Çocuk Resimleri Yorumlama Kursu

Ebeveynler günümüzde çocukları tanımakta çok sorun yaşamaktadır. Çocuklar artık kendi iç dünyasına kapanarak ailesine karşı kendini kapatmaktadır. Ancak çocukları tanımak için farklı yöntemler  tercih edilebilir. Çocuk resimleri yorumlama kursu bu konuda etkili bir çözüm olmaktadır.

Bu nedenle sektördeki nitelikli birey ihtiyacının karşılanması ve çocuk gelişiminde yeni yöntemlerin yaygınlaşması için bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Çocuk Resimleri Yorumlama Kursları

Çocukları tanımak için ve onların iç dünyasına girerek onları detaylı analiz etmek için resimleri yorumlamak yararlı olur. Çocuklar iç dünyalarını çizdikleri resimlere aktararak ebeveynlerine mesajlar vermeye çalışırlar. Bu eğitim sayesinde çocukları daha iyi tanıyabilir ve çizdikleri resimlerden aslında içeride gizledikleri birçok detayı öğrenebilirsiniz.

Sertifika sonunda çocuk resimlerini kolayca yorumlayabilirsiniz. Çünkü çocuklar çizdikleri resimlerde iç dünyasından izleri yansıtır. Çocukları buradan iyi şekilde analiz edebilirsiniz. Ayrıca onların gelişimleri hakkında da detayları öğrenebilirsiniz. Çocukların yaptığı bir resmi öylesine bakmamalısınız. Burada çocuklar içini dökerler.  Çocukların çizdikleri resimlerdeki nesnelerden ve çizgi yapısından bile bir yorum ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu tamamlayıcı yetenek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Çocuk resimleri yorumlama eğitimimiz uzaktan eğitim sistemimiz üzerinden verilmektedir. Sizler de internet bağlantısı olan bir cihazdan derslerimize bağlanabilirsiniz. Derslerimize sonrasında da istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Resimler çocukların iç dünyasını dışarı yansıtırlar. Özellikle içine kapanık çocuklar başına gelenleri anlatmazlar. Ayrıca çocuklar belli durumlarda korkarak başlarına bir şey gelebileceğini düşünerek resimlere dökerler. Bu yüzden resim dışarıda anlatamadıklarını serdiği bir duygu aracıdır.

Çocukların insanlar arası iletişimini ve sorun çözme becerisini de resim sayesinde gelişir. Çocukların psikolojik, fiziksel ve davranışsal gelişmelerini de resimler üzerinden izleyebilirsiniz. Çocukların motor becerilerini seviyelerine uygun kullanıp kullanmadığını da buradan öğrenebilirsiniz. Yani resimler çocuklarınızı tanımanızı ve neler hissederek neler yaşadığını anlayabileceğiniz ipuçları barındırır.

Çocuklar resim çizerken ailesine, arkadaşlarına ve çevresine karşı bakış açısı hakkında bizlere tüm detayları anlatır. Resim sayesinde iç dünyalarında olanları ifade ederler ve zihinsel yapısını ortaya koyarlar. Resimleri analiz ederek çocuklar hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Çocuklar sevgi ihtiyacını, yaşadığı bir istismar olayını ya da şefkat isteğini resimler üzerinden anlatabilir.

Çocukların zihinsel sorunlar yaşayıp yaşamadığını buradan da öğrenebilirsiniz. Çünkü zihinsel sorunlar yaşayan çocuklar bunu çizimlerinde ve yaptıkları çizgilerde kolayca belli edecektir. Bu eğitim çok yönlü bir gelişim sürecinin bir parçasıdır.

Çocuk Resimleri Yorumlama Belgesi

Gelecek nesilleri değiştirmek için çocukları tanımak ve onları geliştirebilmek üzerine sürekli olarak çalışmalar yürütülmektedir. Sizler de çocukları anlamak ve onları tanımak istiyorsanız resmi yorumlama sertifikasını alarak bu alanda yetkinlik kazanabilirsiniz. Eğitim sürecinin her aşamasında resimler çocukların iç dünyasını ele veren çalışmalardır.

