve gelişimlerine yönelik çözüm önerileri yorumlarda bulunabilirsiniz. Özellikle çocuklar hakkında bir değerlendirme yapılacaksa uygulayıcı bu alanda yeterli donanım, bilgi ve beceriye sahip olmalıdır.

Dikkat ve algı testlerinde çocukların ve yetişkinlerin dikkat ve algıları; fiziksel, psikolojik ve psikomotor gelişimleri açısından bütünsel bir biçimde ölçülmektedir.  Çocukların değerlendirilmesi için ülkemizde uygulanan birçok test vardır. Ayrıca Avrupa standartlarında da birçok örnek test uygulaması gösterilebilir. Programımıza katılan kişilere çocuk ve yetişkinlerin dikkat ve algı seviyesini ölçme ve bir değerlendirme yapabilme yetkisine sahip olduklarını gösteren bir belge verilecektir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek duyarlı ebeveynlerin ilgisi sayesinde gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Dikkat ve algı testleri uygulayıcılığı eğitimi sertifika programımız uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Derslerimizi istediğiniz zaman istediğiniz yerden istediğiniz kadar izleme şansınız mevcuttur.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Dikkat ve algı eksikliği uygulayıcılığı eğitimi sonrasında çocukları ya da yetişkinlerin dikkat ve algı seviyelerini ölçebilecek birçok testi uygulama yetkinliği kazanacaksınız. İnsanları tanıyabilmek için somut veriler elde etmek çok önemlidir.  Bu süreçte de belirlenen durumda yapılacak yorum çok önemlidir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin bir olay ya da durum karşısında dikkatini toplayabilme ve tepki verme durumlarını ölçen testler bulunmaktadır. Bu testler herkes tarafından uygulanamaz. Sizler eğitimlerimiz sonunda bu testleri uygulayabilecek profesyonel bir uygulayıcı olacaksınız.

Eğitimimiz boyunca tüm kazanımları elde eden ve eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar aldıkları belge sonrasında çocukların bir olay ya da durum karşısında dikkatini toplama ve algı durumlarını ölçebilir olacaktır.  Eğitim sonunda çocuklarda ebeveynler gözetiminde, yetişkinlerde ise kendi istekleriyle tüm dikkat ve algı testlerini uygulayabilir hale geleceksiniz. Ayrıca çocukların dikkat ve algılarını toplayamama nedenlerine yönelik çıkarımlarda da bulunabileceksiniz.

Dışarıdan gelen uyaranlar özellikle çocuklarda büyük bir karmaşaya yol açmaktadır. Her insanın dikkatini dağıtan ve onu olumsuz etkileyen uyarıcılar farklıdır. İnsanların dikkat ve algı eşikleri vardır. Bu eşik herkeste farklı olduğu için dikkat ve algı durumları da bireyseldir. Bu yüzden eğitimimizden sonra bu durumları ölçen testleri bireysel olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca insanlarda dikkat dağıtan detaylarla birlikte algı seviyelerini de ölçebilirsiniz.

Dikkat ve Algı Testleri Uygulayıcılığı Belgesi

Türkiye’de sizleri geliştirecek ve size değer katacak birçok eğitim bulunmaktadır.  Kurumumuz da sizlerin kendinizi geliştirmeniz ve yeteneklerinizi keşfetmeniz adına birçok kurs düzenlemektedir. Uzaktan eğitim yöntemimizle hiç evinizden çıkmadan hem çocukların hem de büyüklerin dikkat ve algı seviyelerini ölçebilirsiniz. Dikkat ve algı testleri uygulayıcılığı belgesi sizlerin uzman bir değerlendirici olduğunuzu ortaya koyacaktır.

Dikkat ve algı testleri gerek ülkemizde gerekse de uluslararası birçok sivil toplum kuruluşunda uzmanlar tarafından farklı bakış açılarıyla geliştirilmiş ve halen geliştirilmektedir. Eğitimimizin sonunda aldığınız belge tüm dikkat ve algı testlerini uygulama konusunda sizlere yetkinlik kazandıracaktır.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Dikkat ve Algı Testleri Uygulama Sertifikası

Dikkat ve algı eksikliği testleri uygulayıcılığı sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Dikkat ve algı eksikliği sertifikası; yetişkinlerde ve özellikle çocuklarda psikomotor, fiziksel ve ruhsal bileşenlerden yola çıkarak dikkat ve algı seviyesini ölçmek için yetkinlik kazanmanızı sağlar. Ayrıca bu sertifika dikkat ve algı eksikliği nedenlerini belirlemeye yetkili olmanızı da sağlar.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak e-devlet üzerinden doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Dikkat ve algı eksikliği uygulayıcılığı kursuna eğitim kurumlarında görev alan tüm öğretmen ve psikologlar katılmalıdır. Ayrıca bu alanda uzmanlaşan psikologlar ve psikiyatrlar ve doktorlar mutlaka belgeye sahip olmalıdır.

Çocuk değerlendirme  testleri uygulayıcılığı kursuna çocukların eğitim sürecinde görev alan rehber ve özel öğretim öğretmenleri, çocukların psikolojik problemlerinde tedavi hizmeti veren psikolog, psikiyatr ve özel eğitim uzmanları katılmalıdır. Ayrıca çocukların bulunduğu MEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Özel kurum ve psikoloji merkezleri, özel eğitime muhtaç çocukları eğitiminde görev alan personeller çocuklarla ilgili projelerde görev alan eğitmenler,  yetiştirme yurtlarında görev yapan sosyal hizmet uzmanları da katılmalıdır.


Dikkat ve algı testleri uygulayıcılığı belgesi sizlere birçok kurumda çalışma yetkisi verecektir. Bu kurum ve kuruluşları şöyle sıralayabiliriz;

 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet bünyesinde faaliyet gösteren okul öncesi eğitim kurumlarında,
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet bünyesinde faaliyet gösteren ilköğretim ve ortaöğretim rehberlik servislerinde,
 • İl ve ilçelerde bulunan rehberlik araştırma merkezlerinde,
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından oluşturulmuş çocuk değerlendirme departmanlarında,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren değerlendirme birimlerinde,
 • Çocukların ve yetişkinlerin tanınması ve değerlendirilmesiyle ilgili çalışan özel kurumlarda,
 • Çocuk ve yetişkinlerde dikkat ve algı konusunda oluşturulmuş Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumlarda,
 • Dikkat ve algıyı arttırmaya yönelik gerçekleşen valilik, kaymakamlık ve belediye projelerinde
 • Çocuklara ve yetişkinlere yönelik faaliyet gösteren psikoloji merkezlerinde,
 • Devlet hastanesi ve özel hastanelerin psikiyatr bölümlerinde görev alabilirsiniz.

Kursa kayıt olabilmeniz için aşağıdaki belgeler kursiyer adaylarımızdan istenmektedir.

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Dikkat ve algı testleri uygulayıcılığı kursuna katılabilecek kişiler;

 • Bu alanda faaliyet gösteren psikologlar
 • Okullarda görev alan psikolojik danışmanlar
 • Sosyal hizmet uzmanları
 • Çocuk gelişimi öğretmenleri
 • Okul öncesi öğretmenleri
 • Özel eğitim öğretmenleri
 • Sosyoloji ve Felsefe gibi bölüm mezunları
 • Pratisyen, Uzman ve Asistan hekimler
 • Lisans mezunu hemşireler
 • Aile danışmanları bu eğitime katılabilir.

Dikkat ve algı testleri uygulayıcılığı eğitimimiz 98 saatlik sürede tamamlanmaktadır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 1 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan