KPSS SINAVINA GİREN ADAYLARIN DİKKATİNE

KPSS SINAVINA GİREN ADAYLARIN DİKKATİNE

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2014 tercih kılavuzunda özel şartlar adı altında belirtilen ve adayların bazı alanlarda tercih yapabilmeleri için sahip olmaları gereken sertifikalardan en önemlileri aşağıdaki gibidir.

Tercih yaparken atama şansınızın yüksek olabilmesi için aşağıdaki sertifikalara sahip olmanız gerekmektedir. Farklı nitelik kodlarıyla belirtilen memuriyetler için bu sertifikalara sahip olmanız tercih yaparken tercih alternatiflerinizi arttırmaktadır.

M.E.B.’Dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

M.E.B.’Dan Onaylı Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Programı Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

M.E.B.’Dan Onaylı Daktilo Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

M.E.B.’Dan Onaylı Sekreterlik Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

Değerlendir
Toplam 18 Oy Üzerinden Ortalama 3.2 puan

17 Kursiyer Yorumları

 1. Semsi dedi ki:

  Benim bilgisayar sertifikam var olurmu

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Şemsi bey merhabalar; bilgisayar sertifikanız Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı ise kabul edilmektedir.

 2. Ebru dedi ki:

  Merhabalar benim bir sorum olacaktı. Bende hasta kayıt kabul kursuna yazılmayı düşünüyorum. Alacağım sertifkayı nerelerde kullanablirim? İş imkanı varmıdır? Halk Eğitimde verilen kursların bi faydası olurmu?

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Ebru hanım merhabalar;
   Hasta kayıt kabul işlemleri sertifikası ile:
   – Hastanelerde (üniversite, devlet, dal, özel),
   – Sağlık ocağı,
   – Poliklinikler,
   – Kalp ve diyaliz merkezleri,
   – Fizik tedavi merkezleri,
   – Tüp bebek merkezleri,
   – Medikal marketlerde,
   – Eczanelerde,
   – Tıbbi laboratuarlar,
   – Tıp merkezleri v.b. yerlerde çalışabilirsiniz.

   Kurs sonucu iş imkanınız bulunduğunuz şehrin yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterse dahi birçok mesleğe göre yaygın bir iş imkanına sahip olursunuz.

   Halk Eğitim Merkezlerinde de aynı kurs verilmekte fakat şöyle bir durum söz konusu Halk Eğitim Merkezlerinin uzmanlık isteyen bu tarz programlar söz konusu olduğunda eğitim kaliteleri ve imkanları özel kurumlarınki ile karşılaştırılamayacak derecede yetersizdir. Halk eğitim merkezleri genellikle: temel okuma yazma, cam boyama, ahşap işleme, el örgüsü gibi eğitimlerin verilmesi için tasarlanmış eğitim kurumlardır.

 3. Burak dedi ki:

  Merhabalar, bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitmenliği bölümünden bu yıl mezun oldum. Sadece bu bölümün diploması ile, bilgisayar işletmenliği sertifikası isteyen yerlere başvuru yapabilir miyim ?

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Burak Bey Merhabalar;
   KPSS terhih klavuzunda şu ifade geçmektedir.
   Öğrenimi sırasında zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, hızlı klavye kullanımı(F Kalvye) dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, herhangi bir bilgisayar programlama dili içeren bilgisayar programlama dersi alan adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikasına” sahip olarak değerlendirilecektir.

   Yani KPSS tercih klavuzuna göre adaylardan tercihleri sırasında istenilen bilgisayar işletmenliği sertifikası yerine; lise, önlisans, lisans eğitimlerinizde almış olduğunuz bilgisayar derslerini de resmi onaylı transkript belgeniz ile sunmanız durumunda bilgisayar işletmenliği sertifikanız varmış gibi kabul olacaktır.

   İyi günler, iyi çalışmalar dileriz.

 4. Ebru dedi ki:

  Hasta Kabul İşletmenliği kursunu nerden almak gerekiyor peki? Halk eğitimdeki kurs bi işe yaramaz mı diyorsunuz?

 5. durdane dedi ki:

  hasta kabul sertifikasyla kpss grip tercih yapma imkanımız olabilir mi. kadrolu. devlet hastanelerinde.