Bir resimde çocuğu her yönüyle tanıyabilir ve istediğiniz zaman ondan bilmek istediğiniz cevapları alabilirsiniz. Sizler de eğitim sonunda sertifika aldığınızda çocukların tüm resimlerini yorumlayabilir ve kolayca onları tanıyabilirsiniz. Özellikle rehberlik ve tanıma faaliyetlerinde çocuk resimleri yorumlama belgesi oldukça popüler bir çözüm olacaktır.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Çocuk Resimleri Yorumlama Sertifikası

Çocuk resimleri yorumlama sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Çocuk resimleri her yönden onları tanımanızı sağlayacağı için çocuk resimleri yorumlama sertifikası size onları anlama fırsatı verecektir. Çocuklar anlatamadığı detayları burada ele verirler. Bu yüzden neyi nasıl yorumlamanız gerektiğini bilmelisiniz.  Çocuk resimleri yorumlama sertifikası size bu konuda yetkinlik kazandıracaktır. Çizimleri ve yerleşimleri dikkate alarak sizler de resimlerden bir yorum çıkarabilir ve çocukların iç dünyasında gizli kalmış sorunları ortaya çıkarabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Çocuk  resimleri yorumlama kursuna mutlaka katılması gereken kişiler çocukların eğitim sürecinde görev alan eğitimcilerdir. Özellikle son yıllarda okulların rehberlik servislerinde gerçekleşen çalışmalar ile birçok çocuk kazanılmaktadır. Bu yüzden psikolojik danışmanlar ve özel eğitim öğretmenleri mutlaka bu eğitime katılmalıdır. Ayrıca yetiştirme yurtlarında görev alan sosyal hizmetler uzmanları ve psikologlar çocukları anlamak için resimleri yorumlayabilmelidir.


Çocuk resimleri yorumlama belgesi sizlere birçok alanda çalışma fırsatı verecektir;

 • Özel eğitim merkezlerinde görev alabilirsiniz.
 • Anaokulu ve kreşlerde çocukları tanıma üzerine etkinliklere ve eğitimlere katılabilirsiniz.
 • Özel danışmanlık merkezlerinde uzman olarak görev alabilirsiniz.
 • Psikolojik danışma merkezlerinde uygulamalara katılabilirsiniz.
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel okullar ve devlet okullarında rehberlik servisinde çalışabilirsiniz.
 • Hastanelerin ilgili bölümlerinde çalışabilirsiniz.
 • Ulusal ve uluslararası çocuk resimleri yorumlama projelerinde etkin görev alabilirsiniz.
 • Çocuk resimleri yorumlama konusunda ebeveynlere ve eğitimcilere seminerler verebilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Çocuk resimleri yorumlama kursuna katılabilecek kişiler;

 • Doktorlar ve psikologlar
 • Psikolojik danışmanlar ve özel eğitim öğretmenleri
 • Özel eğitim uzmanları
 • Sosyologlar
 • Okul öncesi öğretmenleri
 • Özel eğitimciler
 • Çocuk gelişimi ve eğitim öğretmenleri
 • Sınıf öğretmenleri
 • Aile danışmanları
 • Sosyal hizmetler görevlileri
 • Eğitim fakültesi mezunları
 • Çocuk ve ergen psikiyatrist ve asistanları
 • Resim öğretmenleri
 • Tıp ve hemşirelik mezunları ve bu alanlarda eğitim almaya devam eden kişiler
 • Psikoloji mezunları
 • Çocukları tanımak ve resimleri yorumlamak isteyen herkes bu eğitime katılabilir.

Çocuk resimleri yorumlama eğitimimiz 80 saat sonunda tamamlanacak ve başarılı olan adaylar resimleri yorumlayabilmek için gerekli sertifikaya sahip olacaktır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 2 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan