Türk İşaret Dili Öğreticiliği ve Tercümanlığı Kursları

İşaret dili tercümanlığı kurslarının amacı verilen eğitim ile işitme engeli bulunan bireylerle tercümanlık seviyesinde iletişim kurulabilmesinin sağlanmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Türk işaret dili eğitimini başarı ile tamamlayan bireyler bir sonraki seviye olan Türk işaret dili öğreciti ve tercümanlığı eğitimine katılmaya hak kazanır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı son yıllarda yapmış olduğu sınavlar ile İşaret Dili Tercümanı almaktadır. Son yapılan sınavda KPSS şartı aranmamıştır. Aranan nitelikler ise:

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları haiz olmak,
  • Erkek adaylar için askerlik ile ilişkisi bulunmamak,
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan emekli veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,
  • Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı İşaret Dili Öğreticiliği ve Tercümanlığı sertifikası sahibi olmak. (Türk İşaret Dili Sisteminin Oluşturulması ve Uygulanmasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliğin Geçici 2 nci maddesi kapsamında verilen işaret dili tercümanlığı sertifikasınasahip olmak.)
  • Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İşaret Dili tercümanlığı sertifikası ile televizyonlarda ya da çeşitli organizasyon, etkinlik ve toplantılarda tercümanlık yapabilirsiniz.

Yeminli Tercümanlar sahip oldukları sertifikaları noterden onaylatarak yeminli işaret dili tercümanlığı yapabilir. Noterden tasdikli yeminli tercümanlar özel ve resmi kurumlarda işaret dili tercümanı olarak çalışabilir.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Evraklar

  • Öğrenim Belgesi fotokopisi (Öğrenci Belgesi, Diploma vb.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (Kimlik Kartı, Pasaport vb.)

Kurs kaydı için zorunlu tutulan belgelerin fotoğraf ya da pdf doküman olarak kopyalarını eğitim danışmanınıza ulaştırmanız gerekmektedir.

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi

Eğitim Programı Eğitim uzmanları tarafından tasarlanıp, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünya genelindeki başarılı örneklere yer verilerek mümkün olduğunca geleceğe yönelik ve yurt dışı geçerliliği olan bir eğitim programı ortaya çıkartılmıştır. Aynı zamanda eğitim programı saatleri Europass’a uygun, seviyeleri ise FOET sistemine göre belirlenmiştir. Eğitim programı, örgün, uzaktan ve karma olacak şekilde esnek olarak tasarlanmıştır. Kurs programı bireysel ya da kurumsal katılıma açık şekildedir. Bu eğitim programı kişisel gelişim & mesleki eğitim amaçlıdır, kesinlikle iş garantisi vermemektedir. İş garantisi veren eğitim programları için İŞKUR’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim Grupları

Grup İsmi Kontenjan Saatleri Kayıt Durumu
Hafta İçi Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta Sonu Akşam 30 20:00 – 23:00 Aktif
Hafta İçi Gündüz 30 08:00 – 10:00 Aktif
Hafta Sonu Gündüz 30 09:00 – 11:00 Aktif

Eğitimi Sunan

Bu eğitim programı Sürekli Eğitim Merkezi tarafından sunulmaktadır.

Yayıncı Kuruluş

Bu eğitim programının yayın ve dağıtımı MERKEZİ EĞİTİM tarafından yürütülmektedir.

Eğitimin Seviyesi

Kurs programı “Genel Seviye” olarak sunulmaktadır. Kursa katılmak için ön yeterlilik gerektirmemektedir. Katılımcının başarısına göre kursun tamamlanması öngörülmektedir.

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi Sertifikası

Kurs sürecinin başarı ile tamamlanmasından sonra kursiyerlerimizin ismine düzenlenen ve Üniversite tarafından onaylanan Sertifikaları kursiyerlere elektronik ortamda ulaştırılır. Kursiyerlerimiz isterlerse e-devlet üzerinden sertifika sorgulama adımından da sertifikalarını görüntüleyebilir ya da dijital olarak indirebilirler. Bu işlemlerin tamamı ücretsizdir. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda yeniden e-devlet üzerinden oluşturup kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında kullanacağınız durumlarda Merkezi Eğitim Kurumları tarafından edinmiş olduğunuz tüm sertifikaları e-devletiniz üzerinden istediğiniz dilde indirip kullanabilirsiniz.

