Adli Bilişim Uzmanlığı Kursu- Sertifikalı Eğitim

Adli Bilişim; bir suça ilişkin dijital delillerin, bilimsel yöntemler kullanılarak, bozulmadan ve zarar görmeden ve en önemlisi değiştirilmeden, anlaşılabilir bir şekilde adalete sunulmasını sağlayan bilimsel teknik ilkelerin uygulandığı bir delil inceleme sürecinin bütünüdür. Bu süreci teknik ve teorik olarak yasalara uygun şekilde yürütme yetkisi Adli bilişim uzmanlarına verilmektedir.

Kayıt İçin Kalan Süre
Adli Bilişim Uzmanlığı (adli bilisim uzmanligi kapak) Kursu

Adli Bilişim Uzmanlığı Kursları

Tanım olarak adli bilişim uzmanı; çeşitli yöntem ve teknikler ile görevlendirme üzerine delil toplama ve topladığı deliller ışığında inceleme ve raporlama hizmeti ile özellikle adli makamlara teknik olarak danışmanlık hizmeti veren nitelikli bireydir. Elektronik verileri toplamak ve incelemek, bilişim alanında uzmanlık gerektiren hassas bir konudur. Türkiye’de ve dünyada dijitalleşmenin her alana yayılması, birçok kurum ve kuruluşta adli bilişim uzmanlarına olan ihtiyacı artırmıştır. Artan ihtiyaç doğrultusunda uzmanların yetiştirilmesi için bu alanda sıfırdan ileri seviyeye kadar kurslar düzenlenmektedir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

Adli Bilişim Uzmanlık Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

Adli Bilişim Uzmanlık Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

Adli Bilişim Uzmanlığı (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

Adli Bilişim Uzmanlık Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

Adli Bilişim Uzmanlık Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  Adli bilişim nedir?

 
 
 
 

2. 2)  Adli bilişim uzmanı kimdir ve ne yapar?

 
 
 
 

3. 3)  Adli bilişim uzmanları hangi tür cihazları inceler?

 
 
 
 

4. 4)  Adli bilişim uzmanları hangi tür becerilere sahip olmalıdır?

 
 
 
 

5. 5)  Adli bilişim uzmanları hangi tür kanıtları toplarlar?

 
 
 
 

6. 6)  Adli bilişim uzmanları hangi tür yazılımları kullanırlar?

 
 
 
 

7. 7)  Adli bilişim uzmanları hangi tür verileri incelerler?

 
 
 
 

8. 8)  Adli bilişim uzmanları dijital cihazlarda hangi tür bilgileri araştırırlar?

 
 
 
 

9. 9)  Adli bilişim uzmanları hangi tür verileri kurtarmak için çalışırlar?

 
 
 
 

10. 10)  Adli bilişim uzmanları hangi tür test araçları kullanırlar?

 
 
 
 

11. 11)  Adli bilişim uzmanları hangi tür işletim sistemlerinde çalışırlar?

 
 
 
 

12. 12)  Adli bilişim uzmanları hangi tür veri analizi tekniklerini kullanırlar?

 
 
 
 

13. 13)  Adli bilişim uzmanları hangi tür veri çıkarma tekniklerini kullanırlar?

 
 
 
 

14. 14)  Adli bilişim uzmanları hangi tür raporlama tekniklerini kullanırlar?

 
 
 
 

15. 15)  Adli bilişim uzmanları hangi tür dosya sistemlerini incelerler?

 
 
 
 

16. 16)  Adli bilişim uzmanları hangi tür işlem kayıtlarını inceleyebilirler?

 
 
 
 

17. 17)  Adli bilişim uzmanları hangi tür dosya biçimlerini inceleyebilirler?

 
 
 
 

18. 18)  Adli bilişim uzmanları hangi tür veri kurtarma tekniklerini kullanabilirler?

 
 
 
 

19. 19)  Adli bilişim uzmanları hangi tür yasal yönetmelikleri bilmelidirler?

 
 
 
 

20. 20)  Adli bilişim uzmanları hangi tür durumlarda uzman tanık olarak mahkemede ifade verebilirler?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.