Çocuk Animatörlüğü Kursu

Çocuklar ilk emeklemeye ve yürümeye başladıkları andan itibaren fiziksel aktivitelere büyük ilgi duyarlar. Sağlıklı bir birey olmanın en temel şartı sağlıklı bir çocukluk geçirmiş olmaktır. Sağlıklı bir çocukluk geçirmenin esası; bilimsel esaslara bağlı ve konunun uzmanı olan kişi veya kişilerden yardım almaktır. Bu hassas dönem ileride düzgün bir birey haline gelecek olan çocuk için mihenk taşıdır. Ebeveynler bu şuurla hareket etmeli; çocukların yetişkin olmasalar da bir birey olduğu unutulmamalı bilakis fiziksel ve ruhsal gelişimin en yoğun olduğu bu döneme bilinçli bir titizlikle yaklaşılmalıdır. Ülkemizde çocuk gelişimine olan bilimsel ilgi hızlı bir şekilde artmaktadır. Aileler çocuk yetiştirme konusunda her geçen gün daha da bilinçli hale geldiği için küçük yaştan itibaren çocukların fiziksel gelişimi için çeşitli aktivitelere katılmalarına özen göstermektedir.

Bu nedenle sektördeki nitelikli animatör ihtiyacının karşılanması ve yeni istihdam alanları oluşturmak amacıyla bu kurs verilmeye başlanmıştır. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Çocuk Animatörlüğü Kursları

Çocukların gelişimi için açık alanlarda, spor salonlarında ya da kapalı alanlarda çocuk animatörleri yardımıyla çocukların gelişimine katkı sağlayacak, kalıcı öğrenmelerine destek olacak, yaparak yaşayarak deneyimlemelerini arttıracak animasyon etkinliklerini düzenleyebilmek için çocuk animatörlüğü eğitimine katılabilirsiniz.  Bu sertifika sayesinde her yaş aralığındaki çocukların gelişim seviyelerine uygun etkinliklerde görev alabilir ve çocukların bütünsel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Küçük yaşlardan itibaren çocukların psikomotor gelişimlerini destekleyecek eğlenceli etkinliklere katılmaları onların hayattan zevk almasını ve sosyalleşmesini sağlayacaktır. Çocuk animatörleri tarafından yapılan etkinlikler sayesinde çocuklar ileride sosyal bireyler olabilir ve kişisel gelişim konusunda büyük bir yol alabilirler. Ancak sıradan animatörlükle çocuk animatörlüğü çok farklı alanlardır. Çocuk animatörleri çocukları tanıyan, çocuk gelişimi konusunda bilgili, çocukların istek ve ihtiyaçlarını anlayabilen kişilerdir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu mesleğin gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Çocuk animatörlüğü eğitimi için hemen bize başvurabilirsiniz. Eğitimimiz online eğitim sistemimiz üzerinden uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilecektir. Sistemimizde derslerimize online katılabilir ve sonradan tekrar izleme şansına sahip olabilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Çocuk animatörlüğü eğitimi sonrasında elde edeceğiniz kazanımlardan en önemlisi çocukları tanıyarak onların gelişim seviyelerini görebilmek olacaktır. Çocuklara yönelik faaliyetlerde yaş seviyesi çok önemlidir. Bu yüzden eğitim sonunda animatörler öncelikle çocukları tanıyabileceklerdir.

Çocuklar için etkinlik programı hazırlama konusunda yetkin hale geleceksiniz. Çocukların yaş gurubu, cinsiyeti ve fiziksel özelliklerine göre onlara faydalı olacak bir etkinlik programını hazırlama konusunda profesyonel bir birey olacaksınız. Ayrıca oluşturduğunuz programı her detayıyla uygulayabileceksiniz.  Program hazırladıktan sonra başlamadan evvel gerekli hazırlıkları yapma konusunda da yetkin hale geleceksiniz. Çocukların dikkatini çekecek harekete geçirici çalışmalar yapabilecek ve çocukların etkinliğe ısınması için tüm teorik ve pratik süreçlere hakim olacaksınız.

Çocuk animatörleri, çocuklarla iletişim kurabilen kişiler olmalıdır. Eğitim sonunda çocukların seviyesine inebilmek, çocuklarla sağlıklı ve olumlu iletişim kurabilmek için gerekli tüm bilgi birikimini elde edeceksiniz. Çocuklara doğru yaklaşım ve olumlu bağlılık oluşturma çalışmalarını yürütebileceksiniz.

Etkinlikler sırasında küçük çocuklarla da çalışacağınız için sahne yönetimi ve çocuk emniyeti de önem arz eder. Yapacağınız çalışmalarda çocukları etkinlikler sırasında sürece dahil edebilecek, ortaya çıkabilecek karışıklıklar karşısında ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca çocukların emniyetini sağlama konusunda gerekli incelikleri öğreneceksiniz. Aktiviteler sonrasında çocukların elde ettikleri kazanımları görmelerini sağlayacak aktivite sonrası kazanımları da gerçekleştirebileceksiniz.