Sertifika Örnekleri

Genel görünüş olarak kursiyerlerimize kurs bitiminde sunulan sertifikalarda doğrulanabilir elektronik imza, sertifika kontrol numarası, almış olduğunuz kursa ait detaylar, kimliğinizi kanıtlayacak veriler ve sertifikaların anlık doğrulamasının yapılabilmesi için E-devlet QR ile Blokchain QR barkodları bulunmaktadır. E-devlet QR doğrulaması için “e-Devlet Belge Doğrulama” isimli uygulamayı Blokchain QR doğrulaması için herhangi bir QR okuyucu uygulama kullanabilirsiniz.

İşaret Dili Tercümanlığı (universite onayli ornek sertifika) Kursu

Merkezi Eğitim Kurumları olarak Dijital Doğrulamalı ve E-devlete İşlenen sertifika sistemini geliştirerek yalnızca Türkiye’de her yıl yaklaşık olarak 180 Ton kağıt tasarrufu sağlamanın gururunu yaşıyoruz.

Sertifika Geçerliliği

Merkezi Eğitim Kurumları olarak, kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işlenen ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tanınırlığı ve kabulü yüksek ve denkliği olan Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğümüz projeler kapsamında kursiyerlerimize sunduğumuz sertifikalar Anayasa, Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge ve Yönergelere uygun olduğu için resmi ve özel kurumlarda kabul görmektedir. Özellikle yurt dışında kabul görmesi ve doğrulanabilir olması için sertifika üzerine qr code eklenmiştir.

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi Sınavı

Kurs programını tamamlayan adaylar otomatik olarak kurs tamamlama sınavına tabi tutulurlar. Kurs bitirme sınavlarını uzaktan eğitim sistemimiz tarafından ilgili dersleri tamamlayan kursiyerlerimize tarih ataması yaparak otonom şekilde yürütülmektedir. Size sistemin atamış olduğu gün içerisinde kurs bitirme sınavınızı online şekilde tamamlayabilirsiniz. Toplamda 5 sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. 100 puan üzerinden 45 puan almanız sertifika sınavı başarı ile tamamlamanız için yeterlidir.

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi Sınav Deneme Soruları

Bu kursa ait sınav soruları aşağıdaki gibidir. Kendinizi denemeniz için bedelsiz olarak hazırlanan kaynaklar ilgili ders modülleri kullanılarak hazırlanmıştır. İzinsiz paylaşılması, yayılması, basımı ve çoğaltımı yasaktır. Son soruyu cevapladıktan sonra sonuçları, doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Başarılar Dileriz. ?

1. 1)  İşaret dili hangi dillerden etkilenmiştir?

 
 
 
 

2. 2)  İşaret dili hangi duyuyu kullanır?

 
 
 
 

3. 3)  İşaret dili kaç türdür?

 
 
 
 

4. 4)  İşaret dili hangi amaçla kullanılır?

 
 
 
 

5. 5)  Hangi harf işaret dili ile ifade edilmez?

 
 
 
 

6. 6)  Hangi durumda işaret dili kullanılır?

 
 
 
 

7. 7)  İşaret dili hangi yüzyılda geliştirilmiştir?

 
 
 
 

8. 8)  İşaret dili hangi el veya ellerle yapılır?

 
 
 
 

9. 9)  İşaret dili hangi yöne doğru yapılmaktadır?

 
 
 
 

10. 10)  İşaret dili neden öğrenilmelidir?

 
 
 
 

11. 11)  İşaret dili için hangi sözcük doğrudur?

 
 
 
 

12. 12)  İşaret dili kullanarak hangi tür cümleler oluşturulabilir?

 
 
 
 

13. 13)  İşaret dili öğrenmek için hangi yöntemler kullanılabilir?

 
 
 
 

14. 14)  İşaret dili ile iletişim kurarken hangi faktörlere dikkat edilmelidir?

 
 
 
 

15. 15)  İşaret dili, hangi amaçla geliştirilmiştir?

 
 
 
 

16. 16)  İşaret dili, hangi sektörlerde kullanılır?

 
 
 
 

17. 17)  İşaret dili hangi ülkelerde kullanılmaktadır?

 
 
 
 

18. 18)  İşaret dili kullanırken hangi faktörlere dikkat edilmelidir?

 
 
 
 

19. 19)  İşaret dili kullanımı hangi gruplar için özellikle faydalıdır?

 
 
 
 

20. 20)  İşaret dili kullanarak hangi konularda iletişim kurulabilir?

 
 
 
 

Soru 1 - 20

Kurs Bilgilendirme Formu

Kurslarımız hakkında Ücretsiz, detaylı bilgi edinmek için formumuzu doldurabilirsiniz.
Kurslar konusunda tecrübeli ve uzmanlaşmış eğitim danışmanlarımızın sizlere detaylı bilgi sunması ve yardımcı olabilmesi için formu eksiksiz şekilde ve güncel bilgileriniz ile doldurmanız yeterlidir.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız.