KPSS SINAVINA GİREN ADAYLARIN DİKKATİNE

KPSS SINAVINA GİREN ADAYLARIN DİKKATİNE

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2014 tercih kılavuzunda özel şartlar adı altında belirtilen ve adayların bazı alanlarda tercih yapabilmeleri için sahip olmaları gereken sertifikalardan en önemlileri aşağıdaki gibidir.

Tercih yaparken atama şansınızın yüksek olabilmesi için aşağıdaki sertifikalara sahip olmanız gerekmektedir. Farklı nitelik kodlarıyla belirtilen memuriyetler için bu sertifikalara sahip olmanız tercih yaparken tercih alternatiflerinizi arttırmaktadır.

M.E.B.’Dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

M.E.B.’Dan Onaylı Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Programı Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

M.E.B.’Dan Onaylı Daktilo Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

M.E.B.’Dan Onaylı Sekreterlik Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

Değerlendir
Toplam 18 Oy Üzerinden Ortalama 3.2 puan

6 Kursiyer Yorumları

 1. Recep DEMİRELLİ dedi ki:

  Merhaba iyi günler Türkiye s***** V***** onaylı Hasta kabul ve Tıbbi sekreterlik sertifikasını kazandım. Bilgisayar işletme ligi sertifikasini da almayı düşünüyorum. KPSS YE GİRİP ATANABİLİR MİYİZ?

  • Merhaba Recep bey;
   Dernek, vakıf ve Üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinin vermiş olduğu sertifikalar resmi evrak niteliğinde değildir. Hiçbir yasal dayanağı ya da geçerliliği bulunmadığı için atanma şansınız maalesef bulunmamaktadır. Tıbbi sekreterlik atamalarında Sağlık Bakanlığı KPSS tercih klavuzunda “Üniversitelerin Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik Lisans / Önlisans” bölümü mezuniyeti istemektedir.
   Bilgisayar işletmenliği kursunda da KPSS tercih klavuzu “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” ibaresini kullanmaktadır. Dernek vakıf vs. kurumlardan aldığınız ya da alacağınız belgelerin Türkiye Cumhuriyeti’nde hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır.
   İyi günler dileriz.

 2. Gizem dedi ki:

  Merhabalar ben hasta kabul kursuna yazılmak istiyorum ama nasil yapacağımi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Gizem hanım merhabalar Hasta kabul kursu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlükten kaldırıldı. Yani artık hasta kabul kursu alamazsınız. Yerine açılan danışman görevlisi kursu ile hasta danışmanı olma şansınız halen devam etmekte. Aşağıdaki iletişim numaralarından eğitim koordinatörlerimizle görüşerek danışma görevlisine kayıt olabilir ve hasta danışmanı olabilirsiniz.
   Tel-1: +90 312 432 0 332
   Tel-2: +90 312 432 1 332

 3. tuğba dedi ki:

  merhabalar benim bir sertifikam var tıbbı sekreterlik üzerine ben bu sertifikayla işe girebilir miyim yoksa üniversite eğitminide almam gerekiyormu?

  • Tuğba hanım merhaba;
   Tıbbi sekreterlik üzerine almış olduğunuz sertifika sanırız 2012 yılı öncesi bir tarihli. Eğer sertifikanız MEB onaylı ise halen geçerliliği mevcuttur. İnternette gerek iş bulma siteleri gerek ise İŞKUR’un sitesi üzerinden personel alım ilanlarını takip edebilirsiniz.
   Ama MEB onaylı olmayan bir sertifikanız varsa geçerliliği olmadığı için iş bulma şansınız hiç bu alanda sertifikası olmayan kişilerle aynıdır.
   Bu alanda devlette görev almak için Üniversitede Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümünü okumak istiyorsanız son 5 yılın KPSS istatistiklerini incelemenizi ve ilgili bölüme ait atanma sayılarının eğilimini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.
   Örneğin 2014 yılında 1200 kişi atanmışsa, 2013 yılında 1100 kişi atanmışsa ve bu rakam 2018’e doğru azalma eğilimi gösteriyorsa tercihlerinizi değiştirmeniz sizin menfaatinizedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.