KPSS SINAVINA GİREN ADAYLARIN DİKKATİNE

KPSS SINAVINA GİREN ADAYLARIN DİKKATİNE

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2014 tercih kılavuzunda özel şartlar adı altında belirtilen ve adayların bazı alanlarda tercih yapabilmeleri için sahip olmaları gereken sertifikalardan en önemlileri aşağıdaki gibidir.

Tercih yaparken atama şansınızın yüksek olabilmesi için aşağıdaki sertifikalara sahip olmanız gerekmektedir. Farklı nitelik kodlarıyla belirtilen memuriyetler için bu sertifikalara sahip olmanız tercih yaparken tercih alternatiflerinizi arttırmaktadır.

M.E.B.’Dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

M.E.B.’Dan Onaylı Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Programı Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

M.E.B.’Dan Onaylı Daktilo Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

M.E.B.’Dan Onaylı Sekreterlik Sertifikası Sahibi Olmak

Detaylı Bilgi için Tıklayınız.

Değerlendir
Toplam 7 Oy Üzerinden Ortalama 3.9 puan

11 Comments

 1. Semsi dedi ki:

  Benim bilgisayar sertifikam var olurmu

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Şemsi bey merhabalar; bilgisayar sertifikanız Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı ise kabul edilmektedir.

 2. Ebru dedi ki:

  Merhabalar benim bir sorum olacaktı. Bende hasta kayıt kabul kursuna yazılmayı düşünüyorum. Alacağım sertifkayı nerelerde kullanablirim? İş imkanı varmıdır? Halk Eğitimde verilen kursların bi faydası olurmu?

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Ebru hanım merhabalar;
   Hasta kayıt kabul işlemleri sertifikası ile:
   – Hastanelerde (üniversite, devlet, dal, özel),
   – Sağlık ocağı,
   – Poliklinikler,
   – Kalp ve diyaliz merkezleri,
   – Fizik tedavi merkezleri,
   – Tüp bebek merkezleri,
   – Medikal marketlerde,
   – Eczanelerde,
   – Tıbbi laboratuarlar,
   – Tıp merkezleri v.b. yerlerde çalışabilirsiniz.

   Kurs sonucu iş imkanınız bulunduğunuz şehrin yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterse dahi birçok mesleğe göre yaygın bir iş imkanına sahip olursunuz.

   Halk Eğitim Merkezlerinde de aynı kurs verilmekte fakat şöyle bir durum söz konusu Halk Eğitim Merkezlerinin uzmanlık isteyen bu tarz programlar söz konusu olduğunda eğitim kaliteleri ve imkanları özel kurumlarınki ile karşılaştırılamayacak derecede yetersizdir. Halk eğitim merkezleri genellikle: temel okuma yazma, cam boyama, ahşap işleme, el örgüsü gibi eğitimlerin verilmesi için tasarlanmış eğitim kurumlardır.

 3. Burak dedi ki:

  Merhabalar, bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitmenliği bölümünden bu yıl mezun oldum. Sadece bu bölümün diploması ile, bilgisayar işletmenliği sertifikası isteyen yerlere başvuru yapabilir miyim ?

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Burak Bey Merhabalar;
   KPSS terhih klavuzunda şu ifade geçmektedir.
   Öğrenimi sırasında zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, hızlı klavye kullanımı(F Kalvye) dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, herhangi bir bilgisayar programlama dili içeren bilgisayar programlama dersi alan adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikasına” sahip olarak değerlendirilecektir.

   Yani KPSS tercih klavuzuna göre adaylardan tercihleri sırasında istenilen bilgisayar işletmenliği sertifikası yerine; lise, önlisans, lisans eğitimlerinizde almış olduğunuz bilgisayar derslerini de resmi onaylı transkript belgeniz ile sunmanız durumunda bilgisayar işletmenliği sertifikanız varmış gibi kabul olacaktır.

   İyi günler, iyi çalışmalar dileriz.

 4. Ebru dedi ki:

  Hasta Kabul İşletmenliği kursunu nerden almak gerekiyor peki? Halk eğitimdeki kurs bi işe yaramaz mı diyorsunuz?

 5. durdane dedi ki:

  hasta kabul sertifikasyla kpss grip tercih yapma imkanımız olabilir mi. kadrolu. devlet hastanelerinde.

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Dürdane Hanım merhabalar;
   Hasta Kabul sertifikası ile tercih yapma imkanınız henüz bulunmamaktadır. KPSS tercih klavuzunda özel nitelikler bölümünde “Hasta Kayıt Kabul İşlemleri (MEB Onaylı Sertifika” ibaresi bulunur ise tercih yaparak kadrolu devlet memuru olabilirsiniz. Ama bu güne kadar böyle bir şey olmadı. Devlet hastaneleri genellikle hasta kabul görevlilerini döner sermaye işletmeleri üzerinden ya da taşeron firmalar üzerinden personel temini şeklinde karşılarlar.

 6. Esra dedi ki:

  Merhabalar meb onayli emlak danismanligi kursu kpss de ise yarar mi ?

  • kurssertifikasi dedi ki:

   Emlak Danışmanlığı Sertifikası ile KPSS de tercih yapma imkanınız henüz bulunmamaktadır. Emlakçılık yapmak ve ya Emlak ofisi açmak için Emlakçılık sertifikası kullanılır. Umarız yardımcı olabilmişizdir.
   İyi günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir