Bir toplumun en küçük yapı taşı ailedir. Günümüzde eski geniş aileleri her ne kadar özlesek de tüketici bir toplum olarak hızla çekirdek aileye doğru gidiyoruz. Bu süreçte öyle bir durum oluştu ki artık çekirdek aileyi bile korumak zor bir hal aldı. Bu yüzden ailelerin sağlıklı iletişim kurması ve bir arada birbirlerini anlayarak durabilmeleri için bir aile ve sosyal yaşam danışmanına başvurmaları ihtiyacı doğabilmektedir.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Aile ve sosyal yaşam danışmanlığı mesleği tek başına aile danışmanlarının çözemeye bileceği konulara müdahil olmayı amaçlarken bir yandan da aile bireylerinin yaşam koçluğu misyonunu üstlenmektedir. Bu duruş ile iki ayrı mesleği içinde barındıran tek bir meslek türü ortaya çıkmıştır.

Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanlığı Kursları

Bir toplumu temsil eden yapıların bütünü ailedir. Bir toplumun sağlıklı olabilmesi için öncelikle aile bağlarının sağlıklı ve güçlü olması gerekir. Yaşanan sosyal olaylar insanların buhrana sürüklenmesine ve boşanma oranlarının artmasına yol açmıştır. Bu yüzden bir arada durmak isteyen ve sağlıklı bir aileye kavuşmak isteyen herkes aile ve sosyal yaşam danışmanlarından hizmet alabilir. Ülkemizde iki yüz bin kadar aile ve sosyal yaşam danışmanı ihtiyacı olduğunu düşünürsek bu çok ciddi bir orandır.

Sizler de aile ve sosyal yaşam danışmanlığı eğitimine katılarak ülkemizdeki tüm ailelere danışmanlık yapabilirsiniz. Böylece sosyal yaşamın bozulmasının önüne geçebilir ve toplumun geleceğine olumlu bir etki sağlayabilirsiniz. Sağlıklı toplumlar ve sağlıklı aileler için çok sayıda aile ve sosyal yaşam danışmanına ihtiyaç vardır.

Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Aile ve sosyal yaşam danışmanlığı eğitiminiz uzaktan eğitim olarak verilmekte. Online derslerimizde vaka analizi gibi özel uygulamalar da yapılmaktadır.

Kurs Sonrası Kazanımlar

İnsanların sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için öncelikle aile içi iletişimi önemlidir. Eğitim ailede başlar ancak belli durumlarda ailenin de eğitilmesi şarttır. Bu yüzden iletişim teknikleri ve aile içi iletişim süreci hakkında eğitim boyunca bilgi edinebilirsiniz.

Çocuklar bir ailede iletişimi en sağlıklı olması gereken bireylerdir. Bu yüzden çocukla oyun terapisi ve çocuklu ailelerin doğru davranışlar geliştirmeleri için gerekli tüm detayları bilmeniz gerekir. Ayrıca aile danışmanlığında ailelere profesyonel olarak yaklaşmak gerekir. Eğitim sonucunda bireysel ve grup olarak ailenin tüm bireylerine yaklaşabilir ve sorunlarını analiz edebilirsiniz. Ele aldığınız tüm sorunları bilimsel tekniklerle aile bireylerine anlatabilir ve ilişkilerin yoluna girmesine yardımcı olabilirsiniz.

Çatışma ve problem çözme günümüzde insanların en çok sorun yaşadığı alanlardır. Öyle ki psikologlar bile kendi hayatlarında bu konuda sorunlar yaşayabilmektedir. Bu yüzden sizlere problem çözmeyi öğretme, çatışma durumlarını yönetebilme ve pozitif yaşam becerisi hakkında da yetkinlik kazandırılacaktır.

Bir aileye danışmanlık yapmak istiyorsanız öncelikle ailenin içinde bulunduğu toplumun yaşamını ve değişen değerlerini bilmelisiniz. Türk toplumunun hayata bakış açısını ve diğer toplumlarla olan etkileşim sürecini anlayabilir ve aileleri toplum yapısıyla bitişik modern bir şekilde yaşayan bireyler haline getirebilirsiniz.

Aile bireyleri arasında duygu yönetimi, cinsel sorunlar, evlilik, nişan, nikah gibi tüm detayları da yönetebilir hale gelebilirsiniz. Aile ve sosyal yaşam danışmanlığı eğitimi size aileleri anlama ve sorunları çözme konusunda birçok beceri kazandıracaktır.

Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanlığı Belgesi

Ailelerin iyi anlaşamadığı, boşanmaların arttığı ve çocukların sağlıklı iletişim göremediği bir toplumda yozlaşma hızla artar. Bu yüzden aile ve sosyal yaşam danışmanlarına büyük işler düşmektedir. Ülkemizde bu konudaki ihtiyacı gidermek için sizler de aile ve sosyal yaşam danışmanlığı belgesi alabilirsiniz.

Aile danışmanı olarak aile bireylerinin bireysel, bütünsel ve karşılıklı ilişkilerinin sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca aile içindeki sorunlara çözüm bulma yollarını gösterme konusunda da yetkili olabilirsiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanlığı Sertifikası

Aile ve sosyal yaşam danışmanlığı sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabilirsiniz. Türk toplumunun en küçük birimi olan ailelerin sağlıklı bir ilişkiye kavuşması ve dağılmasını önlemek adına aile ve sosyal yaşam danışmanlarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden sizler de aile ve sosyal yaşam danışmanı olarak görev alabilirsiniz.

Aile ve sosyal yaşam danışmanlığı sertifikası insanların yaşadığı her yerde size görev alma fırsatı sunmaktadır. Tek yapmanız gereken eğitim sürecini başarıyla tamamlamaktır.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Aile ve sosyal yaşam danışmanlığına çocukların ve yetişkinlerin terapi süreçlerinde görev alabilecek herkes kesinlikle katılmalıdır. Ayrıca her eğitim düzeyinde görev alan eğitimciler de aile içi ilişkileri sağlamlaştırmak, şiddeti ortadan kaldırmak ve aile bireylerine olumlu benlik algısı kazandırmak adına eğitime katılmalıdır.


Bu kurstan başarıyla mezun olan bireylerin kendi işini kurma ve iş bulma istatistikleri tatmin edici seviyededir.

 • Aile ve sosyal yaşam danışmanı unvanı alabilirsiniz.
 • Yaşam koçu olarak birçok danışmanlık firmasında çalışabilirsiniz.
 • Devlete bağlı özel okul ve devlet okullarında rehberlik servislerinde sosyal yaşam danışmanlığı hizmet verebilirsiniz.
 • Kendinize bir çocuk ve aile sosyal danışmanlık firması açarak danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.
 • İnsanların sosyal ilişkilere girdiği bir çok yerde danışman ve eğitmen olarak görev alabilirsiniz.
 • Aile ve sosyal yaşam danışmanı olarak seminerler verebilirsiniz.

Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Aile ve sosyal yaşam danışmanlığı kursuna katılabilecek kişiler şöyledir;

 • Psikologlar
 • Psikolojik danışmanlar
 • Doktorlar ve hemşireler
 • Çocuk gelişimi uzmanları
 • Sosyologlar
 • Öğretmenler
 • Aile danışmanları
 • Sosyal hizmetler uzmanları
 • Eğitim sektöründe görev alan herkes
 • Sağlık sektöründe görev alan herkes
 • Aile içi iletişimini olumluya çevirmek isteyen ve bu alana ilgi duyan herkes eğitime katılabilir.

Aile ve sosyal yaşam danışmanlığı kursumuz 320 saatte tamamlanmaktadır. Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmektedir, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.