Çocuklar sosyal alanlarda hastalıklara çok çabuk yakalanabilirler. Bu yüzden eğitim sonunda her yaştan çocuğa uygun olacak hijyen ve temizlik kurallarını uygulayabileceksiniz. Ayrıca çocukların öz bakım ihtiyaçları olduğunda karşılamaları için onlara destek olabileceksiniz.  Buna ek olarak çocukların bir sakatlık geçirmeden aktiviteleri tamamlama konusunda başarılı olmalarına yardımcı olabileceksiniz. Bireysel farkındalıklara uygun etkinlikler düzenleyebileceksiniz.

Eğitim tamamlandığında mesleki gelişiminiz için yeni yaklaşımları takip edebileceksiniz. Ayrıca gerçekleştirdiğiniz etkinliklerin kaydını tutacak, gerekli arşivleme çalışmalarını yapabileceksiniz ve etkinlik verimine yönelik rapor tutabileceksiniz.

Çocuk Animatörlüğü Belgesi

Çocuk animatörlüğü belgesi sizlere çocukların her yaşta bireysel gelişimi destekleyici eğitimler düzenlemenizi sağlayacaktır. Eğitimi tamamlayıp belgeye sahip olduktan sonra çocuklar için düzenlenen etkinliklere  yönetici sıfatıyla katılabileceksiniz.

Çocuk animatörlüğü belgesiyle çocuklara etkinlik düzenleyebileceğiniz alanlarda ışık ve ses cihazları, spor ve oyun araçları kullanma konusunda da uzmanlaşacaksınız.  Ayrıca çocuklar için özel etkinlikler düzenleyen merkezlerde görev alabileceksiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Çocuk Animatörlüğü Sertifikası

Çocuk animatörlüğü eğitimi sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren aktivitelere katılarak ruhsal, psikolojik, sosyal  olarak gelişebilirler. Çocuk animatörlüğü eğitimi sonunda sertifika alarak çocukların çok yönlü gelişebilecekleri etkinliklerde görev alabilirsiniz.

Çocuk animatörlüğü sertifikası sizlere yerel, ulusal ve uluslararası birçok kurumda çocuklara yönelik hizmet veren projelerde görev alma şansı sağlayacaktır.  Sertifikaya sahip olarak istediğiniz eğitime katılmaya hak kazanabilirsiniz.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Çocuk animatörlüğü kursuna bu alanda kariyer yapmak isteyen herkes katılabilir. Ayrıca animatör olarak görev yapan ve mesleki gelişimine katkı sağlamak ve daha geniş bir çalışma alanı elde etmek isteyen animatörler de eğitime katılabilirler. Ayrıca organizasyon şirketinde görev alan personeller de çocuklara yönelik etkinlik düzenleyebilmek amacıyla eğitimi tamamlamalıdır.

Beden eğitimi öğretmenleri de çocukları küçük yaşlardan itibaren geliştirecek eğlenceli etkinlikler düzenleyebilme konusunda yetkin hale gelmek adına eğitime katılmalıdır.


Çocuk animatörlüğü eğitimi belgesini edindikten sonra birçok kurumda görev alabilirsiniz;

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çocuk kulüpleri
 • Çocuk gelişimine yönelik hizmet veren spor kurumları
 • Fitness salonları
 • Bale kursları
 • Çocuklara dans eğitimi veren kurumlar
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı halk eğitim merkezleri
 • Devlet okulları ve özel okulların beden eğitimi dersleri
 • Eğlence hizmeti sunan oyun merkezleri
 • Otellerin çocuk animasyon ekipleri
 • Organizasyon şirketleri
 • Çocuk konseptli kafe ve işletmeler
 • Belediye ve kaymakamlık projeleri
 • Sosyal sorumluluk projeleri
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki çocuk etkinlik birimleri
 • AVM lerin çocuk oyun alanları
 • İşletmelerin çocuk bekleme, çocuk etkinlik alanları.
 • Görev alabileceğiniz alanlardır. Bununla birlikte bağımsız çalışmalar da gerçekleştirebilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Çocuk animatörlüğü eğitimine katılabilecek kişiler;

 • Beden eğitimi öğretmenleri
 • Çocuk antrenörleri
 • Organizasyon personelleri
 • Animatörler
 • Çocuk eğitimi konusunda yetkin eğitimciler
 • Çocuk konseptli kafelerde görev alan personeller
 • Çocuk animatörlüğü alanında kariyer yapmak isteyen herkes katılabilir.

Çocuk animatörlüğü eğitimi kursumuzun süresi uzaktan eğitim sistemimiz üzerinden online 160 ders saati olarak belirlenmiştir. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 0 Oy Üzerinden Ortalama 0 puan