Görgü Kuralları Kursu

İnsanlar sosyal bireylerdir. Bu yüzden günlük hayat içinde hem ihtiyaç hem de zorunluluktan birbirleriyle iletişim halindedirler. Bu ihtiyaç sebebiyle bireyler her zaman iletişim kurma ihtiyacı duyar. Fakat bu iletişimin yazılı olmayan bazı kuralları vardır eskilerimizin tabiriyle Adab-ı Muaşeret güncel ismiyle görgü kuralları. İletişim sürecinde giyimden davranış biçimine kadar her detay önemlidir. Nezaket sahibi insanlar her zaman toplum içinde bir adım öne çıkmaktadır. Görgü kurallarına uygun davranan bireyler yanlarındaki insanları daha iyi anlayarak onlara değer verdiğini gösterebilirler.

Bu kurallar bütünü bireysellikten toplumsallığa giden yolda her kesimin ihtiyacıdır işte ihtiyacının karşılanması amacıyla bu kurs programı oluşturulmuştur. İlerleyen süreçlerde de bu mesleği yürüten bireylerin artacağı ve bu alandaki ilginin artacağı öngörülmektedir.

Görgü Kuralları Kursları

Görgü kurallarına göre gerçekleştirilen ilişkiler ve iletişim süreçleri çok daha sağlıklıdır. Görgü kuralları diğer tüm bireylere karşı saygı göstermekten onların duygularına önem vermeye kadar birçok konuyu içine alır. Bizlerde görgü ve nezaket kuralları çok küçük yaşlardan itibaren ailede başlayan bir süreçtir. Ailemizde bu konuda yetiştikten sonra kendimizi geliştirme sürecimiz artık bizimle ilgilidir. Görgü kurallarını ve nezaket gerektiren davranışları bir yaşam biçimi haline getiren bireyler her zaman kazanabilirler.  Sizler de kaliteli ve sağlıklı iletişim kurabilmek, kişisel gelişiminize katkı sağlamak amacıyla görgü kuralları kursuna katılabilirsiniz. Eğitim sonunda sizlerin de aşina olduğu görgü kuralları ve nezaket davranışları konusunda daha yetkin olabilirsiniz.

Bu ihtiyaçların karşılanması için bu kurs programı oluşturulurken yeterliliğe dayalı olarak ve modüler şekilde planlanmıştır. Tüm Türkiye’de uzaktan eğitim yöntemiyle bu kurs verilmeye başlanmıştır. Günümüzde popülerleşen bu meslek gelecekte de popülerliğini artıracağı öngörülmektedir.

Kurs Kayıt Formu


Kursa kesin kayıt işlemleriniz için gereken kayıt formuna bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz. Formun çıktısını aldıktan sonra bilgileri hatasız ve okunaklı şekilde doldurup taratarak ekleri ile birlikte eğitim koordinatörlerimizin size belirttiği mail adresine mail olarak yollayınız.

Kurs Kontenjan Durumu

Toplam Kontenjan : 50

...

Kayıtlı Kursiyer : 33
...

Kalan Kontenjan : 17
...

Kursun Eğitim Yöntemi

Görgü kuralları eğitimimiz için online sistemimize giriş yaparak derslerimize katılabilirsiniz. Derslerimiz uzaktan eğitim sistemiyle gerçekleştirilmektedir. Uzaktan eğitim sistemimize sizlere verdiğimiz kullanıcı adı ve parola içeren giriş bilgileriyle bağlanabilirsiniz. Derslerimize online katılabileceğiniz gibi sonrasında derslerimizi tekrar izleyebilirsiniz.

Kurs Sonrası Kazanımlar

Görgü kuralları küçük yaşlardan itibaren hayatımızın içinde olan normlar bütünüdür. Eğitim sürecinde sosyal hayat içinde karşınıza çıkabilecek iletişim süreçlerinde uygulamanız gereken görgü kuralları konusunda uygulamalı ve teorik bir eğitim alacaksınız. İnsanlarla ilk tanışma, selamlaşma,  ilk bakışta etkili bir izlenim ortaya koyma gibi birçok temel konuda doğru yaklaşımları öğreneceksiniz.

Görgü kuralları eğitimi sonrasında sadece günlük hayatta değil, özel zamanlarda da nasıl davranmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Sosyal ortama uygun kıyafet seçimi, davetlerde uymanız gereken nezaket kuralları,  sofra adabı ve farklı kültürlerde uluslararası görgü kuralları konusunda gerekli detayları öğreneceksiniz.

İş ve öğrencilik yaşamı da görgü kurallarının hakim olduğu yerlerdir. Özellikle iş hayatında arkadaşlara, yöneticilere ve müşterilere karşı davranış biçimleri konusunda da gerekli detayları öğreneceksiniz.  İş görüşmelerinde olumlu bir intibaa uyandırma ve karşıdaki kişiyi etkileyebilme konusunda da kişisel gelişiminizi tamamlayabileceksiniz.

Bu kurs daha çok kişisel gelişim için önemlidir. Ancak çocukların görgü kurallarını öğrenmesi ve onların da nezaket kurallarına uygun yetiştirilmesi konusunda da gerekli bilgileri eğitim sonunda öğrenebilirsiniz. Eğitim sonunda ebeveynler ve eğitimciler de çocuklara nasıl yaklaşması gerektiğini, onlara görgü ve nezaket kurallarını nasıl öğretebilmesi gerektiğini öğrenebilirler. Görgü kuralları eğitimi kendini geliştirmek ve sosyal hayatında iyi ilişkiler kurmak isteyen her yaştan insanın katılması gereken bir süreçtir.

Görgü Kuralları Belgesi

Görgü kuralları hayatımızın her zaman içindedir. Ailemize, arkadaşlarımıza, çevremize ve diğer tüm insanlara karşı görgü kurallarına uygun şekilde davranmamız gerekmektedir.  Görgü ve nezaket kurallarına uygun şekilde davrandığımızda sağlıklı ilişkiler kurabilir ve daha mutlu bir yaşama kavuşabiliriz. Bu yüzden bu kursa katılarak bu alanda bir sertifika alabilirsiniz.

Görgü kuralları belgesi aldıktan sonra insanlara iş yaşamında ve özel kurslarda görgü kuralları ve nezaket konusunda gerekli eğitimleri verebilirsiniz. Bu belge aynı zamanda kişisel gelişiminiz için de çok önemlidir. İnsanlarla iletişim halinde olan bir pozisyonda çalışanlar, yöneticiler ve eğitimciler için çok etkili bir eğitimdir. Eğitim sonrasında yaşam kalitenizin arttığını sizler de göreceksiniz.

Kurumumuz aracılığı ile alacağınız kurs bitirme belgesi (sertifika) e-devletinize işlenmektedir.

Görgü Kuralları Sertifikası

Kurs sertifikası Üniversite onaylı olarak verilmektedir. Sertifikanızın güvenilirliğini e-devlet üzerinde sorgulayabileceksiniz. Toplumsal yaşamda yediden yetmişe herkesin bilmesi gereken kurallar bütünüdür. Gelişmiş toplumlarda bu olguyu gösteren en önemli detay insanların sosyal hayatta herkese karşı doğru davranışlar sergilemesinden geçer. Bu yüzden görgü kuralları eğitimine katılarak sertifika alan kişi sayısı ne kadar artarsa toplumumuz o derece gelişme gösterecektir.

Değişim öncelikle kişinin kendisinden başlar. Sizler de bu belgeyi aldıktan sonra çevrenizdeki insanlara da değişim konusunda yol gösterebilirsiniz. Ayrıca görgü kuralları sertifikası sayesinde ülkemizdeki hizmet ve eğitim sektörleri de gelişir. Bireyler daha bilinçli olur ve gelecekte çok daha modern ve gelişmiş bir toplum ortaya çıkar.

Sertifikalarımız e-devletinizde görünmektedir. Barkodunu veya QR kodunu okutarak doğrulayabilirsiniz. Sertifikanızı kaybetmeniz durumunda e-devletinizden barkodlu belge oluşturarak kullanabilirsiniz.


Görgü kuralları sertifikasını almak için başvurması gereken en önemli adaylar eğitimciler ve ebeveynlerdir. Eğitimciler ve ebeveynler görgü kuralları konusunda kendini geliştirirse bu durum çocuklara da olumlu yansıyacaktır. Ayrıca sosyal hayatta insanlarla iletişim halinde olan herkes bu eğitimi almalıdır. Özellikle devlette ve özelde hizmet sektöründe olan kişilerin başvurması gereken bir eğitimdir.


Görgü kuralları kursunu bitirerek belge aldığınızda özel olarak çalışabileceğiniz kurumlar bulunabilir. Ancak görgü kuralları belgesi kişisel gelişim kurs türü olduğu için direkt olarak iş kazandıran bir eğitim türü değildir.


Performans değerlendirme eğitimi sertifikasını alınabilmesi için kurs katılımcısından talep edilenler:

 • Son mezun olunan okul diploması
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Kursa katılmak  için başvurabilecek adaylar;

 • Her branştan öğretmenler ve eğitim sektörü içinde görev alan kişiler
 • Her sektörde yönetim bölümlerinde yer alan orta ve üst düzey yöneticiler
 • Hotellerde ve restoranlarda görev yapan personeller
 • Pazarlama alanında faaliyet gösteren insanlar
 • Sosyal hayatta insanlarla ilişki kuran kişiler
 • Çocuklarını daha iyi yetiştirmek isteyen ebeveynler
 • Sağlık sektöründe görev yapan herkes
 • Hizmet sektöründe görevli tüm Sosyal hayatta insanlarla ilişki kuran kişiler
 • Çocuklarını daha iyi yetiştirmek isteyen ebeveynler
 • Sağlık sektöründe görev yapan herkes
 • Hizmet sektöründe görevli tüm yönetici ve personeller
 • Kendini etik davranış konusunda geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Görgü kuralları kursumuz 32 saat olarak planlamaktadır.  Eğitimler yeterliliğe dayalı olarak verilmekte, kursiyer online eğitime katılarak kendini geliştirebilir ya da bu alanda zaten kendini geliştirmiş ise online sınava katılarak başarılı olursa sertifika alabilir.

Uzaktan eğitim ve yeterliliğe dayalı olarak tasarlanan bu eğitim programında toplam kurs saati belirli olsa da kursu tamamlama süreniz tamamen sizin derslere katılma sürenize göre değişmektedir. Örneğin 80 saatlik bir kursa günlük 8 saatlik katılımla 10 günde bitirebilirsiniz fakat günlük 4 saatinizi kursa ayırdığınızda kurs tamamlanma süresi 20 güne yükselmektedir.

Bu kurs programı sizce ne kadar faydalı? 

Değerlendir
Toplam 2 Oy Üzerinden Ortalama 5 puan