Aşçılık Kursu – Sertifikalı Eğitim

Aşçı; mutfak malzeme ve ekipmanlarını kullanarak, hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun gıda ve yiyecek üretimi yapan ve servise hazırlayan sahip nitelikli kişidir.

Aşçılık mesleği dünyanın ilk mesleklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı onayında yaygın olarak tercih edilen 2 adet aşçılık kursu bulunmaktadır.

Kayıt İçin Kalan Süre

Aşçılık (ascilik kapak) Kursu

Aşçılık Kursları

Kurs sonucunda alınan sertifika ile bireyler kendi gıda işletmesini açabilir ya da konaklama işletmelerinin yiyecek içecek ünitelerinde, devlet ve özel kurum mutfaklarında, kafeterya, bar ve restoranlarda, yemek fabrikalarında, ulaşım araçlarının yiyecek içecek üretim ünitelerinde vb. yerlerde aşçı olarak çalışabilirler. Gıda sektörü her zaman varlığını koruyacak bir sektör olduğu için bu alanda çalışan bireyler kendi bilgi ve becerileri yeterli olduğu sürece bu meslekte işsizlik probleminin yaşanma ihtimali düşüktür.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Aşçılık Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Aşçılık Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Aşçılık (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Aşçılık Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Aşçılık Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Aşağıdakilerden hangisi bir aşçının en önemli becerilerinden biri değildir?

 
 
 
 

2. 2)  Hangisi bir aşçının kullanabileceği en yaygın malzemelerden biri değildir?

 
 
 
 

3. 3)  Aşağıdakilerden hangisi bir aşçının çalıştığı ortamda önemli bir güvenlik sorunu olabilir?

 
 
 
 

4. 4)  Hangisi yemek yapımında yaygın olarak kullanılan bir pişirme yöntemi değildir?

 
 
 
 

5. 5)  Aşağıdakilerden hangisi, bir yemek yaparken kullanılabilecek bir tatlandırıcı değildir?

 
 
 
 

6. 6)  Hangisi bir aşçının sağlıklı bir yemek hazırlamasına yardımcı olabilir?

 
 
 
 

7. 7)  Aşağıdakilerden hangisi bir aşçının yemek yaparken dikkat etmesi gereken bir hijyen kuralı değildir?

 
 
 
 

8. 8)  Aşağıdakilerden hangisi bir aşçının yemek yaparken lezzeti artırmak için kullanabileceği bir baharat değildir?

 
 
 
 

9. 9)  Hangisi bir aşçının yemek yaparken besin değerini artırmak için kullanabileceği bir malzeme değildir?

 
 
 
 

10. 10)  Hangisi bir aşçının yemek yaparken etin pişirilme sıcaklığını ölçmek için kullanabileceği bir alet değildir?

 
 
 
 

11. 11)  Aşağıdakilerden hangisi bir aşçının yemek yaparken zamanlama konusunda dikkat etmesi gereken bir faktör değildir?

 
 
 
 

12. 12)  Hangisi bir aşçının yemek yaparken kullanabileceği bir yöntem değildir?

 
 
 
 

13. 13)  Hangisi bir aşçının yemek yaparken kullanabileceği bir pişirme yöntemi değildir?

 
 
 
 

14. 14)  Aşağıdakilerden hangisi bir aşçının yemek yaparken kullanabileceği bir yağ türü değildir?

 
 
 
 

15. 15)  Hangisi bir aşçının yemek yaparken kullanabileceği bir pişirme kabı değildir?

 
 
 
 

16. 16)  Aşağıdakilerden hangisi bir aşçının yemek yaparken kullanabileceği bir kesme aleti değildir?

 
 
 
 

17. 17)  Hangisi bir aşçının yemek yaparken kullanabileceği bir tatlandırıcı değildir?

 
 
 
 

18. 18)  Hangisi bir aşçının yemek yaparken kullanabileceği bir baharat değildir?

 
 
 
 

19. 19)  Hangisi bir aşçının yemek yaparken kullanabileceği bir çorba çeşidi değildir?

 
 
 
 

20. 20)  Aşağıdakilerden hangisi bir aşçının yemek yaparken kullanabileceği bir temizlik aracı değildir?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.