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Dürdane Hanım merhabalar;
   Hasta Kabul sertifikası ile tercih yapma imkanınız henüz bulunmamaktadır. KPSS tercih klavuzunda özel nitelikler bölümünde “Hasta Kayıt Kabul İşlemleri (MEB Onaylı Sertifika” ibaresi bulunur ise tercih yaparak kadrolu devlet memuru olabilirsiniz. Ama bu güne kadar böyle bir şey olmadı. Devlet hastaneleri genellikle hasta kabul görevlilerini döner sermaye işletmeleri üzerinden ya da taşeron firmalar üzerinden personel temini şeklinde karşılarlar.

 6. Esra dedi ki:

  Merhabalar meb onayli emlak danismanligi kursu kpss de ise yarar mi ?

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Emlak Danışmanlığı Sertifikası ile KPSS de tercih yapma imkanınız henüz bulunmamaktadır. Emlakçılık yapmak ve ya Emlak ofisi açmak için Emlakçılık sertifikası kullanılır. Umarız yardımcı olabilmişizdir.
   İyi günler dileriz.

 7. Recep DEMİRELLİ dedi ki:

  Merhaba iyi günler Türkiye s***** V***** onaylı Hasta kabul ve Tıbbi sekreterlik sertifikasını kazandım. Bilgisayar işletme ligi sertifikasini da almayı düşünüyorum. KPSS YE GİRİP ATANABİLİR MİYİZ?

  • Merhaba Recep bey;
   Dernek, vakıf ve Üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinin vermiş olduğu sertifikalar resmi evrak niteliğinde değildir. Hiçbir yasal dayanağı ya da geçerliliği bulunmadığı için atanma şansınız maalesef bulunmamaktadır. Tıbbi sekreterlik atamalarında Sağlık Bakanlığı KPSS tercih klavuzunda “Üniversitelerin Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik Lisans / Önlisans” bölümü mezuniyeti istemektedir.
   Bilgisayar işletmenliği kursunda da KPSS tercih klavuzu “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” ibaresini kullanmaktadır. Dernek vakıf vs. kurumlardan aldığınız ya da alacağınız belgelerin Türkiye Cumhuriyeti’nde hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır.
   İyi günler dileriz.

 8. Gizem dedi ki:

  Merhabalar ben hasta kabul kursuna yazılmak istiyorum ama nasil yapacağımi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Gizem hanım merhabalar Hasta kabul kursu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlükten kaldırıldı. Yani artık hasta kabul kursu alamazsınız. Yerine açılan danışman görevlisi kursu ile hasta danışmanı olma şansınız halen devam etmekte. Aşağıdaki iletişim numaralarından eğitim koordinatörlerimizle görüşerek danışma görevlisine kayıt olabilir ve hasta danışmanı olabilirsiniz.
   Tel-1: +90 312 432 0 332
   Tel-2: +90 312 432 1 332

 9. tuğba dedi ki:

  merhabalar benim bir sertifikam var tıbbı sekreterlik üzerine ben bu sertifikayla işe girebilir miyim yoksa üniversite eğitminide almam gerekiyormu?

  • Tuğba hanım merhaba;
   Tıbbi sekreterlik üzerine almış olduğunuz sertifika sanırız 2012 yılı öncesi bir tarihli. Eğer sertifikanız MEB onaylı ise halen geçerliliği mevcuttur. İnternette gerek iş bulma siteleri gerek ise İŞKUR’un sitesi üzerinden personel alım ilanlarını takip edebilirsiniz.
   Ama MEB onaylı olmayan bir sertifikanız varsa geçerliliği olmadığı için iş bulma şansınız hiç bu alanda sertifikası olmayan kişilerle aynıdır.
   Bu alanda devlette görev almak için Üniversitede Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümünü okumak istiyorsanız son 5 yılın KPSS istatistiklerini incelemenizi ve ilgili bölüme ait atanma sayılarının eğilimini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.
   Örneğin 2014 yılında 1200 kişi atanmışsa, 2013 yılında 1100 kişi atanmışsa ve bu rakam 2018’e doğru azalma eğilimi gösteriyorsa tercihlerinizi değiştirmeniz sizin menfaatinizedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir